The Truth About Emanuel

Emanuel and the Truth about Fishes

(neoficiální název)

Thriller / Drama / Psychologický

USA, 2013, 96 min

Vynikající komorní snímek na hranici poetiky nezávislého filmu. Musela jsem se přesvědčit, že film skutečně spatřil světlo světa v roce 2013. Kromě jasně identifikovatelného kontrastu, barev a podobných indicií ničím nepřipomíná obvyklou snůšku nadbytečných efektů, product placementu a další typické nešvary novodobé kinematografie. Obejde se také bez jediné stopy po aktuální tíživé socioekonomické situaci a neodráží ani jiné soudobé problémy. Ještě větším překvapením pro mě byl fakt, že jde o americký snímek. Ale režisérka je Italka a kromě L. A. strávila část života i na anglickém venkově. FIlm se věnuje cele a výlučně vztahům v ženském světě, proto pochopitelně osloví především ženy. Dospívající dívka se z osobních důvodů rozhodne zachovat tajemství tam, kde by dívky s jinou minulostí šokovaně rozbily možnost pokračování příběhu běžnou cestou. A tak vzniká prostor pro zajímavou zápletku, na jejímž pozadí graduje nevyřčené napětí privátních bolestí tří zúčastněných žen, z obvyklých sociálních důvodů dlouho a snaživě zahrabávaných pod koberec. Frances O' Connor, Aneurin Barnard a zejména Kaya Scodelario mě omráčili svými přirozenými hereckými výkony. Poselstvím filmu je mimo jiné i prostý vzkaz, že skutečné přátelství znamená také opravdovou podporu člověka v úzkých, bez ohledu na odsudek společností. Nebýt závěru, který se nedokázal vypořádat s kýčovitostí předpokládaného vývoje, hodnotím plným počtem.(28.10.2014)

Nejak nerozumiem všetkým tým negatívam. Ale je pravda, že to nie je film pre každého. Mňa pohĺtil všetkým a konca som sa nevedela dočkať. Kaya bravúrna, to niet pochýb ale prekvapivo aj Jessica, nakoľko ju až tak nemusím. Príbeh je určite srdca dotýkajúci, no asi skôr pre nežnejšie pohlavie, pretože sa ľahšie a rýchlejšie vieme stotožniť a vcítiť sa do kože či už Emanuel alebo Lindi. Pre mňa jednoznačne veľké prekvapenie, takto na konci roka.(28.12.2013)

• kikin01

Abych pravdu řekl, tak jsem to po třičtvrtě hodině vypl, protože mě to absolutně nebavilo, ani kvůli Kayi ... Hlavně s její přítomností jsem čekal alespoň obstojné drama, ale ani toho se mi nedostalo. Jak píše uživatelka hellstruck, Kaya byla výborná ve Skins a my její fanoušci ji za tu roli budeme pořád milovat. Ale tento film mě ničím nezaujal!(23.12.2013)

Nejspíš chápu, proč má tenhle film tak nízké hodnocení, jednoduše to není snímek pro každého. Každopádně mně přišel docela zajímavý. Dívala jsem se na to především kvůli Kaye, kterou jsem si zamilovala ve Skins, ale nakonec nebyla jediným důvodem, proč jsem na to koukala až do konce. Oproti dvěma dalším komentářům musím říct, že jsem cítila emocí dost a taky hodně napětí. Dějová linka byla něco úplně jiného, neokoukaného... a myslím, že to za zhlédnutí určitě stojí. ;-) Mimochodem, super soundtrack (hlavní důvod, proč jsem se nakonec rozhodla dát 4hvězdičky).(25.12.2013)

Vcelku citlivě natočený film s dobrými hereckými výkony a zajímavým námětem. Osobně jsem od něj po zhlédnutí traileru čekal trochu něco jiného, ale nechť - namísto napínavého thrilleru se z toho vyklubalo spíše netradiční drama se zneklidňující atmosférou a vcelku překvapivým závěrem. Žel, osobně mě nejvíce bavila dějová linka sledující sbližování Emanuel a Clauda, která zde však byla vlastně vedlejší a klidně by se dala vypustit, protože na prvním místě je zde analýza subtilního vztahu mezi Emanuel a Lindou, který ústí ve velmi dojemné finále. Ono by se o celém tom filmu dalo říct, že je vlastně velmi dojemný, a člověk si připadá skoro až nepatřičně, když ho chce nějak kritizovat, protože to je jako říct nahlas před tou bláznivou ženskou, že to její děcko ve skutečnosti neexistuje (pardon za spoiler). Chápete, co chci říct, že jo? Pokud patříte mezi ženy, které se v tom filmu najdou - a nepochybuji o tom, že ho natočila žena hlavně pro ženy - pravděpodobně vás tenhle film dostane. Jako muž se ale necítím na této látce nijak zainteresovaný, neoslovuje mě a - v posledku i nemám problém přiznat, že - nudí. Chcete-li, myslete si o mně pro mě za mě, že se hroutím pod tíhou svých šovinistických předsudků, ale tento film mi opět potvrdil, že ženy neumí točit dobré filmy (pokud si rozumíme, co myslím skutečně dobrými filmy) - čest všem výjimkám. Silné téma samo o sobě ještě nedělá dobrý film, žeano.(15.2.2014)