Druhé pokračování základní trilogie o lidech s telepatickými schopnostmi. Tentokrát se děj točí kolem vysokoškolského studenta Davida, potomka Kim a Camerona z prvního dílu, který teprve během filmu poznává svou minulost a schopnosti a učí se je používat. Je při tom ale zneužíván místním policejním náčelníkem. Ten totiž sní o moci a společnosti bez zločinu, nicméně právě u něj účel světí prostředky asi nejvíce. David se mu tak musí s pomocí nově nalezených přátel a členů rodiny postavit. (antragus)

Trailer

choze

Sice jsem se opět nedočkal vnitřního znázornění toho, jak scanners pronikají do mozků, ale tentokrát se to dá omluvit tím, že jde o béčkové pokračování pouze obšlehávající scénář původního filmu a zaměřující se čistě na akci. Bohulibý záměr, ale i přes několik nápadů a šťavnatých scének, to na můj vkus málo tlačí na pilu. Potenciál (i béčkový) je mnohem větší. ()

Wacoslav1

Tak druhý díl Scanners vzal do ruky můj oblíbenec Christian Duguay a ta změna je cítit. Ovšem za mě jednoznačně k lepšímu. Ubylo psychologie a filozofických keců a místo toho přibyla akce a vybuchující hlavičky. Hlavní hrdina je dostatečně sympatickej a tak jediný lehčí problém mám s tím zlým negerským Scannerem který se snaží být drsnější než šmirglpapír a místy těžce přehrává, ale jinak je to zábava na úrovni. Sice občas působící tak trochu v béčkovém provedení, ale v tom nespatřuji problém. Spíš naopak.75% ()

Paldini

Velitel policie Forester "loví" scannery, telepaty, kteří žijí na okraji společnosti, a zneužívá je k dosažení svých mocenských ambicí. Sice nastoluje ve městě nový řád a kriminalita rapidně klesá, avšak neváhá scannery použít k likvidaci svých konkurentů. U některých scannerů využívá drog, aby je mohl ovládnout, na jiné stačí trochu diplomacie a zobou mu z ruky. A právě na příběhu dvou nových scannerů v jeho "stáji" se odvíjí celý děj. Jedním z nich je naivní student David, syn Camerona Valea z předchozího dílu a druhým je psychopatický maniak Peter. Oproti předcházejícímu dílu ubylo psychologie a přibylo akce. Gore efektů je celkem dost, jsou povedené a dojde i na legendární výbuchy hlav. ()

MM_Ramone

Scanner je výnimočný jedinec s vrodenou schopnosťou telepatie, prostredníctvom ktorej je schopný ovládať ľudské myslenie a konanie. Pomocou telekinézy dokáže tiež pohybovať predmetmi vo svojom okolí. S týmto pomerne jednoduchým, ale zaujímavý, horrorovým námetom prišiel v roku 1981 kanadský režisér David Cronenberg. O desať rokov neskôr sa ku tejto téme vrátil ďalší Kanaďan. Režisér Christian Duguay natočil podarené pokračovanie "Scanners 2: The New Order". *** ()

tron

Jednotka mi nikdy príliš nesadla, ale myslím, že pre hororového fanúšika je to povinnosť (lebo Cronenberg a vybuchujúce hlavy). Na dvojke neviem, či je prekvapujúcejšie to, že vôbec prišla (predsa len jednotka nie je po príbehovej stránke niečo, od čoho by ste automaticky čakali sequely) alebo to, že až po fajnových desiatich rokoch. Tak či tak pribudlo viac hláv a viac akcie a ide to predsa len trošku viac do hororu, než prvý diel, ale čisté horory to určite nie sú a hlavne je to dosť dlhé; takýto scenár by pokojne mohol mať hodinu dvadsať s titulkami a bolo by to lepšie. Režisérovi Duguayaovi to každopádne zrejme sadlo a v rýchlom slede nevyprodukoval len trojku, ale i iný film o explóziách (Explózia s Brosnanom). ()

• Natáčení probíhalo v Montrealu. (Terva)