poster

Ke světlu (festivalový název)

 • Čína

  To the Light

 • Slovensko

  K svetlu

  (festivalový název)

Dokumentární

Čína / USA, 2011, 69 min

Režie:

Yuanchen Liu

Kamera:

Yuanchen Liu

Komentáře uživatelů k filmu (4)

 • Marigold
  ****

  Technicky hodně mizerné, ale to vyvažuje hodnota sdělení - náhled ke kořenům čínského hospodářského zázraku, do všednosti proletariátu a konfrontace s nesmyslně působícím vertikálou města GuangZhou. Nejděsivější pasáž je krátký pohled do života továrních dělníků, kteří plní baterie pro Nokie. Z toho na mě dýchla bezmoc hraničící se slepou zuřivostí... Samozřejmě mám tu baterii v kapse. Vnímám tenhle hodně syrový kousek jako názornou ukázkou toho, jak funguje kapitalismus bez demokracie a na co s obavami poukazuje třeba Andrew Niccol v In Time. Není totiž jasné, zda je Čína odrazem minulosti západu nebo (řečeno se Žižkem) laboratoří, v níž se testuje naše budoucnost.(11.3.2012)

 • Stíba
  ***

  Technickým zpracováním pod úrovní maturitního videa pro účely plesu, výpovědní hodnotou nicméně ucházející. Hlavním "hridnou" je horník Luo a jeho rodina plus několik dalších postav na kterých se režisér snaží přiblížit nehostinné podmínky práce v uhelných dolech, rizika s ní spojená či nevalné zabezpečení rodiny v případě smrti horníka. Co bych pak chtěl vyzvednout jako stěžějní myšlenku filmu je touha a vidina rodičů v lepší zítřky jejich potomků, které se jim snaží zajistit našetřením financí na jejich vzdělání, které je jako jediné může vykoupit z tvrdého stereotypu dolů či fabrik a zajistit jim důstojnou budoucnost. Až si příště budu kupovat novou baterku do telefonu, asi si na te tenhle dokument vzpomenu. (Jeden svět Benešov - 30. 1. 2015)(1.2.2016)

 • Biopler
  *

  Za zisk informácií v závere ďakujem, za celkové podanie však nie.(5.12.2012)

 • Baldrick
  ***

  Vtip je v tom, že Čína je obojí. Odrazem minulosti i laboratoří budoucnosti. Zotročení dokonalé. A těží z toho čínský stát i globální kapitál. PS: Nokii mám taky.(13.3.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace