Jak změřit svět

Detlev Buck

Předloha:

Daniel Kehlmann (kniha)

Enis Rotthoff

David Kross, Karl Markovics, Jérémy Kapone, Florian David Fitz, Katharina Thalbach, Alex Brendemühl, Georg Friedrich, Johannes Zeiler, Anna Unterberger, Thomas Loibl, Vicky Krieps, Albrecht Schuch, Sunnyi Melles, Ronald Kukulies, Sven Regener, Leander Haußmann, Michael Maertens, Guntbert Warns, Detlev Buck, Max Giermann, Mercedes Jadea Diaz, Peter Matic, Sebastian Brandes, Thomas Oláh, Paul Lux, Amelie Elisa Klein, Baldanpurev Sambuu, Agi Ariunsaichan Dawaachu, Lennart Hänsel, Pascal Fiedler, Moritz Adler, Aaron Denkel, Nils Dreschke, Billi Baumgärtner, Antonio Ordoñez, Noberto Novik, Anastasiia Kirilik, Davo Enomenga, Vanessa Rodas, José Alvear, Juana Guarderas, Cristina Coral, Marco de la Torre, Victor Pape-Thies, Christian Cobo, Jose Levith, Tatiana Merizalde Dobles, Guido Navarro, Heiko Klimenko-Hamann, Eric Minsk, Anne Berlin, Ursula Heyne, Rafael Santi, Lennie Gottberg, Leo Hermann, Nino Nervi, Leopold Nicolaus, Oliver Belling, Michael Schenk, Tobias Margiol, Daniel Kehlmann, Wolfram Gumz, Robert Holik, Philipp Rusch, Bernadette Knoller
  • Snorlax

Tak jsem se zase jednou nechala pěkně ošálit. Těšila jsem se, že se podívám zblízka na život geniálního matematika, že třeba spatřím, jak některé jeho teorie spatřily světlo světa. Místo toho jsem koukala, jsk synek z bohaté rodiny bloumá s vědeckým nadšením anpřítelem světem. Občas nspíchne motýla, občas je sám málem napíchnut. A o matematice jsem neozvěděla vůbec nic. Film přîliš klouže po povrchu, navíc je natočen bez špetky nápadu, takže celkem dost i nudí.(24.10.2019)

• slunicko2

Vizuálně zajímavá nuda. Pár vtipných a zajímavých momentů se mile pojí s několika pěknými kluky - přitažlivým 38letým Florianem Davidem Fitzem (Gauss), 22letým Jérémy Kaponem (francouzský cestovatel Aimé Bonpland), 22letým Davidem Krossem (Gaussův syn) či 14letým Aaronem Denkelem (mladý Humboldt).(30.5.2014)

Pokud máte rádi historické filmy. Fascinuje vás cesta lidstva za poznáním dneška. Je toto dobrý film například do vlaku. Já na něm oceňuji kostýmy, dekorace i základní myšlenku, která vyplývá zejména z Gaussovi pasáže: jak se asi cítí člověk který ostatní přesahuje myšlením natolik, že ho nemohou pochopit. Často si říkám jak by se dal film udělat lepším, ale pokud tvoříte film podle historických postav, myslím že tady odvedli skvělou práci, aniž by museli významně zasahovat do jejich životopisů(ač nemohu zcela posoudit), nějaká snaha o větší akci by spíš uškodila.(6.4.2014)

• Honzulik

Jak změřit svět (Measuring the World) - tento film o myslitelích 19. století, Carlu Friederich Gaussenovi a Alexanderu von Humboldtovi nás měl seznámit se studiem měření a pochopení světa, ve kterém žijeme. Ale nějak se to nepovedlo a vizuálně dobrý film je jinak strašně nudný a nezajímavý. Nedoporučuji.(6.4.2014)

V žiadnom prípade sa nejedná o veľkolepý film, ako sa nám to distribútor snaží narozprávať. Pár scén v džungli nerobí z tohoto inak priemerného filmu vizuálnu velkoleposť. Pokojne by sa mohlo jednať o televízny snímok, pokojne aj čiste štúdiový. Pozadie je v tomto prípade nepodstatné. Jediní podstatní sú dvaja hl. predstavitelia, ktorých bohužiaľ vo filme silne karikaturovali a toto je výsledok. Obidvaja páni boli pre vedu - pre historickú vedu - neopomenuteľní a ich prínos bol veľký. Ich práca bola zaujímavá, škoda, že sa z nej do filmu dostalo iba poskromne a nie s plnou vážnosťou, ktorú by si právom zasluhovali. Nemôžem si pomôcť, ale nemecké filmy opäť dokazujú, že nevedia verne preniesť život v predchádzajúcich storočiach na obrazovky - všetko je také uhľadené, akoby to to vyšlo práve z výrobného pásu; dialógy sú divné, predbiehajúce dobu. Len kvôli téme nejdem o hviezdu nižšie.(10.9.2015)