Dnes velmi zajimavy film a na svou dobu hodne originalni. Skoda jen, ze film resi podle me az moc temat a misty je trochu nesourody a natahovany. Dejova linie, kdy se na platne objevi Novy je vsak vzdy fenomenalni a jeho dialogy s oddanym sluhou jsou bezchybne. Hodne humorny film, kteremu neuskodil ani zaverecny epilog.(24.12.2010)

Úžasná bodka za majstrovskou tvorbou dvoch velikánov - režiséra Martina Friča i movie star Oldřicha Nového. V novom režime už prišlo iba ich trápenie. Paródia na prvorepublikové a vojnové veselohry až zarážajúco funguje a vyludzuje úsmev na tvári počas celého filmu. Poklona obom pánom za ich tvorbu, ktorá nástupom komunizmu skončila, pretože potom už sa umenie dalo produkovať iba ťažko.(25.12.2014)

Krásný český film, který ukazuje, že jsme skutečně byli schopni natáčet skvělé komediální a parodické filmy, jen jsme na to pořádně zapomněli. Martin Frič byl neskutečně jistý a sebejistý režisér, který tady vede skvěle mluvené i těch pár němých scén. Do toho výteční herci, kteří se nebojí přehrávat. A účinek je dokonalý.(15.12.2015)

Skoro se bojím napsat nějaké hodnocení, abych to nezkazil. Je málo českých filmů, kde by doslova nebyla nechána ani jedna skulinka pro přidání dalšího vtipu, vtípku, citace, odkazu, narážky. Po dvaceti shlédnutích tam pořád nacházím další a další momenty, které mě překvapí (a že některé z nich nemohli diváci v kinech vůbec stihnout, jak jsou tam krátce). Správná parodie má být na první (na druhý už ne) pohled nezkušeným okem téměř nerozeznatelná od originálu. Legenda dokonce praví, že na Pytlákovu schovanku chodili diváci si notně poplakat, a proto byl dotočen barevný vysvětlující závěr. Nevím, co je na tom pravdy, ale nedivil bych se. Jak Oldřich Nový, tak Hana Vítová věděli moc dobře, co hrají. A co navíc - nemusíte znát všechny Oči pod závojem, Krby bez ohně, Noční motýly, Světla jeho očí a Madly zpívající Evropě, abyste se královsky bavili. Stačí mít v pořádku smysl pro humor, ironii, nadsázku a sebereflexi. Proto si myslím, že pět hvězdiček je málo.(4.6.2002)

Film, který generace mých rodičů a prarodičů důvěrně zná, ale pro tu mojí je španělskou vesnicí. Další skvost od Martina Friče (jak on to jen dělal?). Zápletka banální. Chudá dívka, která umí krásně zpívat (excelentní Hana Vítová s neuvěřitelnou výslovností) chce uspět ve městě, ale potká bohatého průmyslníka (pan „jájsemcharisma“ Oldřich Nový). Zamilují se do sebe, avšak on jí tají svoji totožnost. Mezitím dívka potkává chudého houslistu (roztomile psí Zdeněk Dítě), který ji bezmezně obdivuje a nechá ji u sebe bydlet. V podobném duchu je celý film. Utahuje si ze žánrových klišé, ale zároveň je neochvějně naplňuje. Geniální počin, smála jsem se jak blázen.(31.1.2011)

• - Filmovalo se v obci Rokoš u Průhonic. (M.B)

• - Parodický žánr byl v době natáčení filmu něčím novým. Dle pozdějších vzpomínek představitele houslisty Michala Sedloňe, Zdeňka Dítěte, se v době natáčení na Barrandově stalo něco do té doby nevídaného. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Hodně diváků v době promítání bralo film vážně, ženy u něj plakaly. Proto byl konec přetočen za nový, barevný, kde Oldřich Nový polopaticky vysvětluje, že šlo o parodii. (honajz)