Koncert hrůzy

• Itálie Un gatto nel cervello (více)

Absurdní, bizarní, děsuplné i masochistické - to všechno jsou přídavky, které si vysloužil tento filmový kousek ikony žánru pokleslých hororů Lucia Fulciho. Italský režisér v něm představuje sám sebe, režiséra totožného jména, kterému jeho filmy plné násilí už tak lezou na mozek, že ztrácí v reálném životě přehled o tom, co je fikce a co realita. Představy, které většinou Fulci do filmu nastříhal ze svých předchozích hororových kousků, konzultuje s psychiatrem, jenž mu rovněž asociuje sadistické monstrum. Jedná se o další pacientovu paranoiu, anebo před ním stojí skutečný masový vrah, který se Fulciho filmy dokonale inspiroval? (duklak2)

Trailer

POMO

Jedno sa musí nechať. Fulci nám v tejto sebareflexii predkladá toľko morbidity, až prestáva byť šokujúcou a stáva sa otravnou a odpudzujúcou. Čiže presne takou, akou je pre hlavnú postavu, o ktorej obsesiách film rozpráva. Fulci tak dosahuje svojho režijného zámeru. Len škoda že je to tak psychologicky naivné, gore efekty sú smiešne amatérske, a herci hrajú ako v telenovele. Fanúšikovia režisérskej “legendy” sa zrejme s nadsázkou pobavia, no neznalí po tejto skúsenosti sotva niekedy siahnu po nejakom jej skutočnom filme. ()

tron

„Samou láskou by som ťa zjedla.“ – „Presne to ti teraz urobím, ty štetka.“ Legendárny Lucio Fulci (ZOMBI 2, DOM PRI CINTORÍNE, THE BEYOND, AENIGMA, HLASY ZO ZÁHROBIA) v jednom zo svojich posledných filmov (šesť rokov pred smrťou) režíroval sám seba. I pred ním sa slávni režiséri mihali vo svojich filmoch, ale na hlavnú rolu divák narazí nečasto (M. Night Shyamalan – ZNAMENIA, Wes Craven – NOVÁ NOČNÁ MORA). Fulci hrá v KONCERTE HRÔZY sám seba. V posledných dňoch mu začína byť starecky zle z krvákov, ktoré nakrútil. Po návšteve psychiatra sa to ešte zhorší. Dokonca práve v tej chvíli začne záhadný vrah brutálne masakrovať mužov, ženy i prostitútky. Je to Lucio alebo nebodaj niekto iný? Priemerný scenár je jedna vec, ale množstvo gore/splatter (miestami je to skutočne nechutné... to bola poklona) druhá vec - a už o dosť lepšia. Napriek tomu priemerná snímka je „len“ nonstop sledom brutálnych výjavov vraždenia a mučenia. Čo prioritne samozrejme nie je vôbec nič zlé. Skôr naopak. Mňa však film príliš neoslovil. Napriek tomu si myslím, že pre hororového fanúšika sa už z princípu jedná o výnimočné dielo, ktoré by mal aspoň raz vidieť. ()

Shit

Sice příběh, jak je u Fulciho zvykem, je fakt mizernej, respektive ani ne tak nápad, ten byl myslim docela originální a zajímavej, jako spíš zpracování, který už nudnější ani být nemohlo a to se snad ani nemá smysl zmiňovat o hercích, to je kapitola sama o sobě a to hlavně oběti, to co předvádí těsně před smrtí se dá podruhý vidět jen ve Scary movie, to snad musela být parodie, jinak fakt nevim, nicméně Fulci je tady v docela slušný gore formě a servíruje občas zajímavý scény plný prvotřídní řezničiny se všim, co k tomu patří, jako vyhřezlý střeva, usekaný hlavy (těch je hafo), hnis, rozpadající se těla, mletí lidí a jako třešnička je tady výborná porcovačka motorovkou, ale to je tak všechno co tenhle film nabídne. Pro milovníky gore super, i když né úplně dokonalý, pro milovníky hororu sračka. Já se nacházim někde uprostřed ()

Lima

V rámci Fulciho tvorby zcela ojedinělý počin, jeho de facto upřímná sebereflexe, podaná s velkým nadhledem. Fulci tady hraje sám sebe, režiséra totožného jména, kterému jeho filmy plné násilí už tak lezou na mozek, že ztrácí v reálném životě přehled o tom, co je fikce a co realita. Pohled na biftek v restauraci, či na muže s motorovou pilou, řezajícího dříví před Mistrovým domem, v něm vzbuzují představy plné cákající krve a uřezaných částí těla, které Fulci do filmu nastříhal ze svých předchozích filmařských počinů, nebo jsou zcela původní (ale ty jsou v menšině). Tyto své představy konzultuje se svým psychiatrem, který mu rovněž asociuje sadistického vraha. Zpočátku se to jeví zajímavě, ale když už se asi po dvacáté opakovala ta stejná situace (Fulci se tváří zničeně - splatter scénka - Fulci se tváří zničeně - splatter scénka... a tak furt dokola.), začne to trochu nudit, tím spíš, pokud ony znovu reprodukované scény z jeho předchozích filmů již znáte. Nutno ale říct, že tak hustý výskyt splatter scének v jednom filmu jen tak neuvidíte a díky Fulciho svobodnému tvůrčímu přístupu je tento film svým způsobem unikát. ()

Flipnic

Při sledování tohoto Fulciho "díla" jsem si říkal, že se stařík na stará kolena 6 let před smrtí asi opravdu zbláznil a chce to dokázat touto nebetyčnou kravinou ... Nulový děj, jen spatlanost naprosto příšerně zpracovaných gore efektů, nahoty, sexu a násilí, které na nás Fulci doslova blije od začátku do konce. Dobré na filmu je jen to, že v něm Fulci hraje hlavní roli a sám sebe, a tak se možná něco dozvídáme i o jeho skutečném životě. Jinak je to ale opravdu extrémní snůška obrovského množství hnusáren, které jsou tak strašně kýčovité a účelové, až to bolí ... Při tomto filmu mi bylo Fulciho chvílemi opravdu líto a jen mi občas probíhalo hlavou: "Chudák stařík Fulci, kam to na sklonku svého života dopracoval ..." Otázka, jestli to bylo oprávněně, je asi na posouzení každého z nás ... ()