Parable

Režie:

Jon Jost

Tyler Messner

honajz2

Těžce experimentální i na Josta, ale že by to bylo nějak povedené nebo zajímavé se bohužel vůbec říct nedá. Začne to jak experimentální remake Last Chants for a Slow Dance, který se ale brzy zvrtne do perverzního čehosi, kde se vůbec nic neděje. Prostě jeden chlap, sociopatický vesničan, znásilní a zabije svého kamaráda a potom unese (asi) mentálně postiženou ženskou, kterou pak vězní na zahradě. A asi 40 minut nedělá nic jiného, než že upevňuje a rozmotává provaz, na kterém tu ženu drží, přičemž je to natočené vždycky z takového úhlu, že to vypadá, že si ho honí a když se tam neděje zrovna tohle, tak si ho honí už skutečně (ale vidět je jen jeho obličej z profilu). Moc jsem nepobral, v čem mělo tkvít to údajné podobenství. Spíš jsem měl celou dobu pocit, že poselstvím filmu je říct, že jsou všichni venkovani v USA burani a odporná zvrácená prasata, nicméně jsem si to pak musel najít a prý to má reflektovat dobu vlády George W. Bushe, v té době současného amerického prezidenta. Asi to je určené jen pro Američany, kteří v tom nějaké ty paralely uvidí, což by vysvětlovalo i neexistenci jakýchkoli titulků, ale i tak mám pocit, že se tu dá cokoli vyvodit jen stěží. Leda by to bylo skutečně tak jednoduché jako samotná zápletka, což by sice aspoň dávalo nějaký smysl, ale zároveň to dokazuje, jak blbě to je celé napsané. Podle oficiální Jostovy synopse má Bushe ztvárňovat ústřední postava, ale kdo jsou tím pádem ostatní? Mentálně postižená žena je jakože USA, která neví, co sama se sebou a ostatní jsou americký lid, kterému je vše jedno? Možná, ale opravdu z toho těžko cokoli vyvodit, když většinu filmu tvoří záběry na to "honění" a provazy a taky se to v tom těžko poznává, když to podobenství z filmu přímo nevyplývá. Navíc natočené je to fakt šílené - obraz je většinu filmu záměrně ve špatném formátu neustále se vlní, je i trochu zpomalený než jak byl natočený... Je to neskutečně otravné a nudné, nedá se to pořádně sledovat, i když to byl Jostův umělecký záměr. A jeho typická těžká nezávislost, která vypadá jako amatérský film, ale zároveň se tak označit nedá, tu tentokrát vypadá už jen jako amatérský film. Symbolistické nápady jsou kdovíkde a jediný, který se tu za celou dobu objevil, svůj symbolismus hned ztratil. Ono by to nebylo špatné, něco to v sobě má, ale pojaté je to buď moc jednoduše, nebo neskutečně zahleděně do sebe, že tu termín "kašlání na diváka" dostává nový, nikde jinde předtím neviděný význam. Bez přečtení synopse prostě nebudete tušit, která bije a to je úplně na nic. Lepší 1* ()