Ripper Street

Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2012–2016), 39 h 30 min (Minutáž: 58–130 min)

Tvůrci:

Richard Warlow

Matthew Macfadyen, Jerome Flynn, Adam Rothenberg, MyAnna Buring, David Wilmot, Charlene McKenna, David Dawson, Clive Russell, Amanda Hale, Gillian Saker (více)

Série(5) / Epizody(36)

V tomto britském historickém seriálu s kriminální zápletkou nás tvůrci zavedou do tajuplného Londýna do viktoriánského období na konci 19. století na místo zvané Whitechapel, které se stalo známé řáděním fantoma přezdívaného Jack Rozparovač. Sledujeme zde policejní práci detektivního inspektora Edmunda Reida a jeho týmu, kteří se snaží chránit chudou populaci East Endu před vraždami a organizovaným zločinem, a to vše v zájmu vyššího dobra... (Trajektt)

KevSpa

I přes možná příliš rychlý začátek, kdy je divák rovnou hozen do víru událostí, je pilotní díl Ripper Street velice podařenou záležitostí. Atmosféra parádní a ústřední herecké trio patřičně charismatické, aby vás hned od prvního dílu mělo zaháčkované. Pilot - 90% Na téhle stylové krimi jsem se stala závislou velmi rychle a už se těším na další sérii. 1. série - 90% Druhá řada i přes pár maličko slabších dílů opět nabídla propracovaný příběh a ještě více nutila k zamyšlení nad onou tenkou hranicí mezi dobrem a zlem. Kam až může dobrý člověk bojující proti nespravedlnosti a násilí zajít, aniž by se dostal na stejnou úroveň jako ti, kterým se snaží postavit, zatímco obětuje tomuto boji s větrnými mlýny prakticky vše. V tomto ohledu je finále druhé série neuvěřitelně intenzivní. Obrovská škoda, že BBC kvůli menší sledovanosti seriál ruší, ale pořád je tu ještě naděje, že třetí série nakonec bude realizována jinou společností. Nezbývá než doufat. (Nakonec vše dobře dopadlo, Amazon seriál koupil.) 2. série - 90% Třetí řada měla náběh na nejlepší sezónu vůbec, ale pak se bohužel děj kvůli návratu k jisté starší zápletce poněkud rozmělnil, aby ovšem v závěru zase nabral grády a vše do sebe krásně zapadlo. 3. série - 90 % --- Nejoblíbenější postava: Edmund Reid (Matthew Macfadyen) ()

novoten

1. série - 100% - Každá nezapomenutelná krimi potřebuje atraktivní zasazení a působivou sílu charakteru hlavní postavy. Když pak místo jednoho ústředního hrdiny přijdou hned tři, potěší to, ale nepřipraví mě to na skutečnost, že mě viktoriánská krimi dokáže zas a znovu dokonale pohltit. Odhodlaný Edmund, křehký drsňák Drake i neurvalý doktor Jackson jsou dokonalým osobnostním trojúhelníkem, který v napínavém a překvapivě vzdělávacím duchu provede diváka špinavým Londýnem až do nejzapadlejší uličky nebo nechutně špinavé putyky. A z nenápadného počinu se tak na ploše několika epizod může klubat nefalšovaná britská klasika. Shall we? 2. série - 100% - Pro někoho možná CSI: London, pro mě jedna z nejblyštivějších perel britské televize vůbec. Doslova mě šokuje, že něco tak dokonale vysoustruženého, zápletkami a dialogy chytrého a vývojem postav životného vyhrálo svůj boj o nové díly jen díky odkoupení od Amazonu. Celá ústřední trojice (společně se Susan pak spíše čtveřice) totiž rozehrává souboj proti nekalým whitechapelským živlům, proti neúprosnému osudu a proti záporákům, v jejichž čele stojí neporazitelný, slizký a dech beroucí Jedediah Shine v dokonale přesném podání Josepha Mawleho. A jde jim to tak dobře, že mi je osmička výpravných epizod znovu zoufale málo. Neodvažuji se odhadovat, jestli takhle vysoko nasazená laťka může i příště zůstat netknutá. 3. série - 90% - Spousta zachmuřeného pátrání po místech snad ještě špinavějších než minule, o třídu emocionálnější dlouhodobá linka a v té nejméně očekávané chvíli pak nenápadný vtípek stranou, který svým překvapivým umístěním odbourá o to víc. I po minulé sezóně, již tak vysoce živoucí a osobní, lze pro neúnavné ohaře z Divize H najít nové způsoby týrání vlastní duše. V epizodách, kde není herecká sestava z dějových důvodů kompletní, získává seriál na uvěřitelnosti a realističnosti namísto obvyklé výjimečnosti, ale i za tuhle odvahu nakonec tleskám a po velice definitivně působících závěrečných minutách jsem překvapený, že hlavní tvůrce Richard Wadlow riskuje a zkouší pokračovat ještě dál. Vzhledem ke kvalitě se ale nemůžu dočkat všeho, co nás ještě čeká. 4. série - 90% - Mezi nervy drásajícími chvilkami s nepředvídatelnými novými charaktery a roztomilým Mathildiným hledáním vlastní životní cesty se kromě obvyklých silných dialogů, které nemají v žánru byť jen obdoby, nachází víc než kdy předtím i stesk. Po vlastní šťastnější minulosti, po štěstí, které mohlo být a není, po dobách, kdy v Londýně nebylo veselo, ale přesto v něm bylo něco magického a nezaměnitelného. Rozhodnutí nezabalit to po třech sezónách tak s obrovskou úlevou vidím jako dobré, protože tady se od prozatímního konce pomalu míří k něčemu až hmatatelně melancholickému. 5. série - 100% - Ochromující zážitek, který v sobě kromě rozpletení ústřední dvousezónní záhady skrývá překvapivé návraty, nejlepší herecké výkony, které jsem dosud v seriálu viděl a zejména v poslední epizodě tolik životních pravd, že ještě den po zhlédnutí nejsem na déle než pět minut schopen přemýšlet o ničem jiném, než právě o finálové Occurence Reports. O tom, že někteří lidé k sobě patří, ať už se v jejich životě stane cokoli a osud je rozdělí, kolikrát jen chce. O tom, že někteří zkrátka mají určeno někde existovat, i když se oním místem prohnalo tisíc bouří, které by je mohly (a snad i měly) odvát někam daleko. O tom, že poslání umí být v životě to nejsilnější. A v neposlední řadě o tom, že jsem kdysi před lety od Ripper Street čekal napínavou kriminálku a dostal jsem stonásobně víc. () (méně) (více)

emma53

Rozhodně velkým kladem seriálu je to, že v každém dílu jde o jiný příběh. Výborná atmosféra s dobovými kostýmy a všemu skvěle vévodí Matthew MacFadyen. Ten je zatím jediným tahounem a bez něj by to každopádně nebylo to pravé ořechové i když je na něm vidět, že zřejmě současně natáčel i Annu Kareninu, protože to kilko navíc z Oblonskiho je na něm trochu znát. Jsem trochu zklamaná, tak nad průměr tentokrát nepůjdu. ()

flanker.27

Můj komentář bude částečně kopírovat slova uživatelky Nevady. Začátek série, byť s mírnými výhradami (přílišná překotnost) byl dost atmosférický a zajímavý. Ale tak od šestého dílu přibývalo stále více "fot t chell" momentů, případy byly stále podivnější a chování některých postav bylo na pořádnou ránu do palice. Reid byl ze začátku sympatický, pak se čím dál víc profiluje jako trouba, bordelmamá svým zarputilým výrazem nabývá podoby árijské uctívačky ohně, doktor svou "genialitou" připomíná ožralého Spocka a zdá se, že co londýnský sirotek to Žid. Dávám poněkud zklamané 3* s nadějí, že se to třeba příště zlepší. ()

hellstruck

Ještě nemám zcela dokoukáno, pořád jsem čekala, kdy se semele konečně něco zlomového a seriál začne být skutečně zajímavým, ale pak mi došlo, že když jsem skoro u konce, nic takového mě již nečeká.. Neberte mě špatně, on to vůbec není špatný seriál. Dobová atmosféra je autentická, nápad originální - kriminálek z viktoriánské Anglie se moc nevidí. A hlavní hrdina z Pride&Prejudice má charismatu na rozdávání. Jenomže tam není nic, co by mě nutilo dychtivě sjíždět jeden díl za druhým, jako tomu bylo u ostatních seriálů BBC. A vzhledem k tomu, že přetrvávají dechberoucí dojmy z těch předchozích, neodpustím si srovnání; Ripper street je prostě slabší. S BBC asi nejde jen tak šlápnout vedle a RS má bezpochyby spoustu kvalit, ale víc než jeden díl za několik dní bych si nepustila. Dost mě zklamalo, že se seriál netýká Jacka Rozparovače a místo toho se věnuje jednotlivým a nenavazujícím případům. Sice jsou zajímavé, ale rozhodně to není "guilty pleasure" záležitost. A mimochodem postava seržanta jaksejenjmenuje je mi tak trochu trnem v oku, protože nemá vůbec rozvinutou osobnost - funguje tam jen jako taková "výplň", to aby tam byl nějaký "drsňák";a navíc vesměs působí jako neschopný patlal. Každopádně zábavný Yankee a vážný Edmund to vyvažují.. Možná, že kdybych nedávno neviděla jiné mini-série, hodnotila bych výš. Takhle silné 3*. ()

Davies182

Pilot: Co tahle skoro dokonalá atmosférická mňamka nutně potřebuje, je absence hudby. Díky tomu by možná několik hutných scén získalo úplně jiný nádech - spousta producentů a tvůrců si bohužel orchestrální audio složku představuje jako neoddělitenou součást veškerých krimi seriálů. Ale! Vzpomeňme třeba na úžasné The Wire, i když z úplně jiného kraje a časového období..! Překvapující je, že se za všech osm částí dočkáme zmínek o Jacku the Ripperovi jen velmi sporadicky, ale nerad bych předbíhal. Vzorová epizoda nicméně hovoří jasnou řečí. ()

Tom_Lachtan

. Série první: Hm, Rozparovačova štráse má výborné obsazení do výborných rolí, nejen u hlavního trojúhelníku postav policistů (konečně po dlouhé, dlouhé době funkční, originální a zábavná postava patologa), ale i u vedlejších. Charaktery jsou všeobecně v Ripper street fajn a dobře jsou zpracované i postavy ženské, které bývají velmi často v látkách z konce či přelomu devatenáctého století zpracovány dosti pitomě, zde fungují a působí silně, aniž by se k tomu museli uměle dostrkávat a využívat klišé (tedy pokud pominu zaměstnání bordelmamá). Jednotlivé případy jsou zábavné a nadepisodní linka v závěru pěkně graduje, jen by o ní mohlo být v prvních epizodách naznačeno více, neboť pronést dvě "tajuplné" věty o čemsi nepůsobí zrovna dobře a hlavně divák pochňápe okolnosti daleko dřív, než se vyjeví v ději seriálu. Bronn, Hodor a Mormont... Jejich přítomnost mě hodně potěšila (sakra, měl bych přestat tolik žrát Hru o Trůny). Série druhá: nářez od začátku do konce, který je silný v jednotlivých případech, hlavní linii i v osobních osudech jednotlivých postav. Edmund Reid hraný Matthewem Macfadyenem je sice stále občas křečovitý a jeho dušínovské a vizionářské promluvy působí občas nechtěně směšně, ale i jemu bude konečně dopřána v závěru kapka temných stránek. Pátá hvězdička zcela jasně přidána, neb to dobré v první řadě je ještě lepší a to co v ní dobré nebylo zcela pominulo, jeden z nejlepších televizních zážitků a nechápu, že BBC zatrhlo další díly. ()

Nevada

Po slušné a atmosférické první polovině série byla ta druhá o dost slabší. Seriál upadl do stereotypu a nedokázal se z něj vymanit. A taky má jedno z nejslabších finále, jaké jsem poslední dobou viděla. Přesto se pořád jedná o nadprůměrnou podívanou. Jen je nutno brát s velkou rezervou doktora Jacksona, geniálního znalce všeho, který by hravě strčil do kapsy většinu dnešních forenzních odborníků i s moderními laboratořemi. Hodnocení 3,5 * zaokrouhluji (zatím) směrem nahoru. Uvidíme co s tím provede druhá série. A po druhé série snižuji hodnocení, protože se dostavilo zklamání. Podivně šroubované a rádoby filozofické dialogy o ničem, změny charakterů bez výraznější motivace (Reid se chová jako debil) a náměty jak z učebnice politické korektnosti. Děkuji, nechci. P.S. Fanoušci Game of Thrones ocení několik herců ve vedlejších rolích. ()

Stegr

95% - Obrovské překvapení. Začal jsem na Ripper Street koukat úplnou náhodou a po 6. díle 2. série musím uznat, že hlavní postavy, příběhy a prostředí seriálu jsem si doslova zamiloval... ()

Allien.9

Trochu americký "Sherlock (2009)", trochu britský "Whitechapel (2008)". Předpokládáte-li však, že musí kombinací těchto dvou skvělých (filmových / seriálových) počinů vzniknout něco mimořádného, budete nejspíš zklamáni. "Ripper Street" není špatný seriál - dobový nádech mu sluší, ústřední trio je solidní, příběhy nenudí. Nic z toho však nedokáže zaujmout tak, jak by mohlo, a to se zkrátka přehlédnout nedá... 1. série: 60%. 2. série: X%. ()

liskam

Parádní věc! Viděl jsem prozatím jen několik dílů, ale i tak hodnotím za 5 hvězd. Velice dobře vybraní herci, kteří přesně vědí co hrají a skvělá hudba. To ani nebudu mluvit o precizně vybudovaném Londýně z roku 1890. V tuhle chvíli Za mě 90% ()

HoneyBunny

CSI: Viktoriánský Londýn dochucený skoro vším, co je v současné seriálové tvorbě populární. Osobně z Ripper Street mám zatím takový nemastný, neslaný pocit - nějak nedokážu k postavám přilnout, i když mordpartě šéfuje fešák Matthew Macfadyen, maják zdravého rozumu a správné výslovnosti (jeho angličtina je boží!). Tomuhle serilu chybí osobnost, originalita a drive. Škoda, všechno, co Ripper Streek potřebovala k nadprůměru tu teoreticky bylo. Protože jsem líná vymýšlet jiné důvody, svalím vinu na britskou potřebu podlézat hloupému americkému divákovi (tohle je ostatně koprodukce s BBC America). ()

Carol Pifková

Zatiaľ mám pozretú len prvú časť a už mám seriálový orgazmus. Potešilo ma, že hneď od začiatku sa niečo dialo a pilotný diel ma nenudil zbytočnými predstavovačkami a blábolmi. Ten seriál som už milovala len po prečítaní obsahu. Úžasné viktoriánske obdobie, Whitechapel, rozpárané štetky, vraždy, bordel, špina, potkany, pletky a zápletky a prvá časť sa točila okolo Jacka Rippera. Toto je môj splnený sen. Úžasné kostými, herci, ich výkony...je síce pravda, že je tam pár chýb ako posmrtné stuhnutie, ktorého nástup uviedli zle, alebo putá, ktoré vtedy nepoužívali ale vôbec ma to netrápi veľmi rada a bez problémov sa nad tým povznesiem, a vravím si či tento seriál môže byť ešte lepší?! No po zhliadnutí druhej časti si vravím, že áno môže! Úžasná hudba mi veľmi pripomína Sherlocka Holmesa s Robertom a to samozrejme nejdem vyčítať tomuto seriálu ale chváliť. Chcem aby tento seriál nikdy neskončil. Milujem krimi a ak sa to ešte odohráva v tak úžasnom historickom období, ktoré mám tak dobre naštudované je to proste úžasný pocit pri pozeraní Ripper Street. Navyše úžasný pocit keď mám slabosť pre postavu Jacksona, ktorého stvárnil Adam Rothenberg, patológ, opilec a šuká štetky. No proste krása. Mám asi slabosť pre takéto "zlé" postavy. Po zhliadnutí 5. časti by som ani nečakala, že ma môže niečo dojať v tomto seriály, a predsa. Posledných pár smutných minút ma ale presvedčilo, že som sa mýlila. Už aby bol pondelok a ďalšia časť. Neviem sa už dočkať teraz. No tak a nakoniec som sa jej dočkala. Zo začiatku som do nej veľké nádeje nevkladala ale Ripper street ma opäť nesklamal. Potešil ma väčší priestor pre Jacksona a siedmy diel vyzerá veľmi nádejne. Verím, že nesklame ani tento. No jasné, že nesklamal a zatiaľ je to najlepší diel čo bol odvysielaný. Aj som si trošku poplakala a samozrejme to bolo napínavé, no a aj ma chytala troška žiarlivosť a koniec strašne krutý dúfam, že sa nestane to čoho sa najviac obávam a ak áno prerevem tak pol dňa. Síce niečo dopadlo tak ako som chcela a niečo ako som nechcela ale napriek tomu to bolo grandiózne zavŕšenie prvej série. Posledná epizóda bola proste úžasná, mala som pocit akoby tá epizóda nemôže mať konca, no ale bohužiaľ, keď ten koniec prišiel bola som nešťastná. Tak som dúfala, že tá malá, že je to ona (nebudem pre spoiler konkretizovať) a úplne som sa zmýlila o to viac úžasné, pretože to nedopadlo tak ako sa dalo čakať, možno som bola trošku na pochybách, že to by bolo až moc pekný koniec, ale aj tak som dúfala v to dobré ale nestalo sa tak. Kapitán Jackson síce tu bol pomenej ale bol zase úžasný ako každú časť, proste najobľúbenejšia postava z celého seriálu. A scéna s Drakeom a s Bellou v tom verejnom dome bola taká citová vydieračka dojalo ma to bolo to pekné a smutné zároveň. Proste pre mňa top seriál, a určite si ho pozriem znovu, pretože tento seriál je určite hodný druhého zhliadnutia. Neviem sa dočkať roku 2014 a druhej série. Dúfam, že tam bude zase Jackson nech sa môžem opäť vzrušovať a smiať sa na jeho mampičistickom správaní. Proste dokonalosť ešte by som toho toľko chcela napísať ale už nechcem trapošiť navyše, kto by si to aj čítal však?.........................Tááák a ideme trapošiť znova! A prečo?! Pretože som začala pozerať druhú sériu a ja si potrebujem sem vylievať svoje "pubertálne" pocity typu ó Jackson je tak strašne super! Zatiaľ mám pozreté len prvé dve epizódy a som strašne nasratá pretože sloniemu mužovi sa stalo to čo sa stalo! Fňuk! Fakt ma to rozľútostilo a zároveň naštvalo za toho debilného fúzatého kreténa, ktorému by som nakopala ten jeho špatný škuľavý ksicht! Tak! 6. epizóda tak to bol riadny náklad, Bella, že ou em dží, a bola som v šoku kvôli Drakeovi, pretože celkom som si ho obľúbila a i keď je dosť svojský a občas bezcitný bola som z toho smutná aj tak pretože si to nezaslúžil. Som proste sklamaná, že žiadna tretia séria nebude, pretože toto je pre mňa najlepší seriál. Je v ňom takmer všetko čo zbožňujem no najmä práve to viktoránske obdobie. Ja neviem, teraz sa asi rozplačem, že sa na tú tretiu sériu vysrali. Keby mám 13 dám sem aj dákeho toho smutňáska, ale už som sa tu nastrápňovala dosť, tak načo to ešte zhoršovať. Chcem tretiu sériu! A PRONTO!.......... Aha! Zľakli sa ma pretože niekto kúpil RS a bude tretia séria. Hohoho som to ale ja hrozivé dievča!....... Tretej série som sa dočkala ale keďže si netrúfam to pozerať bez tituliek musela som si na ne počkať. Potom mi to akosi vyfučalo z hlavy ale na tento seriál sa zabudnúť nedá a dnes už divo sledujem a ako som len na štvrtej epizóde a už sa tam toho stihlo toľko udiať. Koniec štvrtej tak to som strašne nadávala. Susan nemám rada od začiatku prvej série a teraz ju priam neznášam. Ale opäť som sršala nadšením keď sa tam čo to znova zaplietlo súvisiace s Jackom Rozparovačom. Veľmi zaujímavo to v tejto tretej sérii využili. A Capshaw tak na neho sa fakt nedalo pozerať. Strašný ksicht. No ale späť k sérii. Pre mňa naozaj veľmi dobré zakončenie série, bolo to dosť drsné. Som zvedavá ako bude pokračovať 4. a 5. séria a kto teda budem ten "Inspector". () (méně) (více)

Kothy

Perfektní detektivní seriál z prostředí Londýna na konci 19. století. Příběh vás celkem vtáhne do děje. Sympatické postavy, no super. Sice se tady toho o Jackovi moc nedozvíme, ale co už. Děj se totiž odehrává až po jeho řádění. Takže se tu řeší spíš spekulace a různá podezření. Postupně nám jsou odhalovány životní příběhy hlavních postav a tajemství s nimi spojená. Seržanta Drakea hraje Bronn z GoT. Také se tu objeví Jorah Mormont a Hodor. Plus ještě Rudy z Misfits. 2. série má souvislý děj, na rozdíl od 1. A je i o něco lepší. Dozvíme se spoustu nových věcí. Odehrává se v roce 1890. 3. série navazuje po 4 letech. Spoiler: Začíná to velkou vlakovou tragédií způsobenou krádeží peněz. Také se zjišťuje, že Reidova dcera Mathilda žije. Stane se toho opravdu hodně a některé postavy i zemřou. Spravedlnosti nakonec neujde nikdo. 4. série se odehrává po dalších 3 letech. Končí to dost otevřeně, tak jsem zvědavý, jak to dopadne. "Nejsi kus hnoje!" :D ()

DwayneJohnson

Ripper Street je naprosto neškodný seriál, který neublíží, ale rozhodně ani nějak dvakrát nenadchne. Kladem jsou rozhodně sympatičtí herci a také v rámci možností znázornění tehdejší doby, zbytek je jen nuda a šeď. Příběhy nejsou zdaleka nějak originální, mně přišly i trošku hloupé a zdálo se mi, že seriál někdy i sklouzává do žánru komedie, což nevím, jestli bylo úmyslem tvůrců. Další, možné pokračování, si já osobně rozhodně nechám ujít. ()

evulienka3

Nádherný seriál, ktorý má všetko to, čo by podľa mňa správny seriál mal mať. Vzťahy, napätie, tajomstvá a zaujímavý vývoj, dávajúci priestor pre uvažovanie a ďalší rozvoj jeho potenciálu. Hneď v počiatkoch ma očaril najmä vizuál a výprava odohrávajúca sa vo viktoriánskom Anglicku s krásnymi dobovými freskami danej éry. Najviac ma však fascinovalo to úžasné a veľmi premyslené zasadenie skutočných postáv a príbehov do deja, ktoré ešte viac podtrhávali jeho dobovú uveriteľnosť a veľmi zaujímavým spôsobom nám ukázali život, názory a postoje ľudí v danej dobe. Takže okrem kriminálnych zápletiek sa pre mňa stal aj štúdiou doby a ľudí, čo je hodnota, ktorú pri filmoch či seriáloch dokážem najviac oceniť. ()

rikitiki

Kocovina z nevysvětleného řádění Jacka Rozparovače ještě visí nad špinavými uličkami Whitechapelu, obyvatelé čtvrti nevěří policii, policie nevěří jim a do toho se začnou plně projevovat zárodky kriminálních činů, které známe i z dnešní doby. Průmyslová revoluce nastolila nová pravidla, do kterých patří nebývalá korupce, nacionální vášně, drogy, zneužívání dělníků, boj za sociální spravedlnost, emancipaci žen... atd. _____ BBC udělala z viktoriánských detektivek příběhy o současnosti. Drogy tady sice představuje heroin dovezený z Číny, jeho účinky ale nejsou o nic méně devastující než modernější varianty fetu. S Iry se v současnosti už většinová společnost sžila, ale stalo se tak teprve nedávno a šrámy z desetiletí trvající (vpodstatě) občanské války jsou stále citlivé. A na místo irských chuďasů s jiným náboženstvím a jinými zvyky nastoupily skupiny imigrantů z Afriky a Asie a kulturní a náboženské střety nepřestávají. Atd. Velmi chytrý seriál tak zobrazuje současnost v kostýmech a s větší dávkou očividné brutality, rozhodně ale ne naivity, než jakou se vyznačuje dnešní doba. ____ Samozřejmě můžu mít výhrady k přece jen mírnému romantizování, kdy prostitutky jsou jedna vedle druhé nadané, hodné a krásné, že by je vyfotili i na obálku Cosmopolitanu. Muži jsou zase kvůli lásce zlomení nebo odhodlaní jít i na smrt. Opilecký patolog zastoupí celé forenzní oddělení a má takové znalosti ve všech oborech, že jen čekám, až v příštích sériích (a doufám, že budou!) objeví šroubovici DNA nebo přinejmenším otisky prstů. Hlavní detektiv se vyznačuje mírou náboženské, sociální i sexuální tolerance, že by mohl být dnešní policii vzorem. _____ I tohle ale beru jako pomrkávání tvůrců na diváky ve smyslu: A vy si vážně myslíte, že viktoriánská Anglie se tolik liší od dnešního světa? _____ Jedinou vážnější výhradu mám právě k hlavní postavě. Inspektor Reid je totiž dost matný charakter, přestože jeho gentlemanská fasáda skrývá temnotu a zuřivost, jež ale nedává téměř najevo. Projevuje se nenápadně lhaním, podváděním a licoměrným postáváním v rohu, zatímco na jeho pokyn podřízený mučí vzdorovité vězně. To právě seržant Drake (skvělý výkon Jeromme Flynna) je mnohem zajímavější hrdina, jeho charakter prochází vývojem a divák jen zírá, jak se v napohled drsném rváči bez skrupulí začíná odhalovat něha a dětsky upřímná touha po lásce. ____ Opilec, děvkař, cynik a geniální doktor Jackson je figura více klišovitá, takové se vyskytují v detektivkách často, přesto je ale neodolatelný hlavně ve scénách se Susan, kdy vzájemné ubližování a zároveň láska tvoří nesnesitelné spojení. ______ Jakkoliv jsem byla skeptická, po shlédnutí uznávám, že i z tak provařeného tématu, jako je Jack Rozparovač, se dá vykřesat parádní seriál. /16. 6. 14./ Což ovšem neplatí pro 4. a 5. řadu, které jsem neměla nikdy vidět. Jeden, jak druhý hrdina se začnou chovat jako ukázkoví psychopati, takže jediné možné vysvětlení je, že jim něco nasypali do studní ve Whitechapelu. Jak jinak by se mohlo stát, že se všichni neustále zrazují, aby si vzápětí zase skálopevně věřili, že všichni vraždí, jak na běžícím pásu, a to včetně policie. Nevinní umírají jako mouchy a tím pádem jsem pro vraždící hrdiny ztratila všechny sympatie a přála si, aby je spolklo peklo a seriálu byl konec. Což se bohužel nestalo tak rychle, jak mělo. _____ Místo toho se objevují motivy a hned vzápětí zázračná řešení: „Pojedu do Paříže, snad tam něco najdu… Jé, v Paříži jsem náhodou našla deníky zavražděného rabína….Jé, tady se v nich zrovna píše o nějaké zabité paní jménem xx… Není to náhodou matka synů, kteří se také jmenují xx…“ Lidé nacházejí důležité stopy mrknutím oka, náhodná setkání jsou v podstatě pravidlem, patolog z USA si asi mezitím doplnil vzdělání, takže rozezná vlákno z alpaky pod měděným mikroskopem a umí číst krevní stříkance. Jo, a objevil ty otisky prstů. ____ Divím se, že scenáristy neufackovala hanba k smrti. Do posledních řad narvali tolik berliček, že by to zaskočilo i Jedličkův ústav. ____ Navíc všichni, včetně vzděláním nedotčené spodiny z ulice, mluví poeticky vyšperkovanou mluvou plnou metafor a vznešených obratů, jako by právě dokončili kurz poezie pro milovníky klišé. ___ Zajímavý seriál se ve svých posledních dvou řadách stál téměř nesnesitelným a směšným. A předvedl takové peklo na zemi, že by i Jack Rozparovač prosil, aby mu to, proboha, nepouštěli podruhé. /26. 6. 2017/ () (méně) (více)

Necrotongue

Po shlédnutí první řady se jednoznačně těším na řadu druhou.Velmi povedený kriminální seriál z prostředí viktoriánského Londýna vybavený depresivní atmosférou chudinských čtvrtí,kvalitním námětem i scénářem a se zajímavými postavami.Předpokládal jsem,že půjde o jeden případ,který se bude řešit po celou první řadu,místo toho každý díl přináší nový případ a jednotlivé epizody jsou spojené hlavně minulostí jednotlivých postav.Neotřelé,nápadité,zábavné! ()