Smrtící spona

• Itálie

Murderock - uccide a passo di danza

• angličtina

Murder Rock - Dancing Death

The Demon Is Loose

Thriller

Itálie, 1984, 90 min

Skupinka nádejných mladých tanečníčok sa snaží uspieť v konkurze do hviezdneho súboru. Nekonečné rytmické natriasačky z nich vysávajú doslova všetko. Tečú litre potu. Fulci zobral frázu o "potení sĺz a krvi" doslova. Krv totiž netečie len pomyselne, ako dôsledok vysiľujúcich tréningov, ale predovšetkým spod prsníkov mladých tanečníčok. Postupne sa rozlievajú tenučké červené strúžky po bodnutí ozdobnou ihlicou, vydávajúcou pri vpichu nepríjemný čvachtavý zvuk. Podozrivých je veľa, príbeh zamotáva znepokojujúci sen, ktorý sa onedlho zvláštnym spôsobom zhmotňuje. Zaujímavé tanečné disko-krimi spojuje prostredie pohybovej gymnastiky a vyšportovaných tiel so svetom zločinu, ktorý sa často skrýva pod povzbudzujúcim úsmevom.(26.3.2008)

Tak nevím na co si Fulci hrál, tohle se mu opravdu moc nepovedlo. Tam kde vždy Fulci exeluje je atmosféra ale tady ani mrtvola nebere. Hudba byla též tragická. Aspoň vyšetřování bylo zajímavé. Jo a taky gore, gore je pro Fulciho samozřejmost, ale tady není vůbec žádné. Film ho sice sám o sobě nepotřeboval, ale byla to věc která možná tenhle film zachránila od průměrného snímku.(28.5.2010)

• Cimr

Představte si ten nejhorší díl seriálu To je vražda, napsala a máte přibližnou představu, jaká je Smrtící spona. Abyste dlouho netápali - nudná, blbě napsaná a předvídatelná (ano, pachatele jsem poznal bezprostředně potom, co se prozradil a pak už jsem jenom čtyřicet minut čekal, než to docvakne i detektivovi). Taneční čísla i hudba jsou odporné. Ovšem mezi všemi zápory bych zdůraznil hlavně to "blbě napsaná", protože už dlouho jsem ve filmu neslyšel tak otřesné dialogy. Ten detektiv je vyloženě idiot, postavy se nepochopitelně objevují a zase mizí. Fulci se snaží vzbudit v nás napětí, ale marně, už jenom proto, že postavy se chovají totálně nelogicky - v strašidelné taneční škole bliká alarm, jinak je tam tma, nikdo tam není, jenom osamělá tanečnice a copak ona dívka udělá? Ano, svlékne se a jde si dát sprchu, místo toho, že by se třeba šla osprchovat domů. A tak dále a tak dále. Vždyť ty holky si o to přímo řikaly, já bych je snad zabil taky!(8.8.2008)

Minimálne po technickej stránke pôsobivé. Film stojí hlavne na niekoľkých výnimočne vydarených scénach, ktoré vynikajú hlavne vďaka kamere a srihu (tanečné scény, sprcha, snová pasáž s takmer kubrickovskou atmosférou). Absencia krvi mi nevadila, ba bolo celkom zaujímavé sledovať mesiara Fulciho v úlohe rozprávača. Podhodnotený film. (6/10)(21.1.2009)

• SOLOM.

Nebudu tvrdit, že Fulci patří mezi moje nejoblíbenější režiséry, ale podařilo se mu natočit během jeho bohaté kariéry dost velice zdařilých filmů ( z nichž některé mám velice rád), takže jej považuji za hodně dobrého režiséra. Tady ovšem šlápl trochu vedle. Očekával jsem od něj další solidní giallo, ale dostalo se mi jakéhosi odvařeného thrilleru, který rozhodně svým kolegům moc velkou čest neudělal. Po hororové stránce to bylo dost slabé – absence potřebné atmosféry byla citelně znát. Přitom Lucio se vždy vyznačoval hlavně tím, že dokázal vytvořit hustou atmosféru (nejen u gialla, ale i ostatních subžánrů) a hlavně svými gore scénami. Tady se ovšem divák nedočká ničeho z výše uvedeného. Po detektivní stránce už to bylo trošku lepší, ale ani tady nečekejte žádné zázraky. První dvě mord scény ještě ujdou a drží se poctivé šablony podobně laděných kousků, ovšem s postupem času z celého filmu vyprchá i zbytek náznaků jakéhokoliv napětí. Nebýt dobrého výběru pohledných hereček, asi bych se na to ani nedodíval. Polonahá děvčata, zajímavé taneční úbory a sexy hlavní hrdinka Olga Karlatos (která se rozhodně umí odvázat mnohem více) – to jsou tak jediná pozitiva celého filmu. 30%(7.7.2008)