Trieda 9.A

Reality-TV / Rodinný
Slovensko, 2011, 13x60 min

Režie:

Braňo Špaček

Reality show zo školského prostredia.  Hoci sa v školských laviciach vystriedame postupne všetci, vyučovanie stále prebieha za zavretými dverami. Vďaka projektu Trieda 9. A však máme jedinečnú možnosť vrátiť sa pred školskú tabuľu a zistiť akí sú súčasní deviataci: o čom snívajú, čo ich trápi a čím chcú byť. Ak by ste sa mohli aspoň na moment ocitnúť v hlave 15-ročného deviataka, určite by ste nemysleli na matematiku, ani na pravidlá slovenského pravopisu.
Obyčajný deviatak berie školu ako nutné zlo, vyučovanie ho nebaví, doma sa neučí a miesto školy by radšej postavil ihrisko. Riaditeľ základnej školy v mestečku Halič sa rozhodol podporiť jedinečný projekt, ktorý dá deviatakom poslednú šancu zlepšiť si výsledky. V okrese Lučenec sa nezamestnanosť pohybuje okolo 24% . Práve preto si mnohí z Deviatej A vyberajú povolanie, tak aby mali prácu. Pri hodnotení vedomostí deviatakov podľa celoslovenského Testovania 9 nebývajú veľké rozdiely medzi vidieckymi a mestskými školami. No zo slovenského jazyka a literatúry, aj matematiky, výrazne zaostáva práve Banskobystrický kraj, kam škola v Haliči patrí. Práve sa začal druhý polrok školského roku 2011/12, ktorý bude úplne iný ako na ostatných základných školách. Už čoskoro sem príde päť nových učiteľov. Ich úlohou bude dostať obyčajnú triedu s priemernými výsledkami, medzi tie najlepšie triedy na Slovensku. Päť výnimočných pedagógov sa rozhodlo prijať náročnú výzvu, ktorá zmení náš pohľad na školstvo. V druhom polroku prebiehajúceho školského roku vymenia pôvodných učiteľov deviatej A. Zmena čaká nielen zemepis, neobľúbenú chémiu, ale aj slovenský jazyk a literatúru, občiansku výchovu a obávanú matematiku. Jednou z prvých úloh nových učiteľov bude pripraviť deviatakov na celoslovenské Testovanie 9, ktoré mnohí nesprávne označujú ako monitor. Je to jeden z prvých dôležitých testov v ich živote, ktorý ukazuje, čo sa doteraz naučili. Zároveň má vplyv na prijatie na strednú školu. (oficiální text distributora)

thecentre

Školský systém se v České republice a jak dobře pozoruji tak i na Slovensku od roku 1989 v podstatě změnil jen výukou antimorálních pseudopředmětů typu sexuálních a búhvíjakých výchov a věci jako držení se radikálního darwinismu po staru, jako za Husáka. A sem tam má nějaká ta třída to štěstí setkat se s nějakým tím správně osvíceným pedagogem který neprosazuje heslo "ale život je přece nespravedlivý..." Dokud první setkání občana s občanskou společností bude nemorální, bude v nemalé části společnosti zakotveno: "Já to umím, proč by to měl umět někdo další?", "Já to přece tak dělal, takže to tak muselo být správně." zákonně zdiskredituje ostatní a je nemožné dosáhnout sebemalé sociální svobody bez nemálo nespravedlivého přerozdělovacího zřízení. A na závěr alespoň takovou lidovou ideu: http://www.youtube.com/watch?v=m_HLyx8L-ZI ()

BigDeal

Reality Show, ktorá nevytvára umelé konflikty, snaží sa upriamiť pozornosť na vážnu tému a namiesto povrchných hovadín nazerá do vnútra každého žiaka v triede, čím ukazuje, že neplatia vety v štýle "tá dnešná mládež...", ale že je každý jedinec originálnou osobnosťou s vlastnými túžbami a snami? V porovnaní s ostatnými "reality show", ktoré na Slovensku máme, je Trieda 9.A zlatom. ()

Marek1991

Nejako takto si predstavujem Reality-TV program. Je to poučné pre bežných ľudí a ľudí zo psychologického prostredia, ktorí môžu skúmať deti v súčasnosti a ich správanie. Na druhej strane to neponúka riešenia, nič nové, ale je to perfektný opis na ktorom sa dá stavať. Takisto však treba podotknúť, že na pohľade z jednej školy sa závery robiť nedajú, ale je to dobré vodítko a pohľad na súčasnú kultúru národa, na napredovanie alebo úpadok a myslím si, že niečo takéto tu dávno chýbalo, len treba viac dielov a z viacerých škôl a postupne sa chyby vychytajú a bude to jedinečný výchovný, psychologický materiál pre spoločnosť. Zatiaľ tlieskam za spracovanie tohto formátu. Sme však len v začiatkoch, lebo je to prvý program svojho typu u nás a postupom času to má možnosti zlepšovať sa. ()

01Zuzana10

výborne, ďakujem. Školstvo je problematické, nerieši sa poriadne, zabúdame naň a predsa všetci ním prejdeme a sme ním silne ovplyvnení v živote. V Škole strávime svoju najskoršiu mladosť. Ale zabúdame, aké to tam je. Pohľad späť je preto prínosný, aby sme na znovu zamysleli. Ľutujem však, že epizódy neboli dlhšie. Za 30 min. sa nedá predstaviť všetko poriadne. Trošku viac zo školského prostredia by sa mi rátalo. Čo silne oceňujem je, že sa snažil zobraziť striepok života. Skutočnosti. Snažili sa ukázať, že motivácie týkajúce sa školy sú iné, že naše zázemie hrá silnú rolu, že nás rodičia môžu navádzať, pobádať k lepšiemu. Výber prostredia je výborný, pretože ľudia s vzdelaním na dobrej škole môžu vidieť, že nie všetci majú to šťastie. A môžeme sa snažiť pochopiť ich pohnútky, ktoré stoja ich cieľmi. Vidíme ich ciele. A sú krásne oprávnené. Nemusíme siahať k hviezdam, aby sme boli šťastní. Ani vysoká škola to bezpodmienečne nezaručuje. __ Je milé vidieť mladších, ako sa učia, robia chyby, ako menia mienku, ako sa učia robiť závažnejšie rozhodnutia, ako hrajú sami pred sebou, ako sa učia byť samým sebou, spoznávajú sa. Nemôžem povedať, že sa v nich vidím ale pamätám si v niektorých momentoch aké to bolo. Asi bolo rozumné od tvorcov, že si vzali príbeh zo ZŠ. Tam sme ešte všetci na jednej lodi, na SŠ sa už výraznejšie diferencujeme, už sme zaradení do soc. triedy. Ale aj pohľad na iné SŠ než na akú som chodila ja, by ma veľmi zaujímal. Výborne, ďakujem! Aj na budúce. ()

Tuskík

Velmi dobrý nápad. Zatím jediná reality show, která je ze života a opravdu mě zajímá. Má i větší přesah a začíná se díky ní o školství diskutovat - Slovenské školství v čele s nekompetentním ministrem něco takového potřebovalo. Filmařská stránka dokonalá není, přesto je to jeden z lepších pořadů, které lze na STV sledovat... ()

mrksik

Na Slovensku naprosto unikátny projekt, ktorý ale trpí absolútnou dramaturgickou neschopnosťou vyhrabať sa z veľkého množstva materiálu - vzniká tak seriál, ktorý nevyužíva možnosti seriálu - buduje osamotené epizódky, spojené len postavami hlavných protagonistov. Nechýba mi nejaký vyfabulovaný dramatický oblúk, skôr mi vadí nejasná štruktúra seriálu (niekedy je tam chémia, potom zas občianska, potom na ne na tri diely zabudneme, niekedy sa venujeme týmto deťom, niekedy tamtým deťom - a to všetko bez akejkoľvek vnútornej logiky - divák po čase stráca záujem, keďže to čo by si mohol obľúbiť, nevie kedy a či vôbec ešte dostane). Predovšetkým však nechápem, prečo 9.A nevyužíva obrovský potenciál postupného zlepšovania/nezlepšovania sa individualít (!) s následnou katarziou vo finálnom testovaní. Divák, ktorý si obľúbi niektorého protagonistu, by o ňom v každom diele mal dostať nejaké konkrétne informácie, aby si mohol spraviť predstavu o jeho vývoji. Seriál však uviazol v akomsi pračudesnom bezčasí - každý diel obsahuje materiál z rôznych časových období a nevyužívajú sa tak prirodzené deadliney dané termínom záverečného testu. Vďaka tomu celý projekt absolútne negraduje. Trieda 9.A tak zanecháva dojem, že je viac akýmsi pocitovým skupinovým portrétom, ako portrétom viacerých individualít, ktoré by mohol skúmať do hĺbky a sledovať ich vývoj. To je škoda. Na druhú stranu: výber protagonistov, žiakov i učiteľov, je naprosto podmaňujúci a vyvažuje i všetky vyššie uvedené námietky. ()

Dado

Celkom pozerateľné, pokiaľ človek nejde do hĺbky, ale až má táto relácia vypovedať o úrovni školstva a predovšetkým žiakov, tak to teda ďakujem pekne... (40%) ()

tommy187

Fantastický program, v ktorom sa dá dokonale ukázať, ako dokážu dobrí učitelia od A po Z zmeniť žiakov. Geniálne - ukážka do školských lavíc, dá sa nad týmto programom prevetrať hlava, a dá sa aj poplakať ako sú na tom žiaci :(. Jednoducho konečne zmyselný program, ktorý vám rozžiari úsmev na tvári ... ()

Janega

Ako budúci pedagóg by som uvítal reláciu takéhoto formátu ak by jej obsahom bolo ukázať nové, alternatívne spôsoby výučby v praxi, ktoré by novým učiteľom poskytovali užitočné poznatky pri vykonávaní ich učiteľskej činnosti. Táto relácia však nič také neposkytuje. Je to len ziscenované divadielko, ktoré ukazuje akože "bežné vyučovanie". Mne osobne ako budúcemu pedagógovi to nič nedalo. Tá relácia je bez myšlienky, neviem, čo bolo cieľom tvorcov tejto relácie. Čo ma ešte viac zaráža je vysielací čas. Programy tohto typu sa hodia na sobotnajšie dopoludnie. Ale dať to do prime-timeu? ()

Giggs

Prva reality šou, ktora nie je vyumelkovana, ale zachytava realny, každodenny život. Navyše odkryva z prveho pohľadu aktualne važne problemy našej spoločnosti. Konečne niečo čo ma hlavu a pätu. ()

Angelino

Gratulujem tvorcovi myšlienky aj všetkým, ktorí sa zaslúžili aby sa stala skutočnosťou. Jednak ma teší, že STV prichádza z niečím veľmi pozerateľným a zaujímavým pre divákov, ale zároveň aj spoločensky prínosným - presne čo by mala verejnoprávna televízia produkovať. Zároveň sa mi to veľmi páči ako "povinné čítanie" pre všetkých ľudí, ktorí pracujú s touto cieľovou skupinou (tínedžeri končiaci základku a idúci na strednú). Či už ako pedagógovia, vychovávatelia, rodičia či inštruktori a animátori v rôznych organizáciách. Mne to pomáha pochpiť ako myslia, čo ich trápi, čoho sú a nie sú schopní a aké prístupy na nich fungujú. Určite z toho niečo využijem na 2 tohtoročných kurzoch ktoré pre túto cieľovku robím :) ()

Marina111

Zvyčajne po prvom diele nič nehodnotím, no v tomto prípade spravím výnimku. Presne takýto typ relácie mi totiž (nielen v rámci STV) chýbal. Konečne INÁ, zaujímavá, nová alterntíva reality show, kde realita nie je alternatívou, ale niečím uveriteľným. Keď to porovnáme so všetkými tými vykonštruovanými farmármi, ktorí hľadajú ženy, farmármi, ktorí nehľadajú nič, len sa za ťažké prachy strápňujú, či s inými "hviedzami" naších komerčných televízií, naozaj možno hovoriť o šou, aká tu ešte nebola, a ktorá je dostatočne hodnotná na to, aby som sa nemusela po pár minútach pýtať, na čo vlastne je. Uvdiíme, akým smerom sa bude relácia uberať ďalej; nazatiaľ má moje sympatie, priazeň a sledovanosť. ()

malcolm

Pre mna vrchol slovenskej televiznej produkcie poslednych rokov. Zaujimava tema, poukazanie na velke problemy v slovenskom skolstve, ale aj na to ako to moze fungovat, ked sa chce (na odholanost a pristup novych ucitelov je priam radost pozerat). Divak ma konecne pocit, ze dostava realitu a tu velmi pravdepodobne aj dostava. Takychto projektov by mohlo byt podstatne viac. ()

odmocnina

Bývam v Lučenci, čo je dosť blízko pri Haliči. Každý máme svoje spomienky na základku, a kedže ju ja teraz končím a mám po tom monitore, som rada že STV1 dostala konečne rozum a natočila takúto Reality-TV. 4* ()

kanderas

Sám seba sa pýtam prečo som to začal sledovať až teraz, keď je už odvysielaná polovica seriálu? Konečne sledovateľná "reality show" a žiadne tuctové, masové šialenstvá ako Superstar alebo nejakí trápni farmári. Žiaci sú prirodzení a seriál vyzerá byť realistický a dosť silno mi to pripomína moje školské časy.... ach jáj to boli časy :) ()

tančísvlky

Veľmi pekné aj keď je možno priskoro na hodnotenie po prvom diele. Snaha o všetky atributy dobre odvedenej práce tu je prítomná. Kamera hľadajúca pekné zábery, dobrý hudobný podklad a aj učinkujúci sú v poriadku. Nepokazte to prosím ... ()

Sticks

Som dakde za polkou a momentálne mám od tohoto projektu pauzu - od septembra. Každopádne nedá mi to a musím k tomu dačo napísať už teraz(aj keď s oneskorením). Skvelý projekt hlavne na začiatku(prvé diely), kde je nepatrná(tu by to práve chcelo potiahnuť do formy dokumentu) osvetlená stránka fungovania triedy ako organizmu a dvoch táboroch, noví učitelia - žiaci. Pozitívne tiež hodnotím, že to nie je abnormálna trieda, ale skutočný prvok slovenského školstva (že mali najhoršie výsledky z predošlého testovania je irelevantné). Čo sa týka učiteľov, kladne sa dá hodnotiť nadpolovica - matikár, slovenčinárka a občiankár, pri nich je skutočne vidieť implementovanie hodnotných prvkov do učiva. Čo sa týka zemepisára, ten u mňa ako pedagóg sklamal keď nechal študentku osamote odučiť hodinu a tým jej znechutil jej sen o učení. Že jej dovolil učiť na tom nieje nič zlé, avšak je to pedagóg, stále má zasahovať do hodiny, chytiť slovo keď hodina stagnuje, smerovať ju a pomôcť jej vo vedení hodiny, úprave poznámok, vyvolávaní. Dievča nemá pedagogickú školu, nemá prípravu, nič; preto ju týmto nechal škaredo na holičkách. Ako keby zabudol na svoju prax... Po dopozeraní vyšlem konečný komentár. ()