Jak změřit svět

Detlev Buck

Předloha:

Daniel Kehlmann (kniha)

Enis Rotthoff

David Kross, Karl Markovics, Jérémy Kapone, Florian David Fitz, Katharina Thalbach, Alex Brendemühl, Georg Friedrich, Johannes Zeiler, Anna Unterberger, Thomas Loibl, Vicky Krieps, Albrecht Schuch, Sunnyi Melles, Ronald Kukulies, Sven Regener, Leander Haußmann, Michael Maertens, Guntbert Warns, Detlev Buck, Max Giermann, Mercedes Jadea Diaz, Peter Matic, Sebastian Brandes, Thomas Oláh, Paul Lux, Amelie Elisa Klein, Baldanpurev Sambuu, Agi Ariunsaichan Dawaachu, Lennart Hänsel, Pascal Fiedler, Moritz Adler, Aaron Denkel, Nils Dreschke, Billi Baumgärtner, Antonio Ordoñez, Noberto Novik, Anastasiia Kirilik, Davo Enomenga, Vanessa Rodas, José Alvear, Juana Guarderas, Cristina Coral, Marco de la Torre, Victor Pape-Thies, Christian Cobo, Jose Levith, Tatiana Merizalde Dobles, Guido Navarro, Heiko Klimenko-Hamann, Eric Minsk, Anne Berlin, Ursula Heyne, Rafael Santi, Lennie Gottberg, Leo Hermann, Nino Nervi, Leopold Nicolaus, Oliver Belling, Michael Schenk, Tobias Margiol, Daniel Kehlmann, Wolfram Gumz, Robert Holik, Philipp Rusch, Bernadette Knoller
  • Honzulik

Jak změřit svět (Measuring the World) - tento film o myslitelích 19. století, Carlu Friederich Gaussenovi a Alexanderu von Humboldtovi nás měl seznámit se studiem měření a pochopení světa, ve kterém žijeme. Ale nějak se to nepovedlo a vizuálně dobrý film je jinak strašně nudný a nezajímavý. Nedoporučuji.(6.4.2014)

• slunicko2

Vizuálně zajímavá nuda. Pár vtipných a zajímavých momentů se mile pojí s několika pěknými kluky - přitažlivým 38letým Florianem Davidem Fitzem (Gauss), 22letým Jérémy Kaponem (francouzský cestovatel Aimé Bonpland), 22letým Davidem Krossem (Gaussův syn) či 14letým Aaronem Denkelem (mladý Humboldt).(30.5.2014)

Zase taková blbost to nebyla, některé rozhovory a scény celkem pobavily. Druhá polovina filmu se povedla o poznání lépe než první, konverzace starého Humboldta a Gausse byla ve filmu tím nejlepším. Škoda, že neznalí tvůrci proměnili obě figury (ale vpodstatě i všechny pomocné postavy) v kostrbaté šašky a dobové blázny, a z jejich myšlenek vytvořili snůšku od reality odtržených nesmyslů, což podtrhují zbytečně přepjatými dialogy. Pravda je mnohem zajímavější. Takový mohl být i film, pakliže by byl scénář sepsán někým, kdo mlhavě chápe význam děl obou mistrů.(1.1.2015)

Ejhle německý film! Krásná kamera, žádnej patos a přehnaná úcta před velikány vlastní historie, německým matematikem Gaussem a zeměpiscem Humboldtem. Jaký to odpočinek od americké velikášké klišé produkce nebo anglické historické a stylové preciznosti. Žádna samoúčelná filmová epičnost. Všechno tak trochu srandovně dostává na frak a přesto zůstává čistota a poznání. Film dost možná realističtější než jsme si díky našemu nešvaru přilišné romantizace časů minulých vůbec schopní připustit. I když se v tý jejich době nežilo asi zrovna snadno, bylo velmi příjemné, že se v tom tvůrci zbytečně naturalisticky nebo emočně drásavě nevyžívali. Takovéto plynoucí filmy bez nároku na okázalý epický příběh a nutnou pointu jsou potřeba. Fenomenálně zahraný a zrežírovaný ten vévoda nebo co to bylo.(14.2.2015)

V žiadnom prípade sa nejedná o veľkolepý film, ako sa nám to distribútor snaží narozprávať. Pár scén v džungli nerobí z tohoto inak priemerného filmu vizuálnu velkoleposť. Pokojne by sa mohlo jednať o televízny snímok, pokojne aj čiste štúdiový. Pozadie je v tomto prípade nepodstatné. Jediní podstatní sú dvaja hl. predstavitelia, ktorých bohužiaľ vo filme silne karikaturovali a toto je výsledok. Obidvaja páni boli pre vedu - pre historickú vedu - neopomenuteľní a ich prínos bol veľký. Ich práca bola zaujímavá, škoda, že sa z nej do filmu dostalo iba poskromne a nie s plnou vážnosťou, ktorú by si právom zasluhovali. Nemôžem si pomôcť, ale nemecké filmy opäť dokazujú, že nevedia verne preniesť život v predchádzajúcich storočiach na obrazovky - všetko je také uhľadené, akoby to to vyšlo práve z výrobného pásu; dialógy sú divné, predbiehajúce dobu. Len kvôli téme nejdem o hviezdu nižšie.(10.9.2015)