poster

Psohlavci

 • anglický

  Dog's Heads

Historický / Drama

Československo, 1955, 91 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • tomtomtoma
  ****

  Poměrně kvalitní historický film s vlasteneckým charakterem a jistou dobovou tendenčností, která ale nepřekračuje mez únosnosti. Výprava a herecké výkony jsou na dobré až velmi dobré úrovni. Vzpoura Chodů po jejich politickomocenské ztrátě výsad a svobod. Soudní spor, který straní mocným, přechází v ozbrojený nerovný střet. Neochota podrobit se moci a porobení a ztráta svobody vyústila ve statečný boj, který ale už předem byl odsouzen k nezdaru. Jan Sladký, zvaný Kozina (dobrý Vladimír Ráž), přirozený vůdce Chodů, se snaží předejít masakru a pokouší se vše řešit v právní rovině. Jako vůdčí představitel byl nakonec potrestán hrdelním trestem, aby zastrašil další případnou chuť na vzpouru. Hrdost a zásadovost mu zabraňuje se podrobit, rozum mu káže právní cestu, která se ale proti němu obrací. Z dalších rolí: Kozinova žena Hančí (Jana Dítětová), která má stále strach o svého muže, Kozinova matka (Jarmila Kurandová), která touží po hrdosti svého syna, Kryštof Hrubý (František Kovářík), umírající ve vězení, nadšený Řehůřek (Ladislav Pešek), horlivý zastánce vzpoury Matěj Přibek (Jaroslav Průcha), který v boji padne, odhodlaný Pavel Šerlovský (Bohumil Švarc), rychtář Adam Ecl, zvaný Čtverák (Jiří Dohnal), další z nešťastných vůdců u soudu, intrikující Lamminger z Albenreuthu (dobrý Miloš Nedbal), toužící po úplném podrobení svých poddaných, jeho všehoschopný správce Koš (Miloš Kopecký), bojácný Syka (Radovan Lukavský), jemuž se podrobení nevyplatí, poslušný dráb (Josef Hlinomaz), či malá role rychtáře z Pocínovic (Jan Werich) a spousta dalších zajímavých postav. Boj za svobodu v dobré idealizované víře pravdy a spravedlnosti. Boj, který není možný vyhrát, ale jehož legenda přetrvá věky. Je otázka jestli jsme schopni někdy docílit svobody, neboť vždy budeme nuceni poslouchat mocné. Ať už jsou urození, nebo sprostí, ať už jsou to cizáci, nebo domácí. Ach sladký přelude svobody, jak chutnáš sladce a přeci jsi tak nedosažitelný! Svoboda! Boj! Vzpoura! Poslušnost.....(22.4.2012)

 • Lynn
  ***

  Je jen k pláči a k vzteku jakým způsobem soudruzi z 50. let pošlapali a zneužili české autory, s Jiráskem v čele. Když ale člověk odhlédne od tohoto nánosu, uvidí pod tím vším pořád dobrou filmařinu, opravdovou touhu dostát nesmrtelnosti předlohy. Buďme ještě rádi za Martina Friče - na to, ve které době byl film natáčen, se s tím popral víc než dobře. V méně povolaných rukou to mohlo dopadnout o moc hůř!(12.3.2010)

 • Disk
  **

  Srovnávat s původní verzí Svatopluka Innemana z roku 1931 by bylo nefér už jen z toho důvodu, že Fričova verze byla natočena v jiných společenských podmínkách a měla lepší technické vybavení (např. barevná kamera). Raději srovnejme s Vávrovou husitskou trilogií, která je vrcholným počinem historického filmu 50. let. A tady Fričovi Psohlavci bohužel prohrávají. Samozřejmě i zde je skvělá výprava a jedno herecké eso vedle druhého, ale Frič narozdíl od Vávry neumí pořádně zacházet s komparzem, takže davové scény vypadají jako schůzka ochotníků. Ani závěrečná scéna Kozinova oběšení nevyvolává tolik žádaných emocí, jako tomu bylo u Husova upálení. Martin Frič zkrátka na objednávku a bez nějakého tvůrčího zapálení natočil velmi průměrný snímek, který sice odpovídá dobovým standardům, ale dnešním divákům už může sotvaco nabídnout. 5/10(29.11.2011)

 • Mikino00
  *****

  Frič prostě umí, natočil skvělý historický snímek podle Jiráskovy předlohy, kterou si musím co nejdříve přečíst. Dějově se film odehrává v nelehkém období tzv. druhého nevolnictví, které bylo pro poddané velmi těžké (a to mělo být ještě hůře v průběhu dalších let). Chodové pak představují naprosto specifickou skupinu v rámci Českých zemí, která svým povstáním zanechala mezi protirobotními povstáními silnou stopu. Kozinova postava je dobře zahrána Rážem, stejně tak jsou obsazeny i všechny vedlejší role. Myslím si, že dobu a situaci v těchto letech se podařilo vyjádřit docela dobře, výprava je rovněž slušná.(28.5.2014)

 • majo25
  ****

  Český epický velkofilm o Chodovcov, ktorí bojovali za slobodu a za svoje práva. Ten manifest a neskoršie povstanie boli spracované veľmi dobre a záver s obesením taktiež, ktorý mi jemne pripomínal záver filmu Jánošík z roku 1935. Frič poňal najslávnejšie dielo románopisca Jiráska a asi aj celej českej literatúry za ten správny koniec. Hodnotenie: 75%(19.5.2014)

 • - Mnohonásobná šumavská ozvena - volanie chodských stráží "Kozinu zabili ..." natáčali v Barrandovskej vodárni, kde bola akustika taká silná, že na zvuk praskotu padajúcej lipy stačilo zlomenie dvoch tenkých drievok. (Raccoon.city)

 • - Nebolo jednoduché nájsť "Kozinovu lipu", ktorá musela byť vo filme vyrúbaná, ale keďže storočné stromy sú chránené ako národný majetok, hľadal režisér nejakú dutú a k zániku už odsúdenú lipu po celých Čechách a na Morave, dokonca aj lietadlom. Napokon ju objavil v poli pri Panenských Břežan a bolo ju dokonca vidieť z okna režisérovej Barrandovskej pracovne. (Raccoon.city)

 • - Krátku scénu spiacej Hanálky natáčali dve hodiny, lebo dievčatko si nevedelo zvyknúť na bežný ruch filmového štábu. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace