Prorok (festivalový název)

Kahlil Gibran's The Prophet

Animovaný / Drama

USA, 2014, 84 min

Po stránce hudby dle mého velmi povedené. Po stránce animace velmi zajímavé a nápad s prolínáním různých stylů v jednotlivých příbězích působí rozhodně svěže a originálně. Po stránce obsahové? No řekněme, že záleží na tom jestli rádi přemýšlíte a jak moc vám budou Mustafovi názory blízké. Já skončil někde uprostřed cesty. 7,4/10(25.1.2016)

Narovinu, je to film pro ty, kteří mají k duchovnu alespoň trochu blíž. Protože o životních otázkách a hlubších významech byla kniha, předloha pro film. A zkouší to i flm. Zpracování je povedené, jako animák mě určitě oslovil mnohokrát víc, než by se mohla pokoušet 3D animace. Kolikrát jsem se nechal moc rád unášet animací a fantazií ! Jen myslím na to, co oproti knize ve filmu ubrali, a co naopak přidali. A bylo toho právě, že dost. Zbytečně moc přikořeněno pro větší drama, poutavost a útok na city.(24.2.2018)

• Nettrass

Kurňa, zase se někdo snaží ušetřit za herce.... Za chvíli budeme zmalovaný všichni. A vůbec nekreslila to Marksová - Tominová - či jak ještě? Ta taky vysvětluje, že děti nejsou rodiny, ale státu....A z toho jsem poněkud zmaten. Ještě jsem neviděl stát, který by počal a odkojil dítě...(24.1.2016)

Film pro ty lidi, kterým se líbila knížka Alchymista od Paola Coe..Coelhoo? Coelhoa? Hergot, jak se to skloňuje? ... No, zpět k filmu - základ je v docela klasické "evropské" animaci, která na pozadí kreseb rozpohybovává počítačem animované postavy, ale naštěstí to moc nemlátí do očí a pravidelně se naskytne příležitost, kdy titulní Prorok pronáší své myšlenky a to doplňují záběry, kde každou sekvenci animoval jiný animátor a to mnohdy animátor velmi významný, jako třeba BIll Plympton, nebo na oscara nominovaný Tomm Moore a každý z tvůrců se samozřejmě své stopáže zhostil ve svém vlastním výtvarném stylu. Některé takovéto pasáže jsou skvělé, některé méně, nicméně tvoří jen malou část děje, který je jinak velmi jednoduchý a na celovečerní stačí jen s vypětím vších sil. Nicméně je to povedená jednohubka, která je nadprůměrným filmem. Chapadla tam sice nejsou žádná, ale je tam alespoň racek. A pak víc racků, což má asi symbolizovat věci, kdo ví.(9.1.2019)

• ScarPoul

Toto sa moc nepodarilo. Čo na tom, že hosťujúci animátori vytvorili nádherné segmenty, keď je to všetko podporené tak silným filozofovaním, ktoré pôsobia bohužiaľ kazateľsky. Nie je za tým žiadny krásny príbeh, ktorý by nám niečo odhalil a ukázal nám iný aspekt. Samotné slová nestačia. Treba tam kontrast. Nič tam nepôsobí zle, hoci tam sú aj negatívne veci. Film, ktorý je nudný a myšlienkovo prázdny. Verím, že kniha je omnoho lepšia. Taká tá premárnená šanca, ktorá s duchovnom nemá veľa spoločného. Hoci je ním celá obalená.(3.2.2019)