Země z ptačí perspektivy (TV seriál)

• Česko

Na ptačích křídlech kolem světa

• Česko

Na křídlech ptáků 3D

(festivalový název)

Earthflight

Let okolo Zeme

Dokumentární / Dobrodružný

Velká Británie, 2011, 6x52 min (Alternativní: 90 min)

John Downer

John Downer

David Tennant

Philip Dalton

Strhujúce zábery a kopec zaujímavých informácií o správaní sa vtákov (etológii). Napríklad o využívaní miest ako zdrojov tepla, slúžiacich na zohriatie sa kŕdľov, prelietavajúcich tisíce kilometrov. O dojemnej starostlivosti bocianích samcov upravujúcich viacgeneračné hniezda pre samičky, s ktorými sa následne radostne zvítajú. O odvážnych útokoch vrán na orla, dovoliaceho si rušiť ich teritórium. Je toho oveľa viac a všetko sa tu opísať nedá. Ostávajú sympatie k všetkým letiacim tvorom. Ostáva aj túžba zalietať si a zažiť pocity tých, čo denno denne poletujú nad krajinou. Jedna pochybnosť ostáva. Kde sa zastaví snaha filmárov priniesť dokonalejšie zábery? Nie sú za hranicou kamery na telách vtákov? Veď ľudia v drvivej väčšine nepoznajú ich komunikačný kód natoľko, aby dostali ich súhlas so zásahmi do tiel a životov. Na argument, že sú to "len" zvieratá: áno sú. Také isté ako ľudia. Len v našom prípade by každý musel dať filmárom súhlas na sledovanie života, cestovania, milovania sa, vylučovania, súperenia a budovania prostredníctvom kamery na hlave. A ďalší súhlas na na odvysielanie tohto in natura. Menej (snahy po dokonalosti) niekedy znamená viac (pokory). 90%(26.1.2015)

Vždycky když už si myslím, že už mě moderní dokumenty nemohou ničím překvapit, přijde něco jako právě Earthflight, co mě svou krásou dojímá a vyráží mi dech. Detailní záběry ptáků v letu v obraze ostrém jako břitva, záběry pořízené kamerami umístěnými na ptácích, kongeniální hudební doprovod a jako bonus pro mě komentář Davida Tennanta. Přesto mám výhradu, jakožto sledovatel si nemohu nevšimnout, že některé nápady (krokodýli lovící pakoně, žraloci lovící tuleně... a pár dalších) jsou téměř zkopírovány z Planet Earth, Great nature Events apod. To se mi moc nelíbí, na druhou stranu toho nového, mimořádného a nádherného je v sérii tolik, že stejně musím dát plné hodnocení.(13.9.2013)

BBC opäť boduje - úchvatná 5 dielna séria nakrúcaná vyše 4 roky zachycuje svet vtákov na 5 kontinentoch v doposiaľ nevídaných záberoch. Zachycuje množstvo druhov ich správania, interakcie s ľuďmi. Rekonštruuje migrácie a všetko to okrem dokonalých záberov spája s množstvom zaujímavých a mnohokrát aj novozistených faktov. Fenomenálne nakrútené útoky dravcov ako napr. v Himalájach na prelietajúce žeriavy, spomalené zábery na husy letiace za dažďa, útok paviánov na plameniaky, raje skáčuce z oceánu pri hnedých pelikánoch alebo aj obyčajná lastovička chytajúca pierko - presne pre takéto zábery bola vytvorená hd technológia. Tento monštrózny projekt u mňa zatienil i nedávnu Frozen Planet. Využíva obrovské množstvo technických vychytávok pri nakrúcaní vtákov - od spy kamier, cez zábery priamo z malých hd kamier umiestnených na zvieratá až po niekoľkoročné trénovanie vlastného kŕďľa divokých husí a lietanie s ním na mikrolitoch. Bližšie sa k letu vtákov zatiaľ nepriblížili žiadni filmári a blednúť závisťou môžu aj tvorcovia Putovania vtákov. K tomu sa tu opäť využívajú dokonalé slow-motion zábery z hd kamier (highlighty okrem vtákov sú aj zábery veľkého bieleho žraloka pri love alebo krokodílov) a už tradičnejšie zábery z helikoptér. Odporúčam takisto zhliadnuť 6ty-making of diel. Len jediná vec ma štve - a to že v našej distribúcii nevyšiel ešte žiadny kus z tvorby BBC na blurayi (hlavne, že vychádzajú zbytočné predražené bluraye s nezáživnejšou tvorbou National Geographic).(10.3.2012)

BBC se opět vyznamenala. Zatím hodnotím po prvním dílu. Suprový komentář, vysoká kvalita a nádherné a okouzlijící záběry, spoustu zajímavostí, vizuálně úžasné, dostali mě hlavně přelety hus a část s orlem. Záběry z ptačí perspektivy jsou opravdu skvělé a rozhodně budu sledovat dál. BBC si to zaslouží, protože ještě nikdy neudělala horší dokument než na ****. Věnujte tomu čas. A originál s Tennantem taky musí být bezva.(31.3.2013)

Po všech těch překrásných dokumentech z BBC, který jsem v posledních letech viděl, už nemám větší očekávání, že by mě něco mohlo zaujmout. Zvlášť pak tehdy, když je to dokument zaměřený výhradně na pitomý pipiny. No to jsem tedy čuměl. Záběry říčních delfínů, honících ryby po břehu či orlů, hrajících v letu házenou, jsou výjevy, který ve mně asi zůstanou dlouho. Žasnul jsem a těším se na další díly.(5.8.2014)

• - Na zábery preletu nad Londýnom museli tvorcovia čakať dva roky na povolenie úradmi a podarilo sa to až pri príležitosti leteckej prehliadky. (Autogram)

• - Pre zábery letiaceho kŕdľa divých husí zblízka bol vychovaný kŕdeľ „zdomácnených divých“ husí od vyliahnutia tak, aby boli naviazané na kameramana a nebáli sa blízkosti ultraľahkého lietadla s hlučným motorom. (Autogram)

• - Časť tohto kŕdľa husí pri nakrúcaní v New Yorku odletela do mesta a našli ich vysielačkou až po niekoľkých hodinách v miestnom parku. (Autogram)