13. komnata - Série 7 (2011) (série)

13. komnata Ondřeje Banka (S07E29)

(epizoda)

Na lyžích se Ondra v rodných Jeseníkách proháněl odmalinka. Tatínek v něm cítil talent a začal ho trénovat. Ukázalo se, že odhad hlavy rodiny byl správný a jejich společné snažení začalo přinášet ovoce. Ondřej vyhrával víc a víc závodů. Navzdory tomu, že u nás podmínky pro sjezdaře nejsou ideální a ani shánění potřebného špičkového vybavení nebylo jednoduché. Prosadil se v juniorské kategorii a dokázal si vybojovat i místo v kolotoči zvaném Světový pohár. Na mistrovství světa v roce 2001 obsadil šesté místo v kombinaci, stejná pozice mu patřila na zimních olympijských hrách v Turíně v roce 2006. Jenže přišel rok 2008 a těžký pád. Utrpěl komplikovanou otevřenou zlomeninu holenní a lýtkové kosti a sen o stupních vítězů se rozplynul. Nebylo vůbec jisté, jestli bude dobře chodit, natož aby mu někdo slíbil návrat na svah. Ale on se vrátit chtěl a byl ochoten pro to udělat cokoliv. Nakonec se mu to podařilo. A zase začal prohánět ty nejlepší. Jenže loni po odpočinkové dovolené v Thajsku a na Bali najednou zaútočila neznámá nemoc. Ondru trápily vysoké horečky a křeče. Antibiotika nezabírala a lékaři nemohli odhalit příčinu. Chvilku se zdálo, že potíže ustupují, aby vzápětí udeřily zase v plné síle. Dodnes lékaři nedokázali stanovit jednoznačnou diagnózu. Jednou z možností je únavový syndrom, tělo si po dlouhodobém tvrdém náporu mohlo říct dost. Sotva se ale Ondřej trochu vzpamatoval, zase hned zamířil na svahy. A dokonce se velmi brzy zapojil do závodů Světového pohárů. Jenže síly a tréninkové hodiny chyběly. Nakonec se proto rozhodl sezónu předčasně ukončit a připravit se na ty další. Příběhem mladého muže, který se svého snu patřit mezi nejlepší sjezdaře na téhle planetě ani po vážném zranění a vyčerpávající nemoci nevzdává, provází Jiří Hölzel. (oficiální text distributora)

Endavour

Dvě věci, které mě napadly po shlédnutí dokumentu. Za prvé, obrovský respekt za všechno, co si ve své kariéře tento bojovník prošel. Všechny hrůzostrašné pády, zákeřná nemoc nebo naopak skvělé návraty na alpskou scénu - Ondru by asi nejlíp vystihovala známá písnička s textem ,,Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoře". A samozřejmě obrovský dík za každou sobotu strávenou u televize fanděním naší legendě! :) ()