Svědectví o zkáze Titaniku (TV film)

Inside The Titanic

Dokumentární

Velká Británie, 2011, 93 min

Tragédie Titaniku mě přitahuje už od dětství, takže jsem nový dokument stanice BBC uvítal. A tento byl víc jak vydařený. Hraná rekonstrukce skutečných osudů pasažérů Titaniku se téměř vyrovnala filmu a výborně doplňovala počítačovou animaci potopení lodi. Na straně jedné technika, které byla přeceněna, na straně druhé skutečné osudy... tento dokument mě výborně navnadil na ohlašovaný Cameronův 3D Titanic.(24.3.2012)

Řekl bych až moc očividně průměrný dokument, který těm kteří se o Titanik zajímají více než kdejaký prostý člověk, se asi nic moc nového pod sluncem nedozví. Každopádně systém a způsob zaplavování až do konečného potopení lodi, je vymodelován opravdu perfektně a určitě patří k tomu nejpozitivnějšímu co vám můžu na tomto snímku vyjmenovat. Hrané dokumenty, ale moc v oblibě nemám a tady to nebude jinak. Z těch některých příšerně zahraných scének, kdy si klepete na čelo nad jejich demencí a dialogy ze kterých mi přímo krvácely ušní bubínky, si užijete habaděj. Příběhů by mohlo být taky více, poté bych byl určitě i spokojenější. Takhle musím prostě chtě-nechtě hodnotit průměrnou známkou.(29.12.2012)

Blíží se sto let od potopení nejznámější lodi všech dob, a proto jsem si jako správný "titanikofil" nemohl nechat ujít tento britský dokument, který se snaží pomocí výpovědí přeživších zrekonstruovat onu osudnou noc ze 14. na 15. dubna 1912. Vcelku mi to přišlo velmi věrohodné a poutavé, a dokonce jsem se i dozvěděl nová fakta, i když jsem si myslel, že vím vše podstatné.(25.3.2012)

Zpočátku jsem si myslel, že sleduji jen další průměrný, ne-li podprůměrný dokument, neboť těch precizně natočených mnoho není, alespoň v mém pomyslném žebříčku ne. Nejprve jsem ani nevěděl, jestli celý ten umělý sled retrospekcí vůbec vydržím, ale nakonec jsem se přizpůsobil. Jak už z názvu vyplývá, dokument se zaměřuje výhradně na výpovědi svědků, takže není tak všestranný jako jiné dokumenty, ale i přesto se divák dozví spoustu zajímavostí. Vytknul bych však neúplnost postav, které jsou pro plnohodnotný dokument klíčové. Samozřejmě tu nechybí kapitán J.E. Smith, šéfkonstruktér T. Andrews či prezident White Star Line J.B.Ismay nebo důstojník Murdoch. Avšak zkáza Titanicu se proslavila i díky jiným postavám, např. Molly Brownové, jakožto statečné zachránkyni cestujících z vody. Chyběli mi tu nejbohatší muži jako J.J.Astor, B. Gugenheim či manželé Straussovi, jejichž tragické osudy zkrátka patří k příběhu o Titanicu. Chyběl tu nejostřílenější důstojník Lightoller, vytrvalý telegrafista Jack Philips, díky kterému telekomunikace fungovala až do samotného potopení atd. Bez těchto významných postav nemůže žádný dokument zabývající se historií Titanicu fungovat. Malou měrou to však žehlí příběh o Jacku Thyerovi a Miltonu Longovi. Jednostranný dokument, ale na informace bohatý a poutavě odvyprávěný.(28.3.2012)

Sice bylo v posledních letech přetitanicováno, ale tento dokument jsem shlédla a nelituji. Nikdy jsem příliš nepochopila, proč a jak se Titanic vlastně potopil. Tento film mi to vysvětlil. Slovně i počítačovou animací, krok za krokem, centimetr po centimetru. Pár jmen a osudů přeživších bylo sice trochu navíc, ale technický dokument oživili. Proto hodnotím velmi kladně.(28.12.2013)