poster

Operace E

 • Francie

  Operación E

 • Španělsko

  Operación E

Drama / Thriller

Francie / Španělsko, 2012, 109 min

Režie:

Miguel Courtois

Scénář:

Antonio Onetti
(další profese)
 • Narya89
  ****

  Drsný život v Kolumbii mě určitě přiměl být vděčnější za podmínky, ve kterých se žije u nás. Především války a vnitřní nepokoje jsou pro lidské životy vždy destruktivní, protože se jedinec stává jen prostředkem a komoditou, ale ztrácí svou lidskost. Stejně jako zde Luis Tosar se může každý dostat do situace, kterou nezavinil, ale za kterou bude skoro celý život trestán. Válka rozděluje rodiny, zabíjí obrovské množství lidí prakticky pro nějakou boj o moc bez reálného významu, anonymizuje a dehumanizuje. Proto byl tento film podle skutečných událostí tak působivý a jsem ráda, že jsem měla možnost ho zhlédnout.(27.2.2013)

 • Morholt
  ***

  Mizerný život v mizerné zemi, kde si člověk de facto nemůže vybrat stranu, protože na jedné straně má komunistické teroristy a na straně druhé politiky s armádou, jdoucích na ruku kartelům a horním deseti tisícům. V téhle džungli, doslovné i obrazné, se snaží Crisanto, otec velké rodiny, přežít a zároveň zachránit dítě, které mu povstalci svěřili. Mě to sice tolik nedojalo a ani mi nepřipadalo, že by se tolik hrálo city. Spíš jsem film vnímal jako dilema člověka, který nemůže ani dopředu, ani zpátky, ale ani nemůže zůstat na místě. Pořádně mě dostal až ten konec provázený punkovou vypalovačkou. Výborný Tosar i představitelka jeho manželky a mizerný český dabing. 70%(16.11.2014)

 • emma53
  ****

  Někdy si říkám, že po takovém množství filmů s podobnou tématikou už moje city otupí, ale opak je pravdou. Je mně pokaždé smutno, když vidím, čím vším si musí procházet lidé a rodiny v jiných zemích, kde není klid a asi nikdy nebude. Svět je v tomhle směru hnusné místo k přebývání a je jen malá naděje, že někdy to bude lepší. Myslím, že velkým plusem, který tomuto příběhu podle skutečnosti přidal hodně na síle, je bezesporu Luis Tosar. Někdy přemýšlím o tom, jak se herci cítí a přemýšlí například o této roli Crisanta a jeho rodiny, kterou mají hrát, ve svých drahých sídlech a teplech svých domovů.(5.1.2015)

 • Enšpígl
  *****

  No bylo mně z toho příběhu hodně smutno. Opravdu lidi, kteří se ocitají uprostřed nesmyslných bojů mají jediný přání žít v klidu normálním životem, ale bohužel jim není souzeno a tak to schytávaj ze všech stran. Příběh jsem prožíval velmi silně a cítil jsem velkou lítost nad osudem Crisanta a jeho rodiny. Někdy mě náš svět přípomíná nefungující záchod, spousty sraček, ale nejde splachovat a přesně v jednom takovým nefungujícím záchodě se ne vlastní vinou ocitnul Crisanto.(2.9.2014)

 • Madsbender
  ****

  Operación E je formálne zdatnou reflexiou až prekvapivo nedávnej histórie a stále aktuálnou verejnou obžalobou systému,v ktorom nie je miesto pre jednotlivca. Kontrast takmer nedotknutej prírody, harmonického súžitia človeka s krajinou a chudobného, ale spokojného života s neodvratne približujúcou sa vojnou nádherne demonštruje dlhá úvodná scenéria, kde počujeme, ako sa mimo záber odohráva hrôza a ľudská tragédia, ale my dlho vidíme len lúku a les, spoza ktorého sa pomaly z diaľky začnú približovať vrtuľníky. Konflikt striedavo na pozadí a striedavo priamo zobrazený zasahuje do života obyčajného človeka, ktorý nerozumie svojej situácii, nechápe motivácie a plány, tlaky, ktoré sú naňho vyvíjané, ani sociálny systém a vládu. Partizáni, polícia, armáda, odvody detí, všadeprítomná smrť. Existuje ešte miesto, kde sa dá pred tým všetkým skryť? Nakoniec trpí ten, ktorý za nič nemôže... Profesionálne a zručne natočený film podľa skutočných udalostí, ktorý by si len mohol odpustiť klasický titulkový happyend a ešte hlbšie rozpracovať postavy, zintímniť príbeh a napomôcť divákovi na ceste k stotožneniu sa s hrdinom. Luis Tosar potvrdzuje svoj status univerzálneho herca, keď sa opäť objavuje v odlišnej roli a zvláda ju s prehľadom. Samozrejme, celkové hodnotenie je zatiaľ značne prehnané. 80%(1.9.2014)

 • - Natáčení probíhalo v Kolumbii. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace