Měsíční stroje

• Velká Británie Moon Machines

1. díl (Saturn V): Představí se vám příběh o impozantní lunární raketě Saturn V, která v sobě sloučila vizi německých raketových inženýrů 2. světové války s vizí skupiny amerických inženýrů.

2. díl (Řídicí modul): Uvidíte příběh o inženýrech, kteří zhotovili řídicí modul Apollo, jenž poskytoval třem mužům potravu, vodu, vzduch a hlavně ochranu během letu na Měsíc a zpět.

3. díl (Navigace): Podíváte se, jak se skupina počítačových vědců poprala s náročným úkolem letu na Měsíc a zpět v době, kdy ještě neexistoval počítačový kód a software.

4. díl (Měsíční modul): Představí se vám inženýři, kteří dosáhli jednoho z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů v historii – vozidla Lunar Bug – a jak se vypořádali s nároky omezujícími hmotnost.

5. díl (Skafandry): Představíme vám mimořádné inženýry, kteří zasvětili své životy programu Apollo a konstrukci a neustálému zdokonalování vesmírných skafandrů.

6. díl (Lunární rover): Představíme vám mimořádné inženýry, kteří zasvětili své životy programu Apollo a konstrukci a neustálému zdokonalování neobvyklého lunárního elektromobilu rover. (oficiální text distributora)

majec4

Toto sa mi velmi pacilo. Stacili mi dva vecere a pozrel som celu seriu. Uplne ma dostalo to s akym zanietenim k programu Apollo pristupovali jednotlivci, ktori sa podielali na vyvoji jednotlivych komponentov. Jedno mi vsak nejde do hlavy. V tej dobe neboli ani poriadne pocitace, vsetko museli vymysliet len pre potreby programu Apollo a dostali sa vraj az na Mesiac. V dnesnej dobe sme co sa tyka technologii akoby v inej dimenzii a nedokazeme sa dostat ani na Mars. To je asi tema k pivu, ale este chcem ocenit jednu skutocnost. Pacilo sa mi, ze priestor na vyjadrenie sa dostali inzinieri, ktori to vsetko vymysleli. Ako pise GothaR, tvorcovia nas vobec nezatazovali dobre znamymi skutocnostami a priblizili nam neznamych ludi, ktori vsak v konecnom dosledku boli mozno dolezitejsi ako samotni astronauti. ()

Gothar

Moon Machines je veľmi kvalitný dokumentárny seriál o programe Apollo. Venuje sa predovšetkým technickým výzvam a problémom a nezdržiava sa s dobre známymi udalosťami. Napríklad aj samotné pristátie na Mesiaci alebo problémy Apolla 13 sú tu opísané len v krátkosti. Omnoho viac priestoru sa venuje popisu príprav a viac rozprávajú inžinieri z NASA a dodávateľských firiem, ako astronauti. Spolu s When we left Earth (2008) ide o jeden z najlepších dokumentov o vesmírnom programe NASA. 90 % ()

berg.12

Díky téhle sérii ze zákulisí programu Apollo je celkem patrné, že dosud nepřekonaný vesmírný program byl ve své době snad více než dílem vědy dílem víry, vůle a nehorázného štěstí. A že na Mars se i padesát le poté hned tak nepodíváme. ()