Hvězda

(festivalový název)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
Slovensko, 2012, 20 min

Dokumentárny film „Hviezda“ rozpráva príbeh Jána Slováka, 55-ročného zvárača z Doprastavu, ktorý prepadol hereckej vášni. Jeho túžba sa začala napĺňať, keď získal hlavnú rolu v divadelnej adaptácii najhoršieho filmu všetkých čias, Plan 9 From Outer Space od Eda Wooda Jr. Dosky, ktoré znamenajú svet sa stali jeho osudom.
Dokument naturalistickým spôsobom sleduje osud otca rodiny, ktorý sa musí starať o postihnutého syna a popritom hrá v divadelnom súbore. Okrem účinkujúcich, Jána Slováka a jeho rodiny, ktorí v dokumente vystupujú na filme spolupracovala kameramanka Nikoleta Šuplatová, ako druhý kameraman jej asistoval Peter Važan. O strih sa postarala česká strihačka Petra Vladyková a majster zvuku bol Alexander Bori. Na scenári sa podieľal aj scenárista Lukáš Sigmund, autor divadelnej hry Plán B z vesmíru. Produkciu riadil Filip Křížek zo spoločnosti Cinetype. (oficiální text distributora)

vander19

Dokument ukazuje život veľkého fanúšika filmu a divadla Jána Slováka. Ide o prostého človeka, ku ktorému nebol osud príliš priateľský. Aj navzdory týmto svojim osobným problém je láska ku filmu a divadlu pre Jána ako droga. V 20 minútach nám film predstaví hlavného hrdinu divadelnej hry Plán B z vesmíru, kde Ján stvárnil svoju prvú postavu. Jeho manželka opisuje ich život počas dní, keď bol Ján na cestách po Slovensku kvôli predstaveniam. Rozpráva o citovej väzbe syna na otca, ako otec chýba synovi, ako sa o rodinu stará a také tie bežné problémy, ktoré zažíva takmer každý človek. Dokument je výpovednou hodnotou o tom, že keď človek má cieľ a sen dá sa to dosiahnuť sebaobetovaním a poctivou drinou. ()