Potkal jsem svůj sen

(koncert)
všechny plakáty

Jiří Traxler (12. března 1912 Tábor, Rakousko-Uhersko - 7. srpna 2011 Edmonton, Kanada) byl český pianista, skladatel, textař a hudební aranžér, muzikant - současník Jaroslava Ježka. V březnu 2012 by se dožil 100 let. A právě k tomuto výročí připravil Ondřej Havelka se svým orchestrem Melody Makers koncertní program s názvem "Potkal jsem svůj sen" s podtitulem Pocta Jiřímu Traxlerovi - in memoriam. Program byl sestaven především z jeho písní, které psal hlavně pro R. A. Dvorského, Inku Zemánkovou a později pro orchestr Karla Vlacha: Jedu nocí, Bloudění v rytmu, Měsíc to zavinil, Bláznivý den, Dobrou noc, Potkal jsem svůj sen, Boogie Woogie a další. Nicméně zazněly i skladby z repertoáru jeho oblíbených amerických swingbandů, kterých si nejvíc považoval. Nejvíc obdivoval Duka Ellingtona a Jimmyho Lunceforda. Vždy zdůrazňoval, že především Ellingtonovy nahrávky byly pro něj v mládí základní učebnice, z nichž nasával jazzové cítění, frázování, jejichž analýzou si osvojoval základní aranžérské techniky. (oficiální text distributora)