Sovětská bouře: 2. světová válka na východě

• Česko Velká vlastenecká válka (více)

Epizody(8)

Osmidílný cyklus ruských dokumentaristů, věnovaný událostem let 1941 - 1945 na Východní frontě, využívá bohatství filmových archivů v kombinaci se sekvencemi realizovanými počítačovou grafikou. Autoři si dali za cíl rekonstruovat hlavní události srážky Třetí říše s obří zemí, která, jak se ukázalo později, nestála přeci jen na oněch "hliněných nohách". Chronologicky líčí průběh konfliktu, připomínají aktéry obou dvou stran i zbraně, které bojující armády používaly. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Darth_AK k tomuto seriálu (1)

Sovětská bouře: 2. světová válka na východě (2010)

Původně jsem tu měl 4*, ale po opětovném shlédnutí dokumentu po cca. dvou letech jednu ubírám. Hned osvětlím proč. Co se týče celkového pojetí dokumentu, je to více než zdařilé. Skvělé grafické animace, výborný soundtrack, povětšinou dobře umístěné dobové záběry (!povětšinou!), docela slušně provedené taktické rozvržení operací, stejně jako popis techniky a generálů. Co ale dokument u mě neskutečně shazuje, je prosovětská propaganda ve stylu-"historii píší vítězové", ovšem zde docela zdařile zamaskovaná občasným oceněním Němců, nebo ukázaním asi dvou ruských chyb na díl. Vezmu to popořadě. 1. díl, operace Barbarossa je asi jeden z nejzdařilejších. Ukázka perfektně naplánovaného německého útoku, stejně jako zmatky v ruském vedení. Ale i zde se kolapsům dokument nevyhne. Masové vyvražďování vedení Rudé armády z let před rokem 1940 je zde shrnuto ve větě: "před válkou ale došlo v Rudé armádě k reorganizaci sil"- což je pěkně odbyté a ukazuje to, že s tímhle obdobím se Rusové pořád nedokáží vyrovnat. Dále-útok proběhne na celé frontě naprosto drtivě, ale dokument rozebírá to, co se stalo v Brestské pevnosti, protože tam jedině Sověti ze začátku vyhrávali. Poté Rusové přiznají obklíčení, ale radši to odbijí rychle (zato když v pozdějších dílech obklíčí Rudá armáda Němce, tak je zdlouhavě popisována skvělá obkličovací operace). Na závěr, aby díl nekončil náhodou německým úspěchem, tak přidají historku o generálu Kuzněcovi, co na konci války obsadil říšské kancléřství, což je zcela mimo mísu. V druhém díle se situace zlepší, ale bohužel, německé obkličovací operace jsou zase zhodnoceny jako vpodstatě "neúspěšné", protože Rusové bojovali déle, než se předpokládalo. Zároveň je až do aleluja vychvalována obrana Moskvy, která by stejně ale bez sibiřských jednotek padla. 3. díl-bitva o Lenigrad je asi jeden z nejzajímavějších, jediným problém zde je neustálé líčení boje o "něvskou pětikopjejku", které je zde kvůli tomu, že nikde jinde vlastně Rusové neuspěli při prorážení obležení. Stalingrad, 4.díl-pravděpodobně nejlepší. Ale jak je již zvykem-počáteční úprk Rudé armády je zjednodušen a pak se ještě líčí hrdinná obrana na Donu, zatímco obležení později Němců ve Stalignradu je podáno jako nejgeniálnější operace celé války. Od Kurska až po díl od Dněpru k Odře už vše probíhá ve špatném rámci-Rusové se chlubí obkličováním těles v hodnotě 70 000 lidí, neustále zmiňují ztráty nepřítele, ale svoje vždy zamlčí. Závěrečná Berlínská operace už je koncipováno jako geniální strategické dílo, i když bojovat proti starcům a mladíků z Volksturmu tak dlouho..Dokument je zkrátka podbarvený, některá fakta zamlčuje (čistky, Varšavské povstání, vlastní ztráty) a Němce většinou staví do role prohrávajících i při vítězství. 3*. ()