Jak změřit svět

Measuring the World

Drama / Životopisný

Německo, 2012, 119 min

• Honzulik

Jak změřit svět (Measuring the World) - tento film o myslitelích 19. století, Carlu Friederich Gaussenovi a Alexanderu von Humboldtovi nás měl seznámit se studiem měření a pochopení světa, ve kterém žijeme. Ale nějak se to nepovedlo a vizuálně dobrý film je jinak strašně nudný a nezajímavý. Nedoporučuji.(6.4.2014)

Ejhle německý film! Krásná kamera, žádnej patos a přehnaná úcta před velikány vlastní historie, německým matematikem Gaussem a zeměpiscem Humboldtem. Jaký to odpočinek od americké velikášké klišé produkce nebo anglické historické a stylové preciznosti. Žádna samoúčelná filmová epičnost. Všechno tak trochu srandovně dostává na frak a přesto zůstává čistota a poznání. Film dost možná realističtější než jsme si díky našemu nešvaru přilišné romantizace časů minulých vůbec schopní připustit. I když se v tý jejich době nežilo asi zrovna snadno, bylo velmi příjemné, že se v tom tvůrci zbytečně naturalisticky nebo emočně drásavě nevyžívali. Takovéto plynoucí filmy bez nároku na okázalý epický příběh a nutnou pointu jsou potřeba. Fenomenálně zahraný a zrežírovaný ten vévoda nebo co to bylo.(14.2.2015)

Zase taková blbost to nebyla, některé rozhovory a scény celkem pobavily. Druhá polovina filmu se povedla o poznání lépe než první, konverzace starého Humboldta a Gausse byla ve filmu tím nejlepším. Škoda, že neznalí tvůrci proměnili obě figury (ale vpodstatě i všechny pomocné postavy) v kostrbaté šašky a dobové blázny, a z jejich myšlenek vytvořili snůšku od reality odtržených nesmyslů, což podtrhují zbytečně přepjatými dialogy. Pravda je mnohem zajímavější. Takový mohl být i film, pakliže by byl scénář sepsán někým, kdo mlhavě chápe význam děl obou mistrů.(1.1.2015)

• slunicko2

Vizuálně zajímavá nuda. Pár vtipných a zajímavých momentů se mile pojí s několika pěknými kluky - přitažlivým 38letým Florianem Davidem Fitzem (Gauss), 22letým Jérémy Kaponem (francouzský cestovatel Aimé Bonpland), 22letým Davidem Krossem (Gaussův syn) či 14letým Aaronem Denkelem (mladý Humboldt).(30.5.2014)

Pokud máte rádi historické filmy. Fascinuje vás cesta lidstva za poznáním dneška. Je toto dobrý film například do vlaku. Já na něm oceňuji kostýmy, dekorace i základní myšlenku, která vyplývá zejména z Gaussovi pasáže: jak se asi cítí člověk který ostatní přesahuje myšlením natolik, že ho nemohou pochopit. Často si říkám jak by se dal film udělat lepším, ale pokud tvoříte film podle historických postav, myslím že tady odvedli skvělou práci, aniž by museli významně zasahovat do jejich životopisů(ač nemohu zcela posoudit), nějaká snaha o větší akci by spíš uškodila.(6.4.2014)