Inspektor Regan

The Sweeney

Štvanec

Akční / Krimi / Drama

Velká Británie, 2012, 107 min

Tvrďárna jak sibiřský beton. Při vzpomínce na úporné tahání kačera, nahazování motoru na trojkolce a absolutoriu v oboru žabí anatomie to musí být v teple a bezpečí obýváku učiněné chlapácké adventure. Ve výčtu plochých či chybějících iniciačních technik soudobé civilizace by se dalo pokračovat, ale vrátím se raději k filmu. Tomu v podstatě nic nechybělo, kamera, režie, hudba, zákoutí Londýna i tomhardyovský delikvent se vyvedli, ale nesedl mi dýchavičný Ray Regan. Jsem si naprosto jistá, že na míru šitou roli trestuhodně ukradli Brusi Willisi.(8.2.2013)

• majo0007

Máme tu ďalší príbeh zo života "mordparty ze štyřky", pardon "sweeney". Tentokrát londýnskych, čo s poriskami od sekier nakopú zadky darebákom, ktorí majú v rukách polovicu arzenálu Zbrojovky Brno. Nuž, aj tak sa dá. Je to taký mix Hooligans a Hříšních lidí města pražského. Udychčaný a tlstý Winstone ako Vacátko a teenee detektív Brůžek, je zas najväčším búchačom na západ od Temže. Nedám odpad, lebo som to dopozeral a občas som sa aj zasmial.(8.2.2013)

Ray "pár let nazpět bych do té role byl ideální" Winstone a Ben "Tom Hardy zrovna nemohl, tak zavolali mě a na Hardyho mi udělali aspoň sestřih" Drew v reinkarnaci ostrovní žánrové klasiky, která v sedmdesátkách odstartovala a rovnou i nastavila standard všem těm špinavým nekompromisním kriminálkám o zkorumpovaných poldech, kteří nějakým tím výdělkem mimo oficiální plat nikdy nepohrdnou, pro ránu nejdou daleko a když už se náhodou na něco ptají, tak zásadně až poté co mají klouby sedřené do krve od manuální domluvy podezřelému. Smutné je, že nyní o cca čtyři desítky let později se autorům nedaří dostát ani tomu původnímu standardu; nemluvě o tom, že ten je díky (nejen) Shieldu či Engrenages přeci jen již někde zcela jinde. Navíc se tu po stránce drsnosti tlačí na pilu natolik, až je to mnohdy nechtěně směšné. I pouhý doušek ranní kávy je tu podán jako ta nejvíc nejdrsnější věc na planetě Zemi. A zamrzí to o to více, že v jádru tam ta přirozená nekašírovaná drsnost pod povrchem je, ne že ne. Jen je zabita vší tou lacinou hrou na "jsme drsní jako žádní druzí".(5.10.2013)

Drsné, tvrdé a výtečně atmosferické. Britský film co má koule. Velmi raritní věc. Akce je překvapivě zručná (fantastický zvuk, přestřelky ala Heat), hlavní hrdinové sympatičtí a v podstatě si uvědomíte, že s napětím sledujete jak tohle všechno dopadne. Winstone a jeho tým mne bavil královsky. Je to v podstatě klučičí film ve kterém vyniknou ti správní chlapi plni správných hodnot, takže někteří diváci hledajíc něco jiného zřejmě nepochopí, ale pro většinu to bude solidní bijak. Výborná kombinace oldschool kriminálky a zároveň moderně pojatého hi-tech akčního filmu.(30.6.2013)

• Cl3ricK

Čekal jsem Taken, ale jaksi jsem jej nedostal. Tak zaprvé, dost mě nasralo když jsem si přečetl asi první větu popisu filmu a zjistil, že ta věc se nestane na začátku, ale dost v průběhu filmu. Zadruhé se mi moc nelíbilo to Winstonovo drsňáctví, vůbec jsem mu to nevěřil. Vlastně všichni se tvářili, jako by byli ultimativní baddasové, což nebyli. No a ta přestřelka byla taky docela tristní. Jediné co se jim povedlo byly pěstní souboje. Nuda za 50%.(1.2.2013)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v metropole Veľkej Británie - Londýne. (MikaelSVK)

• - Vo filme sa objavujú odkazy na ďalšie známe snímky, ako napríklad na rovnomenný seriál The Sweeney (od r. 1975) alebo filmy Neľútostný súboj (1995) či Miami Vice (2006). (MikaelSVK)

• - Richard Hammond navrhol, aby v scéne s naháňajúcimi autami vystúpilo Buggatti Veyron. Jeho cena bola milión libier a režisérovi to navrhol, keď zistil, že celkový rozpočet predstavoval tri milióny libier. (vander19)