poster

Svědectví o zkáze Titaniku (TV film)

 • Velká Británie

  Inside The Titanic

Dokumentární

Velká Británie, 2011, 93 min

 • Stanislaus
  ****

  Blíží se sto let od potopení nejznámější lodi všech dob, a proto jsem si jako správný "titanikofil" nemohl nechat ujít tento britský dokument, který se snaží pomocí výpovědí přeživších zrekonstruovat onu osudnou noc ze 14. na 15. dubna 1912. Vcelku mi to přišlo velmi věrohodné a poutavé, a dokonce jsem se i dozvěděl nová fakta, i když jsem si myslel, že vím vše podstatné.(25.3.2012)

 • jarkolar
  ***

  Mám rád filmy a hlavně dokumenty o Titanicu, ale tento, ačkoliv je dobře zpracován, nemá bůhvíjakou informační hodnotu a téměř nic nového jsem se nedozvěděl. Víc než polovina filmu se točí kolem individuálních příběhů, které s tím sice souvisí, ale já bych raději důležité detaily, než co konkrétně dělala paní x a pan y, ikdyž třeba příběh topiče byl celkem důležitý.(30.12.2013)

 • Big Bear
  ****

  O zkáze tohoto luxusního parníku už bylo napsáno a natočeno mnoho. Toto je další z řady dokumentů, který na rozdíl od ostatních hranou formou dokumentuje autentické výpovědi přeživších, tak jak je vyprávěli vyšetřovací komisi v New Yorku. Ačkoliv se jedná o dokument, hrané pasáže z prostředí lodi či přímo samo potápění bylo zpracováno velice slušně. I když se jedná o TV film, poslední minuty kdy sledujete již zhaslý temný trup čnějící k nebi proti mrazivě temnné obloze diváka mrazí.... Kdo o smutném osudu této na svouji dobu jedinečné lodi něco ví, dokument ho prakticky ničím novým neobohatí. Kdo ne, bude si moci na detailně provedených animacích a technickými 3D průhledy do trupu uvědomit rozsah škod po nárazu na ledovec i pohyb vodní masy trupem s přepážkami. * * * *(16.4.2012)

 • filmmovier
  *****

  Lepší dokument o Titanicu jsem ještě neviděl a asi ani dlouho neuvidím. Tenhle film mě dostal od první vteřiny a pustil mě až na konci. A vůbec nevadí, že trvá hodinu a půl. Dozvíte se z něj opravdu neskutečné věci a méně známé skutečnosti. Na dokumentu mě také překvapila jeho výprava a až filmové zpracování a záběry katastrofy pomocí povedené animace také stáli za to. Nemohl jsem si zabránit porovnání s Cameronovým filmem, kde je také vše podstatné, ale tenhle dokument prostě přináší spoustu zajímavých faktů navíc. Tenhle dokument oprvdu nejde neocenit. Ať vzniká podobně bohatých a zajímavých dokumentů více... 100%.(30.3.2012)

 • Rocky62
  ****

  Zpočátku jsem si myslel, že sleduji jen další průměrný, ne-li podprůměrný dokument, neboť těch precizně natočených mnoho není, alespoň v mém pomyslném žebříčku ne. Nejprve jsem ani nevěděl, jestli celý ten umělý sled retrospekcí vůbec vydržím, ale nakonec jsem se přizpůsobil. Jak už z názvu vyplývá, dokument se zaměřuje výhradně na výpovědi svědků, takže není tak všestranný jako jiné dokumenty, ale i přesto se divák dozví spoustu zajímavostí. Vytknul bych však neúplnost postav, které jsou pro plnohodnotný dokument klíčové. Samozřejmě tu nechybí kapitán J.E. Smith, šéfkonstruktér T. Andrews či prezident White Star Line J.B.Ismay nebo důstojník Murdoch. Avšak zkáza Titanicu se proslavila i díky jiným postavám, např. Molly Brownové, jakožto statečné zachránkyni cestujících z vody. Chyběli mi tu nejbohatší muži jako J.J.Astor, B. Gugenheim či manželé Straussovi, jejichž tragické osudy zkrátka patří k příběhu o Titanicu. Chyběl tu nejostřílenější důstojník Lightoller, vytrvalý telegrafista Jack Philips, díky kterému telekomunikace fungovala až do samotného potopení atd. Bez těchto významných postav nemůže žádný dokument zabývající se historií Titanicu fungovat. Malou měrou to však žehlí příběh o Jacku Thyerovi a Miltonu Longovi. Jednostranný dokument, ale na informace bohatý a poutavě odvyprávěný.(28.3.2012)