Národní klenoty - Série 2 (2017) (série)

Slavonice - Zastavený čas (S02E12)

(epizoda)

První zmínka o Slavonicích pochází z roku 1260, městem se ale původní osada stala až díky velkolepé výstavbě ve 14. století. Slavonicím se někdy přezdívá „malá Telč". Malebné město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční měšťanské domy s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města. Unikátní je zde ale i systém středověkých odvodňovacích štol a kanálů, který se táhne v hloubce několika metrů pod historickým jádrem. Chodby ražené ve skále sloužily nejen k odvodnění suterénů, ale v případě ohrožení i jako obranné a ochranné zázemí s přímými vstupy z většiny domů. Pravděpodobně nejslavnější historickou postavou Slavonic se stal Johann Georg Grasel, vůdce místních loupežníků, kterého se obával celý kraj a který dodnes žije v lidovém vyprávění a písničkách. (Česká televize)

Frajer42

Musím se přiznat, že po předchozí náloži dechberoucích dílů už mě nějaké Slavonice nedovedou dostat do kolen a velmi rychle mi dokonce vyšuměly z hlavy, kde se zachoval snad jen dobře známý Grázlův odkaz. Každopádně, pěkné městečko, kde nejzajímavější kupodivu systém kanálů, který toho hodně propojuje. [70 %] ()