Černobylské deníky

• USA Chernobyl Diaries (více)

Černobyl, 1986: Když vypukla nejhorší jaderná katastrofa v dějinách lidstva, evakuovaní obyvatelé blízkého města Pripjať neměli čas ani na to, aby si sbalili osobní věci. O 25 let později šest mladých turistů se svým průvodcem navštěvuje Pripjať, aby tu společně prozkoumali trosky zničeného a zdánlivě opuštěného města. Když je okolnosti přinutí zůstat na místě přes noc, brzy zjišťují, že tu možná nejsou sami. Spoluautorem scénáře a koproducentem šokujícího filmu plného děsu a hrůzy je Oren Peli, tvůrce snímku Paranormal Activity. (oficiální text distributora)

BoPo

Pokiaľ sa Vám páčil REC, tak nevidím dôvod, prečo by ste mali nadávať na toto. Samozrejme nečakajte nič prevratné, len dobrú porciu tmy a podozrivých zvukov z neznáma. A kto je hlavnou hviezdou filmu? No predsa medveď. ()

6thSun

He, tak teď si připadám sám jako nějaká zmutovaná příšera mezi uživateli CSFD, páč mně se tohle hodně moc líbilo. Už samotný výběr lokalizace ukrýval velký potenciál, ale já debil jsem se zhlídnutím otálel, neb mě odrazovaly recenze a dokonce i odsudky mých oblíbenců. Do filmu jsem tedy šel s pramalým očekáváním, jenže tohle je povedený od samýho začátku, napětí postupně graduje a kupodivu to nekazí ani tradiční slabina většiny hororů, tedy závěr. Velkým plusem je pro mě v podstatě totální absence prvoplánově zobrazovaných hnusů, dlouho taky není jasný, s kým má parta mlaďáků (smrtelnou) čest, což všemu jenom přispívá. Prostě tohle je pro mě vysoce lahodnej žánrovej kus, jehož víceméně všeobecný odsouzení zřejmě nikdy nepochopím. 80-90% ()

Litsarch

Další z filmů, kde lidé čekali kdoví co a jelikož to nepřišlo, tak film je špatný. Není. Černobylské deníky mají sice mušek více než dost, ale to je spíše dáno tím, že se natáčelo jinde než v Černobylu (nečekaně) a tak se tam nelogičnosti dostali. To je ale asi tak všechno. Mě upřímně film překvapil. Úvod do děje ani nebyl tak dlouhý, jak jsem čekal. Po pár minutách se dostáváme k průvodci Jurijovi a za další 3 min jsme již na cestě do Pripyatu. Atmosféra Pripyatu je nepříjemná, tísnivá, depresivní. Skupinka, do té doby veselá, se honem rychle uklidňuje, když si uvědomí, že na tom pustém místě si kdysi hráli děti na houpačkách, prolézačkách, holčička česala svou, nyní pohozenou a chátrající, panenku. Lidé chodili do práce do nedalekého Černobylu, jejich ženy se venku bavily, věšely prádlo a celkově to město žilo, jak jsme normálně dnes zvyklý. A nyní, pusto a prázdno. Byty vyrabované, skla oken vymlácená, pustýmy chodbami domů fouká vítr, venku ani noha. Na mě, i když jen na diváka, ta atmosféra neskutečně dýchla a bylo mi dost nepříjemně. Následující děj se strhuje hororovým tempem. Ano, můžeme se pozastavovat nad jednáním postav, ale už nemůžeme s jistotou tvrdit, že bysme se na jejich místě chovali jinak. Člověk má sklony k tomu jednat zkratovitě, až nesmyslně ve vypjatých situacích. Obával jsem se, že v momentě kdy se setmělo, půjde již jen o klasickou přehlídku duchů, monster apod. Byl jsem moc rád, že záporáci byli logičtější oběti radiace, ze kterých se ozářením stala humanoidní monstra. A ještě více jsem byl rád, že snímek ona monstra skoro vůbec neukazuje v "celé své kráse", ale jsou zobrazeny v rychlých střizích či jsou to jen postavy ve stínech. Jen to pro mě umocnilo tu atmosféru "neznáma, nevědoma". Závěr až smutný, k přeživším brutální a nezáviditelný. Černobylské deníky jsem si, narozdíl o většiny, dosti užil a dostal jsem více, než jsem čekal. P.S.: Je smutné, že když lidem ve filmech dáte parádně zpracovaná monstra, tak mají kecy že film je prvoplánově postavený jen na vizuální stránce. A naopak, když monstra ve filmu skoro nezobrazíte a film hraje na atmosféru, tak lidé zase peskují, že není nic vidět. Klasický případ situace "Je moc zima, chci teplo. Je moc teplo, chci zimu." ()

Terva odpad!

Rozklepaná kamera a příběh ve kterém se vůbec nic neděje. Krásný obal a pěkný název je důkazem toho, jak funguje reklama na "NIC". ()

JohnCZ

Hvězdu navíc za to, že mě prostředí okolo Černobylu fascinuje a rád hltám cokoli, co se na toto téma objeví. Ony Černobylské deníky opravdu nejsou žádné veledílo, ale jsou až překvapivě dobře koukatelné - zejména první polovina, kdy se skupinka mladých nadšených turistů vydává do tohoto bohem opuštěného místa je skvělá (škoda, že nebylo použito více autentických záběrů z reálné Pripjati). Jakmile se ale odhalí nepřítel, atmosféra jde do háje a strach mizí úplně. Survival je to slušnej, pointa není úplně marná, ale jak jsem řekl na začátku, hlavně od toho nečekat bůhvíjaký nářez. ()

Ajinka126

WTF?? Tak já nevím, kdo je to nějakej Parker, ale asi se na place moc nezdržel, protože tohle byla jasná ukázka toho, když chybí režie. Dále to nemělo děj, výpravu, smysl, pořádného predátora prostě nic. Měli jenom jednoho kameramana, který se den ode dne natáčení (a to natáčeli asi 5 dní podle výsledku) více a více unavoval až už kameru neudržel vůbec a ta plápolala jako praporek. Nakonec si nedělal ani starosti s tím, že stojí v pozadí, na co chodit pro dobré záběry?? Ti chytřejší "herci" si raději sami vyžebrali rychlou smrt, než aby se museli takto ponižovat a poskakovat. Tento film je katastrofa, já jsem ráda, že nějaká redukce filmů u nás v ČR stále existuje a tento film se do kin a snad ani na DVD nikdy nedostane.. ()

Hoyt

To co z tohoto snímku dělá aspoň průměrný horor je výborné prostředí opuštěné Pripjaťi a její okolí plné neobydlených domů, odstavených aut a samozřejmě tajné podzemní chodby vedoucí do Černobylu. Jinak to jsou asi všechny klady tohoto snímku. Postavy se chovají opět divně, pořád běhají úplně zbytečně a nelogicky z místa na místo, příběh je taky těžce neoriginální ale nedalo by se říct že je by nějak nefungoval. 90 minut akorát a film až na začátek nenudí. Silnější 3. ()

corpsy

Tie filmové postavy sú tak strašne odvážne, ale hlúpe, až sa hanbím že som ľudského rodu. Ale to by asi ani neexistoval hororový žáner, keby jeho hrdinovia mali, resp. používali mozog a počúvali inštinkt. Tieto denníčky majú vynikajúci look ( samozrejme sa ale netočili v Černobyle ) a atmosféru neznámeho. Avšak čím ďalej ku koncu sa tieto prednosti vytrácajú a prichádza to, čo všetci diváci vedeli, ale predsa len dúfali v niečo originálnejšie. Úvodný potenciál sa stratil do neznáma. ()

F.man

Když někdo posere obyčejný film, zase tak moc mě to nevzrušuje. Režisér dostane vyhubováno od studia, slízne si to na netu, herci dostanou zlatou malinu, diváci mají na co nadávat a všichni jsou vlastně spokojeni. Co mě ale dokáže slušně řečeno nasrat, když někdo totálně posere dobrý námět. To pak nemám moc slitování s chci po tom, který to spískal. minimálně hodit cihlu. A to je i případ Chernobyl Diaries. Ano, jen blázen by čekal od produkce takových rozměrů áčkovou duchařinu, ale prostředí a alespoň trochu ucházející námět mohli při ideální lunární kombinaci vytvořit hodné povedené béčko. Místo toho ale přišlo zatmění a divák tak dostane 89 minut ... čeho vlastně? Nějaké pakárny která by se mohla odehrávat úplně kdekoli, má totálně odpudivý námětem, ve kterém se po celou dobu neděje naprosto nic a co je nejhorší je fakt že postrádá jakoukoli logiku a je celý postavený a vypointovaný na totální píčovině. Sorry POMO, ale to tohle jinak napsat nejde. Sečteno podtrženo, dlouho jsem neviděl pakárnu, která by mě dokázala více nasrat. Have you heard of extreme tourism? ()

ConanVJ

Docela pěkný filmek odehrávající se v Pripjati, kam se vydala skupinka mladých turistů. To, co zde najdou asi nikdo nečekal. Tento horůrek neni nic extra, ale prostředí je zajímavý. Celkově je to spíš půměrný filmek, ale za díky tomu Chernobylu dávám 65% :) ()

schizmo

Přesně napůl. Hodně klasický a hodněkrát zpracovaný téma, ale kde jinde na vás dýchne skutečně autentická atmosféra, než v Černobylu? A dál je už v podstatě jen na vás, jestli si ji chcete užít, vžít se do děje a bát se, nebo celý film brblat, že něco podobného jste již x-krát viděli akorát zasazeno do jiného kontextu a lokality. Oboje je správné. Za sebe jen řeknu, že lokolita se mi líbila, atmosféra moc, v několika momentech jsem se i bál, ale nutno uznat, že od druhé půle film trochu ztrácí dech a konec to moc nezachraňuje... ()

Kryton odpad!

Ukrajinský odpadní artikl s nálepkou MADE IN USA. Už by se mělo zakázat handy-cam horory. Obzvlášť takové horory, které ani horory nejsou. Celou dobu sledujete bandu uječených a tupých Amíků jak někam běží, křičí a atmosféra nikde. Není pořádně vidět, není pořádně slyšet a není pořádně ani o co stát. Tohle mi sebralo pár minut života. Hodnocení OST: Hudba není. 0/10 ()

hous.enka

Už od začátku jede film na vlně očekávatelnosti, ale nevadí, nějak se do té Pripjati dostat museli. Poctivě budovaná atmosféra dostává poněkud na zadek, když se jim zkomplikuje odjezd z oblasti. Protože jako proč? Proč by někdo chtěl, aby z oblasti neodjeli? Tuhle základní věc jsem nepochopila a čekala jsem, až se to rozlouskne. Bohužel žádné vysvětlení nepřišlo, pak už tu byl jen útěk před hordou čehosi a nelogické chování postav. Stereotyp, nuda. A přitom to mohlo být hodně fajn, protože bubáci tu jsou jen sotva postřehnutelní, takže atmosféra je opravdu tísnivá. ()

zdepapepa

Kdyby to byl krátkometrážní počin zadarmo dostupný na YouTube, šel bych možná i výš, číst knihu možná taky, ale realita je pro mě taková, že je tu brakový scénář, za který by se styděl dnes už i lecjaký pornofilm. (ač kostýmy a výběr herců na ten pornofilm trochu poukazuje) Je tu také schizofrenní kamera, která místy vypadá podezřele filmově, ale když je potřeba se snažit strašit diváky, dostane parkinsonovu nemoc a klepe se víc než naháč v ruské tundře, takže není absolutně nic vidět. Většinou se navíc klepe ve tmě, takže tuplem není nic vidět. Nechybí ani mnoho minut na seznámení s postavami, kde se zhola nic neděje, stále čekám, kdy se to někomu podaří obejít. Takže to bychom měli technickou stránku, pořád ještě zbývá emocionální stránka, tj. navození strachu. Chytří ale už vědí z hodnocení, že i tady film selhává. Zde se také ukrývá má jedna hvězda - atraktivní neotřelé prostředí. To je bohužel ale to jediné, co film může nabídnout. ()

maddy

Keď ma na filme najviac poteší záverečný song No Reflection od Marilyna Mansona, tak je asi niečo zle. Moje očakávania našťastie neboli priveľké, resp. takmer žiadne, keďže už ma nudil aj ledva dvojminútový trailer, a tak sa nedostavilo ani sklamanie. Oren Peli, po Paranormal Activity a seriály The River, zastrešil ďalší rádoby found footage horor (aj keď v tomto prípade sa nejedná o čistokrvný found footage, kamera síce sníma situáciu ako by ju držala niektorá z postáv, no reálne tam prítomná nie je) a opäť dokazuje, že s jedným a tým istým námetom sa nedá pracovať donekonečna. Chernobyl Diaries (aj keď skôr by som to nazval Chernobyl Faires) nevystraší ani v jednej scéne (je mi ľúto, ale toho že v rybníku plávajú ryby a naháňajú ma psy sa naozaj v roku 2012 báť nebudem!). Rozbeh je zbytočne naťahovaný, síce postupne stupňuje očakávania, že sa v ňom konečne začne niečo diať, ale čakanie je viac menej márne. Film sa o niečo viac rozbehne v poslednej desať minútovke, ktorá je ale nakoniec taktiež sklamaním. Mutantov nie je vôbec vidieť, masky sú slabé a o nejakom strachu ani nie je možné hovoriť. Všetko to dorazí predvídateľný koniec, ktorý navyše vyznie neskutočne trápne. Do toho pripočítajte nesympatické postavy s veľmi slabými hereckými výkonmi (nie, pri tomto type hororu nečakám nominácie v kategórii najlepší herec počas Oscarov, ale mladé babenky musia aspoň minimálne hrať, nie len dobre vyzerať), k tomu všetkému ma najviac iritovalo ich nadmieru nelogické správanie s nespočítateľným množstvom absolútne nezmyselných rozhodnutí. Aby som len nekritizoval a zdôvodnil si tie 2* - tak musím uznať, že atmosféru to občas malo celkom zaujímavú. Je pravda, že tomu dopomáhalo iba perfektne zvolené prostredie, no to putovanie po rozpadnutom sídlisku s opusteným mlynským kolom malo niečo do seba (teda aspoň prvých pár desiatok minút). Zamrzí však fakt, že z daného prostredia a daného černobyľského námetu sa dalo vyťažiť 100x viac a dúfam, že horor z tohto prostredia ešte niekto v najbližšom čase natočí. Našlo sa dokonca aj pár scén (asi dve), pri ktorých bolo badať napätie – pokus ženskej o získanie zbrane pri mutantovi, pár sekúnd v závere pri úteku cez podzemné chodby a slušná lakačka s medveďom :). Oceňujem aj triezvu, ani nie 90 minútovú stopáž, ktorá ubehla skôr než som mal film chuť vypnúť. Týchto pár drobností je však veľmi málo na fungujúci horor. Natočiť niečo takto sterilné v roku 2012 chce buď veľkú dávku odvahy alebo naivity. Jediné, čo film zachraňuje a drží pútavosť je jedine atraktívne zvolené prostredie. CELKOVO: 2* ()

SaNcHeZ_cz

Paranormal Activity v Černobylu? Ne daleko horší. Nesourodá splácanina, která se snaží zalibit všemi deseti a přitom jí čouhá až příliš sláma z bot. Pokud čekáte alespoň částečně výlet do referované oblasti, čeká vás stejně jako při nadějích na slušný horor proklatě studená sprcha. ()

Praxis

Až do té vyvražďovací bubákovské části docela dobrý. Konec dost pošahaný. Škoda, a to začátek začal tak slibně. Opuštěnost Pripjati sálala z každého kroku... 40% ()

ivishka odpad!

Panebože....Naprosto nereálné, nestrašidelné a ani nevtipné, proti-ruské a mohla bych napsat dalších milion věcí... ()

PKD

Pro mě,jakožto fanouška herní série S.T.A.L.K.E.R.,dost zásadní věc. Od tohoto filmu jsem dostal přesně to,co jsem čekal. A to se mi moc často nestává. ()

iolaos

Po shlédnutí hordy dokumentů o okolí Pripyatě, její fauně, flóře i lidech, kteří v okruhu třiceti kilometrů od neblaze známé jaderné elektrárny nevesele žijí více méně jen z nostalgie a z důvodů fixace na svou půdu, loví radioaktivní zvířata a pěstují kontaminované bylinky, jsem se konečně odhodlal shlédnout tento handcam, k němuž jsem přistupoval velmi rezervovaně. Tak hrozné to ale nebylo. Zajímavé podzimní nasnímání (tuším že srbského) cikánského sídliště, které supr zasuplovalo tomu Pripyťskému (proč asi) mě celý film bavilo a evokovalo jakýsi divný pocit reality. Potenciál atmosféry místa byl myslím vyždímán dostatečně, ale jinak samozřejmě může člověk jako vždy nadávat, proč se za klapku neposadil někdo schopnější, nebo někdo více ve vatě, proč ten vůl neobsadil charizmatičtější herce, či pročpak naspídovaní humanoidi měli na hlavě gumové odbyté masky namísto věrohodnějšího makeupu... ()