Parník Willie

USA, 1928, 8 min

Walt Disney, Ub Iwerks

Walt Disney

Walt Disney

Ještě černobílá Disneyovka a první s postavou Mickeyho Mouse a tím pádem začátek celé slavné série. Samotný animák je plný nápadů a řeší neposedného Mickeyho hvízdajícího a muzicírujícího během plavby po řece namísto práce na lodi. Na dnešní dobu je to archiválie, ale kdysi to musela být pecka. Celé video: http://www.youtube.com/watch?v=0TPbpvP-okM(25.8.2009)

Legendární scénou s nezapomenutelnou melodií při kormidlování parní lodi nabírá kariéra myšáka Mickeyho na obrátkách. První animovaný zvukový film hýří kromě toho skvělým nápadem - budiž každá němá tvář hudebním nástrojem. Samotný nápad sám o sobě může vypadat vtipně, ovšem dobový vliv raného surrealismu by dle mě některé dítě zvyklé na dnešní tvorbu nemuselo přežít bez následků - např. scéna s bachyní. Přesto si tento film zaslouží ode mě absolutní hodnocení, už kvůli tomu, že na svou dobu je snímek naprosto geniální a vlastně i v dnešní době si s ním určitá animovaná tvorba nezadá.(3.12.2008)

První myšák! Kdo by to byl tehdy řekl, že se z myšáka stane to, co se z něj stalo? Tady se, dámy a pánové, zrodil kult! (Jen škoda, že kvůli němu bylo spácháno tolik brutality na zvířátkách!!! Až zase nějaká osmdesátiletá paní bude lomit rukama nad agresivitou dnešních postaviček pro děti, klidně jí pustím toto! Na tom byli totiž odchováni dnešní osmdesátníci!!!) Jedna hvězdička dolů za brutalitu a jedna za ošklivého Mickeyho! Ještě štěstí, že trochu uzrál! Tohohle bych se jako malá určitě bála!(6.12.2010)

Úsmevné a trefné plienky zo štúdia od Disney, kedy ešte hľadali patent a svojbytnú identitu, odlišnú od všetkých. Možnosti, ako zdokonalovať prvé grafické a kakofonické zvukové štýly sa tu stretávajú v absolútnych začiatkoch. Asi ani preto by som nečakal, že hranica, medzi kladnou postavičkou a tou zápornou bude taká relatívna. Aj v zmysle nie práve najpozitívnejšieho vyvrcholenia pre myšiaka Mickeyho. V mnohých ohľadoch budú dnešní diváci civieť ako obarení.(5.1.2018)

• gjjm

Prosím vás, neříkejte mi, že na svou dobu to je technicky úžasné. Animace je trhaná, neplynulá, hrozná - ale to není datem výroby. Vždyť i McCayův Little Nemo z roku 1911 je nakreslený stokrát líp a obrázky se hýbou mnohem plynuleji a vůbec technická kvalita animace je mnohem lepší - a to je Little Nemo asi nejstarší animovaný film vůbec. A technika se přece jen za těch sedmnáct let vyvinula. Disneyho animace (nejen tahle) je technicky hrozná, v mnoha scénách (třeba v té, kdy se na scéně objeví Minnie, ten kozel, co olizuje noty aj.) je špatně i nakreslená. K tomu děj, připomínající spíš nějaký hodně nevtipný díl Toma a Jerryho, jen je podstatně trapnější. Chápu, že si zkouší možnosti a to, jak se vůbec nakreslená postavička může pohybovat, a jak je vůbec možné, že loď pluje a nějaké neidentifikovatelné kormidlující pazvíře otvírá pusu, ale to není omluva. Navíc druhá polovina filmu je vykradená z Méliesových nápadů. Animace se dá aspoň z části omluvit roekm 1928, ale trapnost vtipů a blbost scénáře ne. Asi jediné, co je na tom dobré, je hudba.(21.6.2009)

• - Parník Willie je první film, kde se objevuje Myšák Mickey. (PinPrick)

• - Disneyho prvá zvuková kreslená groteska. (Hystory)