Boží stvoření

• USA Child of God (více)

Child of God je příběhem násilníka a vyvrhele společnosti Lestera Ballarda, jež se odehrává na úpatí Apalačských hor v Tennessee na začátku šedesátých let dvacátého století. Ballard se rozhodl pro zničující život mimo civilizaci a společenské konvence. Přišel o rodiče, bydlení i sebeúctu. Žije v jeskyni a díky krutým zločinům a vlastní degradaci klesl na samotné dno společnosti. (Cinemax)

rikitiki

O čem asi může být ten román? Že i lidský odpad je boží stvoření? Že ho takhle vlastně nestvořil bůh, ale lidé, kteří ho už od dětství nechali žít v zoufalé samotě? Že z okraje společnosti můžeš snadno přepadnout, když ti nikdo nepodá ruku? O čem je ten román nezjistím, protože po shlédnutí filmu ho nemám chuť číst a jen si myslím, že některé předlohy by se neměly zfilmovat. _____ Protože na plátně se odehrává jen samá hrůza a nechutnost, počínaje vykonáním potřeby téměř na kameru a postupně to ještě akceleruje. Jeden pomatený nešťastník a zrůda běhá sám po lese a páchá čím dál větší odpornosti. K čemu takové vyprávění? Herecký výkon nejspíš výborný, protože Scott Haze mi byl opravdu odporný, ale příběh těží jen z jeho zběsilého počínání, jakoby se jím opájel a k tomu už nic jiného nenabídne. SHRNUTÍ: Když si nedokážeš udržet ani plyšové kamarády a mrtvou ženskou, tak jsi fakt divnej. ()

CBD

James Franco natočil velice slušnou adaptaci knihy, kterou většina lidí raději přehlédne. Child of God je stejně jako McCarthyho útlý román o denním zápasu s existencí, opovržení společnosti a čtenářském/diváckém balancování mezi lítostí a znechucením. Nevědět do čeho přesně jdu, nejspíš mám s filmem daleko větší problém. Jako McCarthyho fanda ovšem nemohu nevidět, že Franco na plátno přenesl nejen atmosféru knihy, ale i zásadní prvky, které z ní dělají i po desetiletích kontroverzní četbu. ()

Willy Kufalt

Ačkoliv mnou posledně viděný film z dílny Jamese Franca (Úžasný propadák) byl ze zcela jiného soudka, moje dojmy při hodnocení jsou zhruba stejné: na jedné straně nemohu popřít, že mě ten film po celý čas bavil, byl zážitkem a slabší 4 hvězdičky vnímám s ohledem na spoustu kladů jako zasloužené, na druhé straně opět nezapřu ani menší zklamání, protože s ohledem na námět jsem to čekal ještě zajímavější... v tomto případě bych rozhodně uvítal alespoň kousek psychologie u tak zvrhlé hlavní postavy, s případným objasněním minulosti a kořenů. *** Franco tady stejně jako v As I Lay Dying projevuje obrovský cit pro filmařinu v přírodních exteriérech, mnohdy to působilo na mě strhujícím dojmem i v zdánlivě výplňových scénách, které zrovna nic kontroverzního nepřinášely. Příběh nekrofilního vyvrhele byl už sám o sobě děsivý a kontrastní „country“ atmosféra tomu dávala osobitý punc – oceňuji, že to i díky ní nespadlo do žádného všedního horroru a dýchalo mnohem více silným realismem, než pokusem o uměle temnou stylizaci. Naprosto parádních, nesmírně napínavých je posledních 15 minut z jeskyně, aneb akční scény z těsnějších a omezenějších prostorů aby jeden pohledal! Famózní výkon Scotta Hazea tvoří pak samostatnou kapitolou, určitě jedno z nejlepších ztvárnění psychopatického sériového vraha na plátně, co jsem viděl, zapáleně odehraný, dokonale odpudivý, z něj skutečně bylo cítit tu odpornou fascinaci zvráceností a psychickou narušenost jdoucí až do jemně groteskních rozměrů (...a opět si neodpustím tu poznámku: kam se hrabe všemi opěvovaný "Joker" Joaquin Phoenix). Fakt škoda, že Francův film, ač filmařsky skvělý a oslnivý, naráží zase na trochu plytký scénář s povrchně vedeným příběhem, protože kdyby Boží stvoření mělo v sobě pořádně rozpracovanou psychologii hlavního antihrdiny nebo nějakou další vrstvu (ať už kritiku společnosti, více rozvinutou linku s policisty či třeba hlubší myšlenku), asi by to fakt bylo NĚCO... I v této podobě to sice vystačilo na sugestivní zážitek, ale zase musím souhlasit i s těmi, co v tom vidí částečně samoúčelnou nechutnost, protože i navzdory nevšedně odvážnému tématu z toho žádná hloubka nebo pozitivní myšlenka z druhé strany fakt neplyne. [75%] ()

Pavlínka9

Absolutně nechutný Scott Haze - jak tu bylo několikrát zmiňováno - ten film je zapamatovatelný právě tou syrovostí i surovostí, kterou postava tohoto herce "přežívá". Jako hlavní vyvrhel společnosti to má těžké, ale já se mu ani nedivila...Původně jsem si myslela, že film se odehrává v mnohem starším období - styl mluvy i oblečení a stále bezproblémové chozenjí s puškou po městě mi to vnukl a proto jsem poté byla v šoku, když jsem si všimla, že to zase až tak hodně dávno není :) Ten film není pro každého, jelikož Lester není ten, kterého byste chtěli mít za souseda...ale postupem času se to božsky stupňovalo a při scéně blonďatých vlasů a dámských šatů...už jsem si byla jista, že se to ubírá hodně špatným směrem....Jasný důkaz toho, co se může stát, když žena vstoupí do života muže :D :D Fajn - žerty stranou. Neznamená to, že to podporuji či že se v tom nějakým způsobem vyžívám, ale kamera je prostě skvělá a když někdo dokáže tak skvěle znázornit syrovost života lidí na okraji společnosti - smekám. ()

S.Quentin QUALE

Nevím. co Franca nutí točit takovéto filmy, no šanci na úspěch vidím jen mizivou. Valná většina diváků si film o dementním nekrofilním hovadu ráda odpustí, ostatní, kteří třeba podobné vody vyhledávají, budou stoprocentně zívat kvůli nizoučkým exploitačním točkám. Scott Haze hraje povětšinu času svou one man show přesvědčivě, no pár okamžiků, kdy se neudržel, a vypadal moc "normálně", se tam našlo. Se zakončením se tvůrci taky moc nevycajchnovali, takže osobně bych doporučil třeba toto, jelikož Child of God je v této sortě asi tak třetí ligou. 60% ()

• Zajímavou paralelu vytváří film na konci, kdy hlavní hrdina bojuje bez ruky o život v jeskynním komplexu. Podobný problém řešil režisér James Franco ve filmu 127 hodin (2010), kde hrál zaklíněného horolezce. (markyzgero)
  • Film je adaptací stejnojmenného románu Cormaca McCarthyho, který prozradil, že postava Lestera Ballarda (Scott Haze) je inspirována skutečnou osobou. (Pria)
  • Příběh se odehrává v Tennessee, natáčení však probíhalo v Západní Virginii. (Pria)

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy