Dítě z Manhattanu: Ďábel přichází

Massimo Lentini

Kostýmy:

Massimo Lentini
  • Lima

Po celosvětovém megaúspěchu Indyho Jonese se Mistr Fulci trochu svezl na vlně módní obliby egyptské mytologie a svůj nový film na ní z velké části postavil. Přimontoval k ní poněkud připitomělou historku o malé holčičce, která při archeologickém průzkumu jejího otce kdesi v Egyptě tam dostane od staré ženštiny s bílými bulvami šperk, který později na Manhattanu ovládne její tělo a mysl. Takže - koukat se tentokrát na to moc nedá, Fulciho režie působí už hrozně ospalým dojmem, jeho typického trademarku se divák dočká při jediné scéně až v posledních 10 minutách, kdy vycpané ptactvo v bytě pana profesora ožije a nebohému vědcovi rozklove obličej a krk na maděru, i k nějakému tahání vnitřnůstek přitom dojde. Navíc Fulci je tu, víc než kdy jindy, posedlý očima - během filmu dojde asi 25-krát na detailní záběr na oči, ke konci už to začíná být až únavné. Fulciho dvorní skladatel Fabio Frizzi pak vykrádá sám sebe, občas jeho hudba vůbec neladí s děním na plátně.(3.8.2007)

• Morholt

Holku posedne egyptský bubák a to prostřednictví medailonu, který jí bezdůvodně vtiskne do dlaně bělooké strašidlo v hidžábu. Její taťka zase dostane plný zásah starověkým laserem, z čehož dočasně oslepne, což nemá na pozdější vývoj příběhu žádný vliv. A pak už se jen důsledně buduje neatmosféra prošpikovaná řvaním a nenápaditým umírání, které doprovází hudba, která by snad v jiném filmu mohla být výborná, ale tady přišla vniveč. S italským hororem nadobro končím. 10%(17.1.2015)

• Oktavianus

Počítám se mezi Fulciho fanoušky, nakonec jeho vousatá tvář zdobí i mou režisérskou topku, ale tento film se mezi jeho klenoty určitě počítat nedá. Na jeden dobrý nápad připadá hned pět špatných - počínaje nulovou atmosférou, nesmyslným chováním postav (lidi kolem mizí nebo umírají, ale nic se neděje, to je asi normální), stupidními dialogy, úvodní nechtěnou parodii na Indiana Jonese v egyptském chrámu nebo třeba nekonečnými detaily na oči a konče strašnou hudbou: sem tam záchvěv popu z osmdesátých let (což je horor samo o sobě) vystřídá utahaný modern jazz (a to kritizuju z pozice fanouška jazzu, co by za Cole Portera dejchal a za lístek na Dianu Krallovou loni na podzim dal neskutečný prachy). Nicméně až tak strašné to není, nápad s časoprostorovými cestami dětí je zajímavý, i když nedotažený, a závěrečný útok vycpaných ptáků, pominu-li animaci horší než v Cestě do pravěku, dokonce zábavný. Přesto se nemůžu zbavit pocitu velkého zklamání.(21.7.2013)

Manhattan Baby je rekapituláciou typických "fulciovských" fínt a vizuálnych rozkoší (nemožno prehliadnuť najmä nápadnú podobnosť s The Beyond) a ja mám výraznú recesistickú slabosť pre pofidérne druhy výronov takýchto zla, obzvlášť vtedy, keď sú výronmi naozaj nezameniteľného autorstva, tu zachyteného už v mierne vlažnom stave.(2.10.2014)

• K.I.N.G.

Miluju italské horory, Frizziho hudbu i Fulciho tvorbu, a přesto nedokážu tento film označit jako dobrý. To, co se dá mávnutím ruky přejít u jiných mistrových hororů tu bylo tak iritující, že to přesahovalo únosnou míru. Tedy to, že příběh je jeden velký slepenec a celé to jakoby nikam nesměřuje a jenom nás to připravuje na něco velkého, co ale bohužel v tomto filmu nepřijde. Hudba je z velké části stejná jako v L'aldilà, což taky nepotěší, protože i když je bezvadná, chtělo by to raději něco nového, zase osobitého pro tento snímek. Celkově je pro mě Manhattan Baby zklamáním a zatím nejhorší Fulciho film, který jsem viděl. 50%(6.2.2012)