Vstupenka do francouzského podsvětí (TV film)

• Francie

Revealed: France Criminal Underworld

Dokumentární / Krimi

Francie, 2010, 58 min

Nářezový dokument:) Zajímalo by mě, jak se může nějaký novinář dostat až do samotného centra francouzského podsvětí. A ještě s těmi nejpovolanějšími průvodci, jací mohou být. Samotná zločinecká elita. Možná jim něco zaplatili nebo tak:) Rozhodně vysoce zajímavý a podnětný dokument, kde se my, diváci, dostáváme přímo až do samotných "akcí" jednotlivých týpků. Když hovořil maník, který je expertem na přepadání obrněných transportů a probíhaly ukázky z jedné jeho akce, říkala jsem si, že je až nápadně podobná, technikou i postupy, užitými ve filmu Nelítostný souboj. A hle. Chlapík poté bez okolků přiznal, že právě tento film se stal jeho inspirací, že do detailů vysledoval veškeré techniky a vše poté začal užívat i v praxi:) Jinak jsem přemýšlela, že toho novináře klidně mohli oddělat, i s celým štábem:) Ale to by nejspíš neudělali. Je vidět, že to jsou naprostí profíci a že je pro ně výzvou zprostředkovat své metody obecenstvu:)(15.3.2012)

Pekné! Za pár hodín jazdy na luxusnom Audi cez nestrážené hranice - 150000 €. No nerob to! Páčil sa mi aj ten ruský vynález na štartovanie akéhokoľvek auta. A tiež disciplína tých ľudí. Kedysi by sa boli premávali div nie na raketoplánoch po ulici. Teraz pekne zapadnú do okolia a akurát si doprajú lepšiu dovolenku. Ja s mojim učiteľským platom by som sa tiež išiel aspoň zo dvakrát previezť a poďme do dôchodku..(16.6.2013)

Naprosto skvělý dokument, otevírající běžnému divákovi svět, kam se normálně nikdy podívat nemůže (nechce) - mezi téměř všechny vrstvy francouzské spodiny (dá-li se tak těm vychytralým zmetkům, vydělávajícím hodně slušné peníze říkat) od zlodějů aut až po drogové dealery a překupníky zbraní. Do detailu je zde vylíčeno, jak to při jejich nelegálních akcích chodí, co dělají ve chvílích, kdy zrovna nelegální činnost nepáchají a v závěru pořadu jsou divákovi vylíčeny i osudy hlavních (anti)hrdinů z nichž né všichni před spravedlností dokázali utíkat věčně... Oceňuji ochotu a odvahu tvůrců dokumentu, že se svého nepohodlného a částečně i nebezpečného úkolu zhostili tímto naprosto vynikajícím způsobem.(22.4.2015)

Tak to mě dostalo, konečně realita a žádná hra - krást auta, převážet drogy přes hranice třech států, obchodovat se zbraněmi skoro v přímém přenosu a přitom veřejně ukazovat, jak na to a ještě jak se vyhnout policii nebo minimalizovat riziko. Jeden by skoro měl dojem, že jde o chudáky, které společnost donutila k tomu, co dělají, a proto v noci nemohou spát ve své posteli a poslouchat chrápání své ženušky. Ale to je jen část pravdy - druhou částí je, že jde o výnosný obchod, ve kterém se dá vydělat hodně peněz, a proto to dělají. Nikdo se přece zločincem nerodí. Pro ČR navrhuji, aby se ze státního rozpočtu uvolnily nějaké peníze a například Renč by mohl točit instruktážní videa, pomocí kterých by si zločinci mohli vylepšovat svoje znalosti a získávat novou inspiraci pro další zločiny. Konec vylámaným zámkům nebo rozbitým okýnkům u aut - nyní nově, čistě a bez poškrábání :)(31.12.2014)

• kebom

Nejde samozrejme o žiaden vrchol zločinu, ale o drobných zločincov a "zlých chlapcov" sídlisk a predmestí. Detinské reči a predvádzanie zbraní obchodníkom so zbraňami v lese sú toho dôkazom, Síce zaujímavý pohľad, ale fakticky do tých najnižších radov dílerov (nie feťákov), zlodejov (z ktorých niekoľkí si vzali príklad z filmov) a obchodníkov - malých rýb. V každom prípade zbytočný návod...(13.3.2012)