"A jak se jmenoval, maminko? - No to já nevím, film byl tenkrát ještě němý." - "Zajímavé, normálně je motolicin barvy bílé. No to on byl asi dlouho někde ve tmě." - "A ti námořníci? - Snad také trpěli." - Jsem tak rozervána." - "Mám tady drobnou tisícikorunu." - "Vrať se mi zpátky, ztracený ideále, čas letí do finále..." - "Bultone, budeme si tykat." - "My prostí lidé jsme uvyklí pracovat, ale na vás by práce mohla působiti zhoubně."(9.12.2005)

Pytlákova schovanka je skrytým pokladem naší kinematografie. Vždycky jsem si myslela, že tento film znají všichni v naší vlasti, žel neznají. Mac Frič, plejáda všech hvězd českého filmu a zázrak, že se něco takového natočilo v roce 1949. Parodie na všechny příběhy o tom jak chudá dívka z hor ke štěstí a milionáři přišla. Ryzí charaktery. Skvělé hlášky. Filmová inteligentní parodie.(21.2.2012)

Výborná a zábavná parodie na romatické slaďáky. Herci předvádějí výborné výkony a hlavně je to ta stará dobrá parta z období před válkou.V hlavních úlohách jsou výborní Oldřich Nový v roli šlechetného milionáře Reného a Hana Vítová v roli čisté vesnické dívky Elén. Jsou tam snad všechny různé možnosti z romantických filmů. Několik lásek, opětovných shledání, šťastných náhod ke konci, ztráta a návrat paměti. Otomar Korbelář zase hraje pytláka, který zapoměl, že je kníže, Eman Fiala hraje na klavír a výborný je i Zdeněk Dítě v roli houslisty Sedloně. Romantika s humorným nadhledem. Nádherná ztřeštěná komedie, která si krásně hravě utahuje z přílišného sladkobolu ve filmech.(1.10.2009)

Film, kterým se Oldřich Nový opět vrátil na výsluní popularity v naší zemi. Jen o rok později byla tato popularita zašlapána do země, když ÚV KSČ vydali nařízení, že hlavním výtvarným prostředkem musí být socialistický realismus na současné náměty. Kdyby ten film nenatočili tento rok, už nikdy by nespatřil světlo světa. V tomhle filmu se nám zase vrací náš starý známý elegán a milovník žen. A dokazuje nám, že je to pořád ten náš starý dobrý milovaný Nový. Staronový starý Nový. Je zajímavý, že tento film je nedoceněn i dnes, přestože je vlastně tím nejkvalitnějším, co v prvních deseti letech po válce vzniklo. A tak nám nezbývá, než se jen kochat tímto inteligentním parodováním milovnického žánru člověkem, jenž to umí ze všeho nejlíp, tedy tím největším milovníkem.(23.2.2006)

„Promiňte, pane, zde se nesmí střílet. Pušku nutno odložiti v šatně.“ Parodie v pravém slova smyslu. Už úvodní „podobnost úmyslná a čistě záměrná“ (oponující drtivé většině filmů) cosi naznačí a parodické motivy začnou vystupovat hned záhy. Všechna ta pateticky procítěná zvolání („Elén!“ - „René!“ - „Vy zde?“ - „Ano…já zde!“), u nichž se snad ani nelze min. usmívat, přičemž asi nejlépe je „prodávají“ Nový s Vítovou (troufám si tvrdit, že jde o její možná vůbec nejlepší film). A těch všemožných frků a narážek...navíc se tvůrci nebojí přidat sem tam i něco z vyloženě černohumorného soudku („Zapomněla jsem, že nás Klára slyší…“). Velmi baví i výborné texty písní, do nichž je radost se zaposlouchat („Co to dupe, kdo to je, že nám nedá pokoje…“). A od úprku ze svatby se přeřadí na ještě vyšší obrátky a z dílka se stává parodie takřka dokonalá…až na tu odpornou (ovšem asi i nezbytnou) prorežimní tečku. I přes ni sázím silné 4*. „Telefon.“ - „Odpusťte, pane, že nesu bílý koupelnový. Halový mahagonový leštěný je v opravě, prosím.“(30.12.2017)

• - Herci se sjížděli na místě natáčení i tehdy, kdy neměli záběr, a sledovali, jak si se scénářem poradí jejich kolegové a snažili se odkoukat nové parodické prvky pro své postavy. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář je satirickým filmem, který se vysmívá prvorepublikovým milostným kýčům. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Parodický žánr byl v době natáčení filmu něčím novým. Dle pozdějších vzpomínek představitele houslisty Michala Sedloňe, Zdeňka Dítěte, se v době natáčení na Barrandově stalo něco do té doby nevídaného. (Zdroj: ČSFD.cz)