Demonia

Itálie, 1990, 85 min

Lucio Fulci

Luigi Ciccarese
  • eraserhead666

Tak tohle mě stálo hodně úsilí, abych neusnul. Film takřka bez života. Za pozornost stojí jen samotné vraždy jinak nic, nuda, šeď, nezájem. Jenže kvůli nim absolvovat celý film možná ani nestojí za to. Nudné scény se tu střídají s podivnými snovými a jen tu a tam a obzvláště ke konci (nepříjemně dlouho od začátku) jsou proloženy trochou toho typického Fulciovského gore. Jeden z nejslabších Fulciů, co jsem viděl. Tohle je snad opravdu jen pro zaryté fandy mistra a jen jako odškrtnutí z jeho seznamu.(15.1.2012)

• YURAyura

Vysusene mrtvoly + 3-4 odflakle gore veci je setsakramensky malo. Ostatne Fulci ma takovycho spatnych veci vic nez dost.____ I mistr tesař se někdy utne a nemusí to byt zrovna Josef. Stačí i když se jedná Lucia stojícího na opačné straně barikády. Kdybychom se drželi současného trendu točit dvouhodinové nudné akční a jiné „trháky“, zapadl by tento přesně do vkusu nastoleného HollyÚdem. Problémem je to, že tento vznikl v době, kdy se ještě i v Americe občas točily dobré filmy a stopáží ani zdaleka nedosahuje hodinu a půl. Na druhé straně je pravdou, že každá desetiminutovka, o kterou by byl filmík kratší by se podepsala na jeho „kvalitě“, ale to je zase velice aktuální problém žhavé současnosti. ;]] Lynčující dav v Itálii 15.století ukřižuje ve smrdutém podzemí kláštera za nejasných okolností tři jepťule. Po pěti stech letech přijíždí do oněch míst archeologická společnost až z daleké Kanady, aby se věnovala antickým vykopávkám. Šukózní přítelkyně hlavního archeologa má těžké spaní a noční můry a místo smysluplného ometaní nalezených artefaktů ji to pořád táhne do kláštera na kopci. Místní obyvatelé jsou neklidní, ze někdo odhalí jejich prastaré tajemství a snaží se krasavici všemožně zastrašit. Nicméně, noční můra je silnější, a tak se s pomoci cepínu, vysvícené baterky a fotoaparátu s bleskem snaží přijít záhadě na kloub. Při svém vandalském řádění mezi kostmi bývalých obyvatel svatostánku náhodou nalezne tajnou chodbu do podzemí, kde probudí ukřižovanou démonku, která nezná slintovaní ;] a ztrestá všechny, co se jí kdy snažili ublížit. V mezičase archeoložka pátrá po příčinách hrůzného objevu, ale krátké sérii gore už naštěstí nedokáže zabránit, takže trpělivý divák, se po hodince konečně dočká toho, na co celou dobu čeká: hlavy napíchnuté na kotvě, útoku roztomilých kočiček na bulvy staré paní, ubiti namrazenými hovězími půlkami!!! s pěknou lingvisticky náročnou scénou a naklonování jednoho archeologa na dva menší. Úmrtí je trošku víc, ale nestojí za zmínku stejně jako podoba démonky s vytřeštěnýma očima a plivající žlutý sajrajt. A jak většinou platí, konec dobrý, všechno dobré – divák musí být rád, že už to mají všichni za sebou. U některých horrorů se člověk bojí, u některých se směje a u tohoto se dlouhou dobu nudí. Sestřihat to na svižnější půlhodinovku, tak jsme všichni spokojení - ale to už jsme zase u palčivého problému současné blockbusterové produkce.. ;[[[ Fulci udělal hodně průmerných ale kritikou nadhodnocených filmů, pár (dva?? ;]]) super a několik dost špatných filmů a tento se k nim spolu s Manhattan Baby, Black Cat nebo New York GaGa Ripper ;]] může hrdě počítat. Koho by vystrašily neskutečně dlouhé záběry, na seschlá těla možná i opravdových mrtvých? Mně těžko, já jsem byl i v Brně u Kapucínů a ti vypadali o hodně líp než ti italští.(22.5.2005)

Jeptišky jsou cool. A především ty uctívající Lucifera. Skvělým úvodem dává Fulci vzpomenout na BEYOND. Atmosféra však za chvilku opadne protože sledování protivné (ale celkem pěkné) archeoložky není zrovna dvakrát zábavné. Snímek se těžkopádně dopotácí k poslední půlhodince která už má koule a dává vzpomenout na nejlepší Fulciovky. Jako další plus je pěkné prostředí antických ruin a povedená hudba. Na rok 1990 kvalitní filmeček ale nejprotřelejším flákům z Mistrovy kuchyně zdaleka nestačí.(9.3.2010)

Nie najlepší, ale určite ani nie najhorší Fulci. Pokus o návrat do slávnych rokov konca 70´s/začiatok 80´s sa celkom nepodaril, ale snaha tu rozhodne je. Pokulháva hudba (ale nie je zas tak zlá, len to už nie sú 70´s/80´s), nie tak celkom vymazlená réžia, na akú sme boli zvyknutý už v spomínaných rokoch, i nerovnomerná gradácia. Príbeh je fajn, i keď žiadne prevratné nóvum, tu by som problém nevidel. Ale opäť je tak nerovnomerne rozložený po celej stopáži, na gore si človek taktiež musí počkať, i atmosféra je občas trochu rozťahaná. Ale... Je tu niekoľko skvelých momentov, atmosféra občas prebleskuje, i skvelého gore sa nakoniec dočkáme. Takže žiadny prepadák, len to jednoducho nie je výstavná skriňa ako the Beyond alebo Zombi 2(alebo iné Fulciho pecky).(10.6.2011)

• giallo

Další z řady nedodělaných Fulciho polotovarů, které byly tak typické na sklonku jeho kariéry. Tu jednu malinkatou hvězdičku dávám za celkem fajn gore-scény, ale vše ostatní bylo na zblití. Málem jsem měl nové číslo jedna, pro nejhoršího Fulciho film (Aenigma zatím zůstává). Kde jsou 70. a začátek 80.let, kdy byl Fulci v největší síle...(4.11.2009)