Čtyři dohody (divadelní záznam)

Podobenství / Psychologický / Experimentální / Komedie

Česko, 2013, 118 min

Předloha:

Don Miguel Ángel Ruiz (kniha)

Jaroslav Dušek

Richard Němec

Jakub Voves

Četl jsem knihu,dokonce i Pátou dohodu.Čtyři dohody jsem viděl ,,bohužel jen" ve formě divadelního záznamu na plátně.Bez nadsázky,doslova toužím vidět tento skvost živě na prknech divadla jako One-Man-Show herce,komika,scénáristy ,režiséra a v tomto počinu i geniálního vypravěče,mistra Jaroslava Duška!!!(21.10.2014)

Je to svým způsobem přednáška, jejímž tématem je idea, vize, kterou Dušek předkládá opravdu skvělým a vtipným způsobem. Nenudila jsem se ani chvilku. Nicméně nebylo řečeno nic, co bych už v různých podobách neslyšela či nečetla dřív a tak kromě formy mi toto "shrnutí " nic nového nepřineslo. Ale dovedu si představit, že mnoha lidem to dokáže otevřít jiný úhel pohledu na sebe a své chování a uvažování.(18.3.2014)

Když se oprostím od okultismu, šamanismu a jiných vykonstruovaných (nutno podotknout, že legendy o vysvětlení stvoření světa jsou vždy nápadité a často i pohladí na duši - brahma) pohledů na svět (které před příchodem věd založených na matematice ztrácejí na věrohodnosti a jejich místo lze vymezit tak v krásné literatuře), který je však nedílnou součástí tohoto divadelního představení, tedy budu-li hodnotit divadelní představení založené na zkušenostech a pozorování cvrkotu života (odfiltrované od mystických kudrlinek, které však tvoří pojivo představení a dodávají mu lichý přesah) - výkon, originalitu a nadhled J. Duška, tak plný počet je jasná záležitost. Monolog týkající se výchovy děti - pohled rodiče a dítěte - patří k tomu komediálně nejlepšímu (kombinace upřímné laskavosti, důvtipu a podání), co se dá snad vidět. To bytostné zapálení (osobní víra) a herecký um jen podtrhuje nápaditý scénář, který vychází z neobyčejného postřehu autora. Smekám. ____ Ačkoliv víra v různé pavědy pomalu ustupuje, alespoň v našich končinách, tak striktně racionální myšlení naší společnosti, potažmo jedincům, štěstí nepřináší, což pro vyrovnanost člověka není dobře. Proto esoterické scestí patrně (u pozorování mnoha jedinců začínám být o tom přesvědčený) přináší vnitřní harmonii, ale od reality, chcete-li pravdy, je na hony vzdálené. Řečeno slovy divadelní hry a mnou parafrázováno, tak celý šamanismus je májou (mája je zákeřnější - chameleonství, než se zdá) a ratio, jakožto jeho opak, je brahma.(3.6.2015)

Nepopsatelný zážitek.. Netajím se tím, že mi je osoba Jaroslava Duška velmi blízká. Jarda byl vždycky výbornej mistr improvizace, kterej se skvěle dokáže napojit na publikum. Viděla jsem záznam z roku 2005, sama jsem byla na představení nedávno, tj. o deset let později a musím říct, že hra neztratila nic ze svého původního kouzla, ba naopak se na ní (v pozitivním slova smyslu) velmi podepsal jeho "duševní posun", energie z něj sršela na sto honů a ta pokora, skromnost, radost, s jakou tu hru hrál, byla prostě neuvěřitelně nakažlivá.(10.10.2015)

V tomto případě je obtížné hodnotit záznam představení, takže se o to vlastně ani nehodlám pokoušet. Je to záznam pro lidi jako já, kteří by někam do Prahy do divadla nejeli. One man show Jaroslava Duška se často tváří jako hra se slovy, či spíše série slovních hříček, ale rozhodně není blbá a neuráží ani mne, který jsem na všelijaké šamanismy, esoteriku a podobné záležitosti docela alergický. Ono není složité si tohle odfiltrovat, aniž by tím bylo porušeno základní sdělení. Pokud se najde někdo, kdo se po shlédnutí představení nebo tohoto jeho záznamu nad sebou dokáže zamyslet, je to důkaz, že umění může zlepšit náš svět. Mě už asi nezmění, ale zato mě výborně pobavil.(8.4.2014)

• - Knihu "Čtyři dohody" napsal Don Miguel Ruiz jako průvodce životem inspirovaný moudrostí Toltéků. Čtyři dohody jsou: 1) Nehřešme slovem, 2) Neberme si nic osobně, 3) Nevytvářejme si žádné domněnky a 4) Vždy dělejme vše, jak nejlépe dovedeme. (Zdroj: Verbascum Imago)

• - Záznam vznikl z představení uvedených již v květnu 2006. (Zdroj: Verbascum Imago)