James May na Měsíci (TV film)

James May on the Moon

Dokumentární

Velká Británie, 2009, 52 min

James May

Bill Coates

Perfektní. Co víc chtít od dokumentu o výcviku astronautů a letu na Měsíc. James jako odborník zjišťuje ty nejzajímavější věci související s programem Apollo a zároveň prochází vším, čím musí projít všichni, kdo chtějí překonat gravitaci. Pátá hvězda hlavně za zpracování, rodinnou atmosféru a Mayovu schopnost mluvit na centrifuze i ve stavu beztíže.(12.1.2016)

Sice se na Měsíc nedostal, ale líbilo se mi, jak o tom mluvil, ukázal některé přípravy na lety do vesmíru. A ten vzlet až nahoru k okraji vesmíru, mě docela vzal k srdci. Jak o tom mluvil, tak jsem měla pocit, že mi ukápne ne jedna, ale více slz, protože ta naše planeta je opravdu krásná.(7.1.2016)

James je veľmi sympatický moderátor, ktorý svojim prirodzeným nevtieravým humorom prevedie diváka pocitmi vtedajších priekopníkov astronautiky. Nahliadneme do zákulisia príprav na kozmický let a to sa hocikedy nevidí..(7.6.2016)

Tak zase jednou první. Méně znalým divákům, může být Jamesova vlastá hlava nějak povědomá. Ano je to ten třetí ze slavné trojice moderátorů Top Gearu - kapitán šnek. My ostatní, které máme Mayovi sólo pořady v oblibě (Hračky Jamese Maye, Laboratoř pro chlapy ad..) tu máme další pecku. Jistě May je osobnost s BBC a tučným rozpočtem za prdelí. Není tedy pro něj problém odjet na Floridu a v NASA si lecos vyzkoušet. Přesto mi připadá, že právě on si z té slavné trojice nechává nejvíce nahlédnout do soukromí, nestydí se zavzpomínat na dětství, sdělovat soukromé pocty, názory a případně i dojetí. To vše s jeho bujnou hřívou a košilemi bujných vzorů z něj dělá prima průvodce všemi dobrodružstvími, které podniká a ke kterým bere i kameru. Tento film by se dal v klidu nazvat hold lidstvu. Vyzdvihuje um a snahu obyvatel Země dosáhnout hvězd. May navštíví několik kosmonautů, kteří se prošli po měsíci, vyzkouší si některé z trenažérů u nichž jen pohled na ně vzbuzuje hrůzu a nakonec se nechá vynést letounem U2 na hranici vesmíru, aby viděl zakřivení Země i neskutečnou vesmírnou modř přecházející v čerň... Film je protkám historickými záběry z kosmických programů, jimž samozřejmě dominují záběry z příprav, mise samotné a návratu Apolla 11. Humoru tu tentokráte bylo méně než je obvyklé, což bylo škoda, seriózní James je jako rýma bez ucpaného nosu. Za mne je to na 4 G. * * * *(16.3.2014)

Dokumentů o misích Apollo je více, takže další do řady. A čím je jiný? James May si vyzkouší, jak je to ve stavu beztíže a jak na člověka působí ta géčka. Taky se proletí v tehdejším letadle U2, které mohlo vystoupat do výšek přes 20km. Pro mě byl ale mnohem zajímavější jeden topgearovký díl, kde James May jezdil v kosmickém marsovském vozidlu. 72%(28.1.2016)