Čtyři dohody (divadelní záznam)

Podobenství / Psychologický / Experimentální / Komedie

Česko, 2013, 118 min

Předloha:

Don Miguel Ángel Ruiz (kniha)

Jaroslav Dušek

Richard Němec

Jakub Voves

Nestačí mi hvězdy, které je tu možné udělit. Nestačí mi ani první shlédnutí na pochopení, úplného, celku. Je v tom tolik pravdy, podkladu k zamyšlení. Vidíme co je správné a přesto se rozhodneme udělat to, co je více zažité, co jsme někde viděli. Naprosto mne odzbrojila mne ta samozřejmost podání Jaroslava Duška, protože to bylo lidské. Bylo to pochopitelné a tak moc citlivé téma pro nás všechny, snad ne jen pro mě... protože pokud by každý chtěl, oslovilo by ho to. Otázkou zůstává jak moc jsme schopni a ochotni uvědomit si těch našich několik destruktivních samozřejmostí všedního chování a já sama si z každé dohody odnesla v mysli něco, něco tak moc důležitého, že jsem z toho zmatená. Srovnám si myšlenky, samozřejmě, jen to chvíli potrvá. Musím si uvědomit co by se dalo dělat lépe, vůči mé vlastní osobnosti. A věta: "Zkuste si pár vět, které říkáte dětem zkusit na své kolegy z práce. Zkuste svému rozzuřenému šéfovi na poradě říct: "Běž do své kanceláře a vrať se až se uklidníš". mne doopravdy donutila zamyslet se co vlastně lidem v mém okolí říkám. A to nemusím mít zatím ani své vlastní děti. Pobavení je samozřejmé, přeinterpretovat věty určené dětem do našeho "dospělého" světa je výborné. Doporučuji. Všemi částmi těla, které mám. Ale je jasné, že ne každý to nemusí přijmout jako třeba já... takže, je to doporučení nejlépe myšlené.(30.11.2015)

Četl jsem knihu,dokonce i Pátou dohodu.Čtyři dohody jsem viděl ,,bohužel jen" ve formě divadelního záznamu na plátně.Bez nadsázky,doslova toužím vidět tento skvost živě na prknech divadla jako One-Man-Show herce,komika,scénáristy ,režiséra a v tomto počinu i geniálního vypravěče,mistra Jaroslava Duška!!!(21.10.2014)

Že z toho dvouhodinového monologu protagonistovi nebolí huba. Čekal jsem ezoterické hloupnutí a oblbování, dočkal jsem se zábavných přirovnání a podobenství. Dušek to dokáže srozumitelně a vtipně pojmenovat a zformulovat. Prostě je to o tom, jak by to všechno MĚLO být, nikoliv o tom, jak to skutečně na světě JE a bude...(20.4.2014)

Nejsem hipík a hlavně po ránu kolem sebe šířím úplný opak energií, než které nám v sobě pomáhá najít kniha Dona Migulea Ruize, ovšem toto pozastavení se nad směšnými hodnotami, které jsme tady za tu krátkou dobu stačily vytvořit, dokáže člověka neuvěřitelně zklidnit. Před návštěvou představení není potřeba přečtení knihy, protože Dušek všechny zásadní myšlenky interpretuje naprosto dokonale a celé to obohacuje svým osobitým humorem. Pro lidi s předsudky je však přečtení knihy nutností, aby věděli do čeho jdou, pak už je těžko může bosý Dušek šokovat se svou indiánskou košilí a značně alternativními hudebními čísly. Kniha ani představení z vás ze dne na den šťastného člověka neudělají a je na každém, jestli vůbec dokáže přijmout fakt, že se stejně jako předešlé generace snažil řídit uměle vytvořenými pravdami, které vlastně ani nemají žádný smysl a navíc nám ještě škodí. Viděl jsem pouze divadelní záznam, takže nedokážu posoudit, zda představení je skutečně zdlouhavé, ale záznam má tempo velmi svižné. K samotným dohodám můžu říct jen to, že hned první nedokážu dodržet ani pár hodin, ale třeba díky druhé jsem si po čase začal masochisticky užívat vyhrocené situace, protože ustát je se stoickým klidem a ještě si analyzovat velikost vnitřního problému protivníka, aniž by si to při ubohém kopání kolem sebe uvědomoval, to je vrcholně opojný pocit.(25.1.2015)

Dušek to sice dává na úroveň nějakého náboženství a místy mi to přijde trochu divné, ale naopak vše co říká mám prostě v mysli a on to dá se říct probudil a upozornil na to. Je to vždy to samé, prostě jedeme si náš systém není čas se zastavit, zamyslet se, jdeme od jednoho problému k druhému a nemáme čas to řešit, protože systém je udělaný tak, aby to nešlo řešit, aby nám prostě diktoval náš život, co je správné a co je špatně. Ze stránky komické je to opravdu výborné, ale spíše jsem hleděl na tu stránku sdělovací, na to co se Dušek snažil říct. Když se každý zamyslí tak jedině idiot si může říct, že tento svět je normální a takto jsme to před tisíci lety chtěli, toto je ten náš tzv. "ráj". Není to určitě tak jednoduché, aby 4 základní rady nám změnily život, ale určitě si z této přednášky člověk něco odnese.(23.2.2014)

• - Knihu "Čtyři dohody" napsal Don Miguel Ruiz jako průvodce životem inspirovaný moudrostí Toltéků. Čtyři dohody jsou: 1) Nehřešme slovem, 2) Neberme si nic osobně, 3) Nevytvářejme si žádné domněnky a 4) Vždy dělejme vše, jak nejlépe dovedeme. (Zdroj: Verbascum Imago)

• - Záznam vznikl z představení uvedených již v květnu 2006. (Zdroj: Verbascum Imago)