Národní klenoty - Série 2 (2017) (série)

Dílo Josipa Plečnika - Mezi Lublaní a Prahou (S02E08)

(epizoda)

Slovinský architekt a urbanista Josip Plečnik se narodil v roce 1872 v Lublani do rodiny truhláře a podle tradice měl pokračovat v otcových šlépějích. Provinční Lublaň druhé poloviny 19. století však mladému Josipovi brzy přestala stačit. Osudovým se pro něj stalo přátelství se slavným českým architektem Janem Kotěrou, pozvání do Prahy a setkání s tehdejším československým prezidentem T. G. Masarykem, který Plečnika pověřil úpravami Pražského hradu. Plečnik však současně přednášel na lublaňské univerzitě, práce řídil na dálku a do Čech dojížděl jen o prázdninách. Souběžné působení v obou zemích se ale po kreativní stránce ukázalo jako přínosné pro obě metropole – v unikátní architektuře propojující středomořskou a středoevropskou kulturu, mentalitu i vize. (Česká televize)

Frajer42

Chápu nižší hodnocení této epizody. Jako Češi musíme dnes a denně dokazovat svoji zdravě zakořeněnou xenofobii a nic neodpouštět ani Slovincům, kteří se opováží u nás postavit nějakou svoji stavbu. Svoji velkolepostí se dílo Josipa Plečnika zřejmě moc nemůže rovnat s megalománskými stavbami předešlých dílů. Nicméně se jednalo o velmi zajímavou stavbu, která zaujme zejména použitím netradičních řešení k dodržení nevysokého rozpočtu. [75 %] ()