Hjóka

Animovaný / Drama / Mysteriózní / Romantický
Japonsko, 2012, 9 h 10 min (Minutáž: 25 min)

Epizody(22)

Oreki Hótaro se přidá do klubu literatury poté, co mu to doporučí jeho starší sestra. A tak přijde do styku s Čitandou Eru, Fukubem Satošim a Ibarou Majakou. Ti všichni se brzy ponoří do tajemného případu, který se udál před 33 lety. V jejich čmuchání jim pomáhá práce zakladatelů jejich klubu, sbírka s názvem „Hjóka“. (Zíza)

Subjektiv

Několikrát do roka se objeví anime seriál, v němž parta středoškoláků v čele s adolescentním mistrem dedukce řeší zapeklité kriminální případy. I v klasických detektivkách bývá běžné, že detektiv vybočuje z normálu nějakou tou výstřednůstkou, které se leckdy do anime přebírají bez přemýšlení o tom, zda-li onu excentricitu lze nějak sympaticky, přijatelně a jakžtakž logicky spojit s chozením do školy. Ani častý výskyt zločinů, jež pubescentní Sherlockové a Skerlocky zřejmě přitahují, nestojí běžně autorům za podivení a zdůvodnění. +++++ Divák, jehož dané skutečnosti a otázky dráždí a kazí mu zážitek, může zkusit poměřit scůj intelekt s Orekim. Jeho nulové nadšení pro cokoliv a snaha vždy kráčet po cestě nejmenšího odporu a námahy jej dostatečně kvalifikují jako lehce abnormálního, aniž by utrpěla konzistence jeho duše. Zločiny se kolem něj nedějí i obyčejná škola však skrývá nějaké to tajemství. Mě třebas zajímalo, kdo mi ukradl svačinu či kam a jak se ztratily klíče od kabinetu. Trestné činy to sice nejsou, ale deduktivních schopností si žádají též a řešit je může být méně namáhavé než poslouchat litanie Watsona Čitandy: "Mě to zajímá, Oreki, zabývej se tím Oreki." +++++ Přijít s detektivním anime o takových obyčejnostech skorem zavání neobyčejností. Škoda, že případy jsou málokdy lákavě zapeklité, 3 Watsoni možná příliš velké množství a postavy neoplývají velkou složitostí, spíše se volí z nějakého katalogu anime standardů. Veškerá "inovace" a svěžest tak vězí právě v onom nahrazení zločinu záhadou všedního dne. I ta však dokáže posunout Hyouku někam do kategorie "bez újmy sledovatelné". Viděny díly 1-8. ()

Zíza

Pěkný nenároční příběh ze střední okořeněný o řešení různých záhad. Záhady sice nebyly nic, co by překvapilo, ale o to přeci v tomhle anime nejde. Jde spíše o to, že se daly dohromady čtyři různí lidé, měli na sebe vliv a aniž by si to uvědomili, opravdu se začali nenásilně měnit (dospívat?) a trochu jinak nahlížet na svět. Kupodivu to divák dokázal postřehnout, čímž chci říct, že se to tvůrcům povedlo dobře vystihnout. Na druhou stranu můžeme vidět spíš vývoj u kluků, holkám se seriál z toho hlediska moc nevěnuje. Spíše tam jsou jako lubrikační prostředek pro změnu Orekiho a Fukubeho. Ale i tak je to vcelku zábava. OST nebylo nijak výjimečné, pro mě ho patří do kolonky „zapomenutelné“. Animace byla líbivá, postavy nijak zvlášť otravné, příběh nijak zvlášť překombinovaný, ani zbytečně prostý, aby diváka otrávil. Pěkné 3*. ()

Carol Pifková

Prvá záhada okolo strýka Chitandy bola naozaj zaujímavá, tie ďalšie však už strácali na zaujímavosti. Napriek tomu Hyouka je veľmi príjemné anime. Ničím neurazí a Chitandu jednoducho musíte milovať, pre jej rozkošnú nevinnosť a tak trošku aj tú hlúposť. Keďže ostatné prípady už boli menej záživné dávam hodnotenie 3*, zo začiatku som zamýšľala nad vyšším ale neskôr ma anime "nenútilo" pustiť si ďalšiu časť a tak som mala dlhšie pauzy lebo by ma to zrejme dosť unavilo keby ich pozriem veľa naraz. Pri jednej som dokonca zaspala za stolom. ()

TomX2

Oreki Hotaro je tichý a nie veľmi spoločenský človek, ktorý má rád tajomstvá a záhady. Keď mu staršia sestra odporučí pridať sa do klubu starej literatúry, rozhodne sa tam nastúpiť aj keď nerád. V klube sa zoznamuje s Chitandou Eru a dvojicou známych priateľov z nižšej strednej školy. Pre štvoricu tak začínajú nové kamarátstva, bláznovstvá, záhady a zážitky, na ktoré sa rozhodne nedá zabudnúť.. Celkový dojem: Príjemný, krásne zanimovaný seriál plný lásky, priateľstva, záhad a všetkého, čo veľa z nás v detstve zažilo. No veď kto sa v tom nevidí? :-) . Každopádne je Hyouka veľmi krásne anime s mladými ,,detektívmi", ktoré si obľúbi snáď každý, či už má rad detektivky alebo nie. Aj keď je pravda, že miestami má toto anime nudné a nezaujímavé pasáže, či hluché miesta alebo nedoriešené záhady, či iné okolnosti, rozhodne si to nenechajte újsť. Moje hodnotenie: 76% ()

Hees

Houtarou chce svoj život žiť tak, aby ušetril čo najviac svojej energie. Preto ak niečo nemusí urobiť neurobí to a ak musí snaží sa to urobiť čo najrýchlejšie. Akonáhle sa zoznámi s Chitandou v klube klasickej literatúry tak jeho plán minúť čo najmenej energie dostáva obrovské trhliny. Chitanda je totiž dievča, ktorú zaujímajú záhady čo sa stanú na škole kde študujú. Houtarou nedokáže odolať Chitandinému očnému záblesku a uspokojuje jej zvedavosť. Do klubu sa pridajú ešte dvaja členovia Satoshi a Mayaka, ktorý sú priatelia hlavného hrdinu. Záhady sú výborné aj keď sa skoro všetky odohrávajú v školskom prostredí. Hyouka dokáže bohužiaľ zabaviť len týmito záhadami a postupne skĺzava k záhadám, ktoré nikoho nezaujímajú. Postavy sa spolu rozprávajú, ale ide hlavne o riešenie danej záhady. Občas rozmýšľajú nad svojimi povahami a nad tým aké miesto majú v tomto svete. Hyouka skúša použiť pre mňa už videnú temú v anime a to otázku talentu. Niekto ani najväčšou snahou nedokáže prekonať niekoho kto sa len ulieva a je nakoniec lepší. Hyouka si nastavila svoju vlastnú latku príliš vysoko. Obrovská chyba niektorých neskorších záhad je, že sú vykonštruované len aby nejaké boli a netýkajú sa hlavných hrdinov. Kedže je jedno či sa daná záhada vyrieši tak anime stráca dych. Anime otvára vždy nejakú novú tému a potom ju neskôr zabije a nedokončí. Všetky diely síce na seba nadväzujú, ale nedokončujú sa otvorené témy. Hrdinom ako to mám rád vidíme do hlavy, že si môžeme prečítať ich myšlienky (najmä Orekiho). Cítil som aj vývoj jednotlivých postáv. Mne vadí to, že problémy jednotlivých postáv sa neriešia a nejako sa na ne zabúda. Záhady sa síce vyriešia, ale vzťahy a problémy medzi hlavnými hrdinami nie. Interakcie medzi postavami sú tlmené a je to škoda. Prvé záhady, ktoré sa týkali hlavných hrdinov, alebo boli výborne premyslené sa mi páčili (záhada strýka či film). Zmena prostredia či festival už priniesli bohužiaľ nudu bez akéhokoľvek posunu. Načrtnutie už spomínanej témy talentu bolo tiež krátkodobé. Milujem samozrejme takto premyslené príbehy a záhady, ale toto proste nestačí. Za prvú polovicu a milé charaktery som spokojný s týmto anime. (Hodnotenie 3,5) ()

Cedr

Z na první pohled velmi slabého námětu se vyklubalo nečekaně sympatické slice-of-life anime. Dokonalá animace a voice acting podtrhují maximálně pohodovou atmosféru. Byl jsem zaskočen tím, že onen detektivní námět byl neskutečně povrchní co se týče úrovně "případů", nicméně ta jejich jednoduchost je paradoxně jejich hlavním kouzlem. Jde skutečně jen o záminku pro interakci čtyř hlavních hrdinů a ta je díky záhadně chytlavým dialogům velmi zábavná. ()

Cracker

Oreki je Sherlock ktorý sa zaoberá naozaj zvláštnymi vecami, ono to síce nieje tak že by chcel, ale nakoniec je to vždy vtipné, trochu aj napínavé a prekvapivo veľmi chytré. Hyouka je pohodovka, odporúčam kažému kto má rád ''záhady'' aj keď sú to len banality. V tom je však kúzlo tohto anime :) ()

biasim1

Do tohoto anime jsem šel pouze s informací, že to je od Kyoto animation, a jako vždy jsem nepotřeboval vědět více. Jedná se o vcelku hodně příjemnou sérii, která nám přinese několik příběhů se středoškoláky řešících záhady. Partička spolužáků funguje naprosto skvěle, takže nám občas ani nevadí časté řešení záhad odehrávající se celý díl v jedné místnosti pouze za pomocí dialogů a je jednoduše zábava je sledovat. Jelikož tu máme opravdu malý okruh postav, každé se dostane dostatek prostoru, abychom si ji mohli oblíbit. Jak už jsem psal na začátku, jelikož se jedná o sérii od Kyoto animation, takže audiovizuál je i tady opravdu hodně dobře udělaný a animaci je příjemné sledovat. Po lehkém zamyšlení o konci, který mi ze začátku přišel nedostačující a neuspokojivý, ale až chvíli po dokončení jsem ho dokázal ocenit, musím dát sérii dobrých 8/10. ()

Trauma

Moc roztomilý seriál. Hlavní hrdina lišící se od spolužáků střední školy absolutní nepřítomností mladistvého entuziasmu mi byl hned od začátku velmi sympatický a přiměl mě dívat se dál. A nelitovala jsem. Děj je sice poněkud cyklický a ne zrovna dvakrát vzrušující (neplatí o soutěži ve vaření ;), ale jako tzv. oddechovka na pauzu mezi prací nebo před spaním, je to akorát. Sem tam padne nějaká velice pravdivá ale vtipná hláška o životě a energii a ke konci to nabírá určitou psychologickou vážnost. ()

GTS_PUNK

"Watashi kininarimasu!" Hotaro Oreki, Eru Chitanda, Satoshi Fukube a Mayaka Ibara sa na začiatku školského roka stanú členmi Klubu klasickej literatúry. Namiesto toho, aby čítali a diskutovali o dielach klasikov, sa však venujú riešeniu najrôznejších záhad a tajomstiev, na ktoré vo svojom okolí natrafia. 22-dielne anime z dielne štúdia Kyoto Animation z roku 2012 divákovi prináša pozoruhodný mix, spájajúci v sebe príbeh, odohrávajúci sa viac-menej v školskom prostredí, s odľahčenými dramaticko-kriminálno-mysterióznymi prvkami, pričom mysterióznosť v tomto prípade možno chápať skôr ako tajomstvá, ktorými sa štvorica zaoberá. Na pozadí postupne sa rozvíjajúceho väčšieho príbehu sa každá z epizód zaoberá prakticky iným "prípadom", pričom z kvalitatívneho hľadiska možno nájsť lepšie (zaujímavejšie) a horšie (menej zaujímavé) časti, pričom tými najlepšími sú jednoznačne tie, ktoré sa odohrávajú počas školského festivalu. Viac než samotné prípady sú však v prípade tohto anime dôležitejšie postavy, keďže tie sú "hnacím motorom", vďaka ktorému tento počin pôsobí zaujímavo a príjemne. Hotaro Oreki dokáže napriek svojej snahe o "úsporu energie" zaujať svojimi dedukčnými schopnosťami, neustále zvedavá Eru Chitanda prináša do seriálu dávku roztomilosti, Satoshi Fukube dokáže vždy ponúknuť viac či menej potrebnú informáciu a Mayaka Ibara, ktorá sa snaží získať si Satoshiho srdce, je takisto nápomocná. Hyouka je príjemným, príbehovo ľahším počinom s dobrými hlavnými protagonistami. V náznakoch seriál zachádza aj do romantickej roviny, obzvlášť potom medzi Hotarom a Eruou, ale výraznejšie ju nerozvíja. To však až toľko nevadí a zábavné sú aj tieto náznaky, ktoré sú doplnkom príbehu čoby celku. Veľmi pekné je toto anime aj po vizuálnej stránke. ()

Chinese Ashio

Úžasná animácia, ale... je to skôr také nudné anime... mňa osobne bavili skôr len Chitanda a Oreki (I love Oreki *v*), každopádne... každopádne, nebolo to až také zlé. :) ()

DaweForeman

Tohle anime je opravdu obtížné jakkoliv hodnotit. Největším problémem je hlavně to, že tomu chybí konec a rozuzlení. Vše je přenecháno divákovi, jak si to sám domyslí - ať už romantická stránka nebo filosofická stránka. Být u toho pořádný konec, tak bych hodnotil i více. Dalším nedostatkem bych viděl snad i občasnou nudnost, kdy jsem přestal doslova vnímat děj a musel jsem si ho pouštět znova. Jinak je tohle anime celkem zajímavé - je tu spousta záhad, které jsou zajímavě řešeny a nemluvě o tom, že i ony záhady mají za sebou druhou linii záhad - respektive ty tématické mají za sebou ještě filosofické-psychologické. Samozřejmě se u toho člověk i pobaví, obzvláště v očekávání, kdy Čitanda vysloví své oblíbené "Zajímá mě to". Animace i hudba jsou super. ()

johny95

Po technickej stránke perfektné. Postavy sú zábavné a sympatické. Avšak čo sa deja týka, tak i keď je to viac Slice of Life než mysteriózne, niečo tomu chýbalo. ()

Palisander

Prvá záhada bola veľká, dramatická, osudová, zaujímavá. Potom to už bolo viacmenej o tom, ako sa vie Chitanda bez výstrahy v zlomku sekundy dostať do Orekiho intímnej zóny. Ale fungovalo to celkom dobre. Niektoré grafické hračky boli naozaj vydarené. Aj povinná jazda (Nový rok, Valentín, školský festival) zapadla vcelku nenásilne. A nie, zvedavý už nie som ;-). ()

dudo24

Veľmi oddychové anime z prostredia strednej školy. Hlavný protagonista objaví, že má talent pre dedukciu a v duchu riešenia vyskytujúcich sa medzi sebou nesúvisiacich incidentov sa nesie celý seriál. Okrem prvej, podľa mňa najlepšej, záhady o histórii Klasického Klubu, sú to skôr náhodné príhody ako nejaké závažné zločiny. Veľmi dobre sa pracovalo s vývojom postáv aj celkovo s jednotlivými príbehmi. Naozaj ale netreba čakať nejaké intenzívne strhujúce prípady. Polovicu anime, sú zobrazené obyčajné ničím-špeciálne-zaujímavé udalosti na ktoré sa však veľmi dobre pozerá. Dosť som si to užil. ()

HakuSaku

Vobec ma to nechitilo a okrem animacie, ktora je standardne vyborna od Kyoto animation studia serialu chyba spad a takmer uplna absencia deju degraduje toto anime to hlbokeho priemeru tejto sezony... ()

ioope

On naprosto líný a ji naopak zajímá každá kravina. Nápad sice zajímavý - záhady se mohou vyskytovat i v obyčejné škole - ale potenciál nenaplněný a divák přestává mít po chvíli chuť dále sledovat. Animace ale obstála velice dobře. ()

draxus

Anime stojí na poměrně zajímavém základu, že záhady se mohou vyskytovat i v obyčejné škole, v obyčejném životě. Bohužel v několika prvních dílech jsou záhady dost triviální a nezajímavé a měl jsem chuť na to přestat koukat. První zajímavou záhadou byla ta s Chitandiným strýčkem. Následně kvalita kolísá. Navíc mě trochu štvaly náznaky romantické linky mezi Orekim a Chitandou, které však nebyly nijak více rozvedeny. Na druhou stranu je dobře vidět postupný vývoj (zejména) v Orekim. Celkově bych hodnotil anime jako mírně nadprůměrné, jedná se o takovou oddechovku. ()

arctican

Hyouka dopozeraná/é. Taká príjemná oddychovka . Zábavná, úsmevná viac než dosť vtipná a hlavný "hrdina" je úplne dokonalý . To je asi prvýlenivejší človek ako ja aka "Energy saver" a lepší ako SHerlock Holmes v jednom. V podstate v každom diely sa "opakuje" to "isté". Spolu so spolužiakom a 2 spolužiačkami sa niejak dostanú k niejakej "záhade" a náš Oreki začne "riešíť" až dôjde ku "flawless" teórii . Ako som povedal v podstate pre niekoho by to mohlo byť stereotypné, no ja som sa na tom vcelku pobavil takže 4/5* PS: štve ma len jedna vec, že light novel, ktorá je predlohou pre anime ďalej pokračuje ale mne sa tak nehce to hľadať a čítať . ()

Kaktus97

Abych se přiznal ze začátku jsem tomu nedaval moc naději, protože jsem moc nevěřil, že by mě mysteriózní žánr mohl nějak zaujmout. Ale teď jsem opravdu rád, že jsem tomu dal šanci a nelituji jediný minuty kterou jsem na tomto anime strávil. Hyouku můžu jenom doporučit ()