Tak tento komentář píši v Pardubicích, ke kterým má jistý citový vztah, a alespoň je to originalní. Nebojte jestli budu psát komentář třeba k Útěku ze Sibiře, nepojedu tam!;-) Nicméně k filmu -mistr ostrého meče má ženu ostrého jazyka. Myslím, že film diváky odvedl o všedních i nevšedních problémů války, i když pár jinotajů se do filmu podařilo schovat.(8.11.2011)

"Žena kata"-"Mistra ostrého meče"-"Žena kata"-"Mistra ostrého meče povídám. Komu čest, tomu čest." Jiřina Štěpničková se v tomhle filmu rozjela jak zákon káže a dělá svýmu zatracenýmu ženskýmu pokolení opravdu čest vzhledem, výřečností i duchem. Jedna z nejvtipnějších komedií, která kdy u nás vznikla.(19.6.2011)

Výroba českých celovečerních filmů se nezastavila ani s blížícím se pádem Třetí říše. Režisér Martin Frič se na konci roku 1944 rozhodl zfilmovat divadelní hru Karla Krpaty Mistr ostrého meče. V barrandovských ateliérech tak vyrůstaly nákladné historické stavby, které si spolu s Vávrovou přípravou snímku Rozina sebranec vyžádaly značné finanční prostředky. Satirická kostýmní veselohra nás zavádí do prostředí barokních Pardubic kolem roku 1710. Humornou formou staví na pomyslný pranýř sobectví, falešnou morálku, pletichy a pokrytectví "počestných“ pardubických paniček. Do kontrastu jsou dány "osoby snížené“: rozvážný mistr popravčí Jiří a jeho chytrá žena Rozina. Filmem defiluje plejáda nejpopulárnějších hereckých osobností, které se tehdy ocitali na samém vrcholu svých hvězdných kariér (Smolík, Marvan, Plachta, Kabátová, Nezval, Valentová, Bušová, Kreuzmann, Kohout a mnoho dalších). Jiřina Štěpničková v titulní roli potvrzuje své všestranné komediální nadání, které mnohem častěji oživovala na divadelních prknech, než před filmovou kamerou. Výjimečná příležitost se přímo nabízela Terezii Brzkové, která ještě donedávna zastávala národem a režisérem Čápem přisouzenou úlohu jakéhosi alter ega Němcové Babičky, zatímco ve Fričově komedii se postupně proměnila v panovačnou a nesnášenlivou hraběcí milost. Zatím jen zpovzdálí se dere ke slovu nová krev, generace nejmladších hereckých osobností, už tady ovšem naznačující leccos z pozdějších velkých kreací (dryáčnická epizoda tehdy sotva čtyřiadvacetileté Dany Medřické); jako milou kuriozitu lze vnímat obsazení Marty Fričové, nevlastní dcery režiséra Friče, do role lyrické schovanky ze zámku, jedné z hlavních postav filmu. Vkusný, ironií a humorem sršící snímek z jednoho historického zastavení v dobách dávno minulých, a ne právě marných, je dalším z početné řady nadčasových děl Maca Friče, který se po dvou prominentních zakázkách pro německý Pragfilm opět vrátil k české tradici, k českému řemeslu.(4.10.2008)

Na to, aké intrigy sa tu splietajú, tak je tento film veľmi sympatický a príjemný na pozeranie. V podstate z toho mohla byť aj poriadna dráma. Len o čom to bolo, kto koho podrazil a komu o čo šlo, mi bolo jedno a nakoniec som to ani príliš neriešil a nechal sa iba unášať samostatnými scénami. Končí to tak, ako to končí, nechcem spoilerovať, ale vzhľadom k jednej konkrétnej udalosti akoby bolo všetko ostatné druhoradé. Frič proste vedel, ako upútať a vo svojej dobe to mohlo byť veľmi populárne.(16.1.2017)

95% Jeden z nejlepších českých komediálních historických snímků, který si bravůrně zahrává s pokryteckou morálkou vyšších vrstev a ukazuje hrdost a ironii nižších vrtev. Perfektní výkon předvádí Jiřina Štěpničková v roli "katovky". Podle mě film ze zlaté éry českého filmu, který ve svém žánru (historická komedie) u nás zatím nebyl překonán a zřejmě dlouho nebude.(28.12.2007)

• - Film stál na tu dobu závratných 6 513 000,- protektorátních korun
    materiál: 291 000,-
    výprava: 550 000,-
    exteriéry: 490 000,-
    doprava a pojištění: 190 000,-
    poplatky, režie, výrobní skupina aj.: 420 000,- (krib)

• - Jindřich Plachta natočil ve stejném roce dalších pět filmů. (M.B)

• - Poslední film Zity Kabátové před 25letým filmovým půstem. (M.B)