Dešifrování Machu Picchu (TV film)

• Česko

Machu Picchu

National Geographic: Machu Picchu Decoded

Dokumentární

USA, 2009, 52 min

Todd Hermann

John B. Bredar

Chris Biondo

Na padesáti minutový dokument se toho řekne mnoho. .. Sice se jedná spíše o možné vysvětlení různých PROČ?, jako třeba, Proč Machu Picchu je postaveno jak je postaveno? Proč je tam kde je? Nebo Proč nebylo zpustošeno španělskými konkvistadory? atd..... A i když existují i jiné informačně detailnější dokumenty o Machu Picchu a Incké říši, tak ty se nezabývají tolika PROČ?. .... HODNOCENÍ: 80% (4*)(24.7.2016)

Nemám co vytknout, bezva dokument. Obsahuje spoustu zajímavých informací. Jak napovídá název, tvůrci se snaží objasnit plno nevysvětlitelných "proč" a poměrně úspěšně a přesně. Například volba místa, styl stavění, kaskádovité terasy, doprava vody a lehce se věnuje i Španělským Konkvistadorům. Ukázali i několik černobílých fotek od Binghama, když místo poprvé navštívil. Doporučuju.(15.6.2015)

• nascendi

Zaujímavý dokument, ktorý sa pokúša zodpovedať na viaceré PREČO v spojitosti s komplexom Machu Picchu, bez toho aby počet PREČO klesol. Je to dokument, ktorý na základe súčasnej úrovne poznania odhaľuje niektoré z tajomstiev, medzi iným aj pravdepodobný účel jeho výstavby a dôvod, prečo nebolo zničené španielskymi dobyvateľmi, ako mnohé iné.(25.2.2018)

Zajímavé komentáře k filmu: Caesius S. ... O Machu Picchu jsem věděl jen to, co asi každý a viděl jsem jen obrázky, které patří pravděpodobně k těm nejzajímavějším a nejznámějším. Nebyl by to ovšem National Geografic, kdyby nepřišel s něčím úplně novým. Dech beroucí scény z vrtulníku, které mi poprvé ukázali ztracené město v jeho celkové rozloze, mě doslova usadily. Je neuvěřitelné, že na tom místě kdysi žili lidé. Teórie o tom, kdy a proč lidi toto místo opustili, jsou zajímavé a opět poodhalili oponu minulosti. Jenže dávná minulost má tu záludnou povahu, že je nakonec úplně jiná, než jsme si mysleli. A tak kdoví, jak to vlastně tenkrát dávno bylo ... 5 hvězdiček - 100%, bez debaty.(11.11.2012)

Kdo byli jeho tajemní stavitelé? A k jakému účelu sloužilo? –––– Od objavenia Machu Picchu na začiatku 20. storočia vzniklo veľa teórií, mnohé boli vyvrátené a mnohé sa dodnes zdajú pravdivé. Našťastie mesto španielski dobyvatelia vysoko v horách neobjavili, takže ho nezničili ako ostatné sidla Inkov. Dnes ho tak môžeme dôkladne skúmať a overovať teórie o náboženskom centre na priesečníku posvätných hôr, vojenskej pevnosti alebo dovolenkovom sídle panovníkov s množstvom služobníctva. Vzhľadom na množstvo premyslených detailov, ktoré objavujeme až dnes len s použitím najmodernejšej techniky, je možné aj to, že mesto postavili len preto, že mohli. Teda aby dokázali svoju technologickú nadradenosť v rámci kontinentu, veď koľko takých stavieb vzniká aj dnes.(17.2.2018)