Černobylské deníky

Chernobyl Diaries

Horor

USA, 2012, 89 min

• Gilmour93

Paranormal Radioactivity.. Divák je nalákán mystikou "atomového města" Pripjať a dostane se mu jen vybydleného balkánského sídliště, uvřískaných amerických kostiček a tmy nasnímané kamerou přivázanou ke sbíječce. Tu tmu, podotýkám, zvolili autoři velmi chytře, protože právě ona se odjakživa vyznačuje tím, že v ní není nic vidět.. Navíc, pokud by šla dozimetrem měřit krom ionizujícího záření i napínavost, či originalita, signál by se odmlčel. Příště dám raději přednost filmu o extrémním nudismu..(21.8.2012)

Docela koukatelné a když už jsem si říkal, že bych tomu mohl dát i vyšší hodnocení přišel závěr, který to potopil. Takže navíc jak tři hvězdy ani náhodou. První půlhodinka je sice klasicky seznamovací, ale jinak vypadá hodně zbytečně. Přechod do hororovějšího rázu je pozvolný, což je fajn. Ovšem divoká zvířata, když už si lajsli medvěda v paneláku mohly být využita lépe. Postupné ubývání postav je žánrové, jenže zde to vypadalo jen jako na efekt, nemělo to nějaký důvod. Kdyby byli oběti na jídlo, nebo kdyby je lovili jen tak, ale mizet, jen proto, aby bylo o postavu méně, to bylo nic moc. No a pak opuštěné město, kde mělo teoreticky vše zůstat a zde příliš mnoho místností, budov, choděb prostor až moc vyklizených, čistých. K tomu, tam kde už se nevyskytuje člověk, většinou vegetace během pár desítek let dokáže své a tady, nebylo nic takového. Takže co se týče výpravy vyloženě zklamání, s tím si moc práce nedali. Stylově se mi to líbilo, režie, kamera, práce se scénami to mi sedlo. A jsem rád, že to nebylo celé pojaté ruční kamerou, přestože i tak byla kamera mnohde rozkolísaná. Ovšem kdyby bylo více vidět, nebylo by to ke škodě. Atmosféra je taky silně znatelná, což bylo fajn. Navozuje to příliš mnoho otázek a nejasností, je to taková momentka a zase jeden příspěvek do sbírky hororů o nebezpečné turistice. Jednání postav na zabití, ale to k tomuhle taky patří. 5/10(19.8.2013)

Výborný námet na film, to bez debaty. Otázne je nakoľko sa podarilo z tohto námetu niečo vyťažiť. Výsledok asi ťažko môže byť pre niekoho viac ako priemerný, hoci snaha bola. Výborný výber lokácií a opustené sídliská v meste dávali tvorcom slušné možnosti, ale budovanie atmosféry už bolo v rukách režiséra a to celkom nezvládol. Za celý film ma ani raz "netrhlo" ani som necítil nejaké silné vtiahnutie do deja. Nedokázal ma tak strhnúť, aby som dychtivo očakával čo bude nasledovať, prípadne aby som sa bál o postavy. Film pravdepodobne zapadne do kategórie "rýchlo zabudnuteľných". Ak si po rokoch na niečo spomeniete tak možno na názov a toho medveďa, čo robil revíziu výťahovej šachty...50%.(5.2.2017)

• Beckett51

Černobylský průjem (slovní hříčka podle anglického názvu, pro ty, co mají rádi inteligentní humor...HaHaHaHa...) je dokonale podprůměrným hororem s několika lehce průměrnými momenty. Nápad neni úplně špatnej, ale je dost špatně podanej. Scénář plnej stupidních chyb a Sadowskiho postava mi těžce dráždila svěrače. Černobyl by si zasloužil lepší survival.(17.10.2015)

• Chrustyn

Pseudokumenty díky vizuální stránce opravdu můžu a tvůrčí pokusy o realistické vyznění příběhů si užívám. "Černobylské deníky" mohly být dalším opravdu povedeným kouskem do této dnes už bohužel uvadající skupiny snímků ale i přesto, že prostředí Černobylské elektrárny vytváří tíživou atmosféru samo o sobě, amatérským tvůrcům se z daného tématu nepodařilo vyždímat víc než partu nesympatických, prkenných herců, kteří se s kamerou pohybují po depresivním prostředí a nechávají se postupně "něčím" likvidovat. Stačilo málo (říká se tomu tvůrčí talent) a mohlo se jednat o opravdu kvalitní snímek ale dejte peníze packalům a vytvoří vám nemastný a neslaný zmetek.(18.2.2013)

• - V Rusku a USA se ozvaly hlasy, že celá myšlenka je cynická a znevažuje oběti černobylské katastrofy. (Sufferer)

• - Vo filme môžeme vidieť, že hrdinovia vstúpia v Pripjati do podzemnej časti budovy a o malú chvíľu sa ocitnú v elektrárni, čo však nie je možné, pretože do elektrárne nevedie žiadna podzemná chodba a elektráreň je od mesta vzdialená viac ako jeden kilometer, takže behom dvoch či troch minút sa to pešo stihnúť nedá. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Scenárista Oren Peli dostal po prvý krát nápad natočiť tento film pri tom, ako si prezeral blog s fotografiami dievčaťa, ktoré cestovalo cez Pripjať na motorke. (katherine.)