Hoši z Abu Ghraib

The Boys of Abu Ghraib

Drama / Historický / Thriller

USA, 2014, 102 min

• JohnSmith

O tom, že se v Iráku a nejen tam, mučili vězni, aby něco řekli, se vědělo dávno a všem to bylo jasné. Tajné služby tak prostě pracují a není to jen záležitost USA. Když už někdo chtěl natočit film, který by to odsuzoval a ukázal to znovu všem, poprvé to bylo ve zprávách, tak to měl udělat zajímavěji. Nebo snad šlo o to ukázat, že vojáci plní ideálů by to nikdy neudělali, kdyby nebyli donuceni okolnostmi?Blbost.(13.1.2015)

Jeden väzeň, čo tu bol, bol v skutočnosti nevinný. Ale keď sme naňho pritlačili, priznal sa tak či tak... Tak, občas aj takto funguje americké vypočúvanie zadržaných a podozrelých väzňov. Oceňujem najmä adaptáciu príbehu inšpirovaného skutočnými udalosťami. A hlavne to, že zväčša hrdinskí a bezchybní americkí vojaci tu boli vykreslení nielen v tom pozitívnom svetle. Aj keď v tomto prípade mi tá nedisciplinovanosť a detinské správanie vojakov prišlo predsa len prehnané, aj keď v podstate uveriteľné. Škoda, že sa ten príbeh napokon vyvinul týmto smerom, lebo Ghazi na mňa pôsobil fakt neškodným a príjemným dojmom. Na záver mi bolo ale najviac Jacka, lebo jeho ľudskosť a humanita napokon úplne upadla - a pritom som mu celý čas tak fandil.(7.8.2014)

Na zabití času ok. No, Bože! Tak je trochu přidusili v kýbli chcanek. To je toho. Nějak to z nich musej dostat, kde sou ty bomby schovaný. Na druhou stranu si o Američanech jako národu myslím své. Oni taky se nemusej všude srát. Všechno neni jen jejich věc. Navíc to dělaj hlavně pro jisté zisky. Ale hlásí opak. Je to banda pokryteckých idiotů. Alláh Akbar !!!(29.10.2014)

WTF is this shit about ...? Škoda, že někdo zvoře tak ambiciozní téma a poměrně slušnej začátek. Film strašně plave sám v sobě, jakoby autor nevěděl kudy kam a při snaze obsáhnout do těch 100 min všechny zajímavý myšlenky, zapomněl že film musí být trochu konzistentní, aby byl pro diváky koukatelný. To se moc teda nepovedlo. Ale na to, že jde o debut, tak to dopadlo ještě celkem slušně. "You're fucking soldier, it's not your job to think. You follow orders!"(11.5.2014)

Spoilery! Zajímavé téma uchopené zajímavým a takovým lidským způsobem, které je vyprávěné z právě nastupivších mlíčňáků plných ideálů, kteří se musí střetnout s ne tolik růžovou realitou. Na snímku je šíleně znát, že se režie i hlavní role ujal prakticky úplný amatér, ale svým způsobem to přineslo takové zajímavé kouzlo, i když za cenu takové jakési nekonzistence. Film působí spíše jako vizualizovaný zápis z deníčku, než jako cokoli jiného. Těšil jsem se na Samvěda Křepelku v netradiční roli, ale ten frajer se tam mihl snad jen na malou chvilku. Také je škoda, že se příběh točí pouze kolem hlídače čmoudů před výslechy, takže kromě toho, že mu někdo občas usne, pomočí se, nebo po něm někdo hodí hovno, tak toho vlastně divák moc nevidí. To pravé dobrodružství se odehrává za jinými dveřmi, kam se bohužel (mimochodem příšerný) kameraman nevydá. Naopak se mi moc líbil závěr a proměna hlavního hrdiny, u kterého to už už vypadalo, že začne s tím jedním čmoudem kopulovat, ale naštěstí to "dobře" dopadlo. Jestli tohle má být skutečná výpověď, jak USA zachází s vězni, tak se tam kluci mají skoro jako v pohádce a moc nechápu ten poprask kolem. Vadila mi i neskutečně nesympatická sebranka vojáků a nepěkná přítelkyně hlavního hrdiny, která se tam občas vecpala v nějakém debilním prostřihu. Slabé 3 kousky.(18.1.2020)