Škoda že v této komedii-parodii vylo příliš mnoho třeskutých nápadů a gagů. Kdyby Frič spíše pojal film jako poctu, tehdy odrovnanému filmovému žánru , udělal by mnohem lépe. Ale i přes tuto moji vnímanou vadu (pro mnohé jiné je to zas klad) je Pytlákova schovanka báječnou komedií a s takovým obsazením, jaké se málokdy v našem film vidí.(28.6.2007)

Nenápadný zázrak vrcholné české parodické komedie má v tomto díle určitě jeden ze svých zřejmých zdrojů a současně i vrcholů. Zdrojem travestie tu je pochopitelně s ohledem na dobu vzniku braková tvorba "románů do kapsy" (rodokapsů) třicátých let. Až unyle působící scény, natáčené jakoby záznam z divadelního představení, jsou téměř nevyčerpatelným zdrojem robustnějšího i jemnějšího humoru. Duchaprázdnost tehdejšího "čtiva" (další výraz pro brak vzniklý ve třetí čtvrtině minulého století) přímo bije do očí. Až anglická schopnost sžíravých sebesarkasmů pronášených postavami a herci, od kterých by to nikdo neočekával (Vítová, Nollová, Nový, Korbelář, Pištěk) kouzlo tohoto mimořádného filmu jen dále násobí. Dnes sporně působící vysvětlující závěr nebyl určen ani tolik tehdejšímu filmovému divákovi jako mnohem spíše partajní cenzuře rychle se rodící komunistické totality (film byl natáčen podle dostupných dat zhruba na jaře až podzimu 1948 a jeho premiéra spadá do jara 1949, tzn. do doby stupňované bolševizace společnosti, času rychlých vnějškových proměn dogmatu i jeho personálních ztělesňovatelů, v níž si nikdo nemohl být - a také nebyl - jist ničím). Nejen tento zářivý film naznačuje, koho vlastně v roce Pražského jara v náhlé smrti Martina Mac Friče česká i československá kinematografie ztratila.(12.9.2007)

Parodie prvorepublikových melodramatických kýčů, ale skvělá. Setkáme se tu s řadou všech možných klišé, jako je třeba ztráta paměti, nevlastní dcera, klasická záměna osob, osudové setkání, nalezení staré lásky, zamilovaný milionář, který se obětuje pro svou vyvolenou. Dost možná jsem na nějaké další zapomněla. Ve filmu je hodně skvělých scéna a vtipů, ale všechno je jako by násilné. Zřejmě je to ale jen můj dojem. Ostatně, to můžete posoudit sami. Tak jen do toho.(24.10.2008)

• IrisB

Je mi líto, ale tohle je prostě jen přetvářka od filmařských studií, která si chtěla naposledy natočit něco v prvorepublikovém noblesním stylu a nemít z toho "oplejtačky". Proto to nazvali parodií, nebýt ale hektické doby, natočili by to obdobně "uboze". Takhle máme aspoň povoleno se smát. Barevný konec je bohužel spíše k pláči.... Ony dvě hvězdičky patří panu Otomaru Korbelářovi, kterého mám čím jsem starší více a více ráda...(2.6.2013)

Pytlákova schovanka je skrytým pokladem naší kinematografie. Vždycky jsem si myslela, že tento film znají všichni v naší vlasti, žel neznají. Mac Frič, plejáda všech hvězd českého filmu a zázrak, že se něco takového natočilo v roce 1949. Parodie na všechny příběhy o tom jak chudá dívka z hor ke štěstí a milionáři přišla. Ryzí charaktery. Skvělé hlášky. Filmová inteligentní parodie.(21.2.2012)

• - Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář je satirickým filmem, který se vysmívá prvorepublikovým milostným kýčům. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Herci se sjížděli na místě natáčení i tehdy, kdy neměli záběr, a sledovali, jak si se scénářem poradí jejich kolegové a snažili se odkoukat nové parodické prvky pro své postavy. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Filmovalo se v obci Rokoš u Průhonic. (M.B)