Národní klenoty - Série 1 (2012) (série)

Telč - jezerní růže (S01E02)

(epizoda)

Městečko Telč získalo světový věhlas díky unikátní architektonické čistotě a harmonii, která přetrvala několik staletí. Po velkém požáru koncem 14. století bylo město znovu postaveno. Z tohoto období jsou zachovány pozůstatky pozdně gotického opevnění s branami. Náměstí Zachariáše z Hradce je lemováno souborem gotických a renesančních měšťanských domů s podloubími. Harmonický soubor členitých fasád působivě dotvářejí renesanční, barokní a klasicistní štíty. Na místě původně gotického hradu dnes najdete půvabný renesanční zámek s rozlehlou zahradou a anglickým parkem. Mezi další významné památky, jež dominují stísněnému prostoru mezi dvěma rybníky, patří areál bývalé jezuitské koleje s kostelem Jména Ježíšova, pozdně gotický kostel sv. Ducha, farní kostel sv. Jakuba ze 14. století či dvě barokní kašny na náměstí. (Česká televize)

Frajer42

Náměstí tam mají vskutku libové a výzdobu svých nejhonosnějších staveb jakbysmet, ale jinak nemohu říct, že by mě 26 minut navnadilo na výlet. Každopádně, znovu nádherné záběry, působivá hudba a dokonale padnoucí průvodce Miroslav Táborský, kterému to nadšení pro věc prostě věříte. [80 %] ()

subic

Telčské náměstí postihly v minulosti požáry a i v minulosti tu čelili přestavbě v novodobějším stylu, ale naštěstí pro nás se tu zachoval ten renesančně barokní. Ten tzv. zlatý věk Telče je spojený se Zachariášem z Hradce, 1526 (1527?) až 1589. ()