Čtyři dohody (divadelní záznam)

Podobenství / Psychologický / Experimentální / Komedie

Česko, 2013, 118 min

Předloha:

Don Miguel Ángel Ruiz (kniha)

Jaroslav Dušek

Richard Němec

Jakub Voves

V tomto případě je obtížné hodnotit záznam představení, takže se o to vlastně ani nehodlám pokoušet. Je to záznam pro lidi jako já, kteří by někam do Prahy do divadla nejeli. One man show Jaroslava Duška se často tváří jako hra se slovy, či spíše série slovních hříček, ale rozhodně není blbá a neuráží ani mne, který jsem na všelijaké šamanismy, esoteriku a podobné záležitosti docela alergický. Ono není složité si tohle odfiltrovat, aniž by tím bylo porušeno základní sdělení. Pokud se najde někdo, kdo se po shlédnutí představení nebo tohoto jeho záznamu nad sebou dokáže zamyslet, je to důkaz, že umění může zlepšit náš svět. Mě už asi nezmění, ale zato mě výborně pobavil.(8.4.2014)

To nejlepší, nejhumornější a také snad nejpravdivější pojednání o životě široko daleko... Jak audioknižní tak jevištní zpracování v podání (doslova) božího Jaroslava Duška je samo o sobě mimořádným filozofickým zážitkem, které v Českých podmínkách a záznamech prostě nenajdete - ačkoliv vy sami se nemusíte řadit mezi zájmové skupiny bezstarostných hipíků anebo všestranných intelektuálů, jak vaše mysl tak vaše duše bude v průběhu necelých dvou hodin ihned několikrát nesmazatelně políbena - pak jen spočívá na jedinci, jakým způsobem si vezme tuto fantasticky odpočinkově vyrovnanou a zábavně naučnou přednášku k srdci. Jen mohu pouze dodat, že kdyby byla tato jedinečná meditativní inscenace o pár minut delší, s největší pravděpodobností by mě s pomocí hinduistické hudební vložky bůh Bráhma vzal do své líbezné náruče a ukolébal by mě k věčnému spánku. Nejen z těchto důvodu jsou Čtyři dohody absolutně must see záležitost - seriózně vzato, výstižnější moudra o nevyrovnané lidské toleranci jsem totiž jaktěživ neslyšel... Verdikt: nechť žije Mája!(6.12.2019)

• gonga

Čiré utrpení , rádobymoudré promluvy jednoho klauna, který se začal brát moc vážně. Vydržel jsem asi 10 minut, pak to prostě nešlo. Ovšem určité skupině lidí toto nahrazuje Bibli a Dušek Ježíše. Tak ať se nikdo z nich pak nediví. Není divu, že sám "mistr" získal Stříbrný Bludný balvan již v roce 2007 a evidentně to vůbec nezabralo.(12.5.2016)

Filozoficko-psychologický monolog o podstatě lidské bytosti v souvislostech. J. Dušek glosuje výchovné pilíře naší současné společnosti a komparuje to s Ruizem, což je přirozeně díky animozitě odlišných přístupů vtipné. Na paškál se dostává ego, represivní výchova, psychika, materialismus atd. J. Dušek prezentuje vnitřně radikální proměnu člověka, ale ta má své limity. Dnešní společnost má problém, že spoustu děti je jednoduše nevychovaných, agresivních a neempatických a já jádro pudla nevidím v nedostatečné volnosti, naopak nastolení určitého řádu a pravidel může těmto jedincům pouze pomoci. Spoléhat na vrozenou lidskou dobrotu u každého jedince, je víc než naivní. Jak správně J. Dušek uvádí, každý je nezaměnitelná individualita. Ta nemá pouze pozitivní vlastnosti, ale i negativní. Rozumím filozofii sebeuvědomění, vnitřního růstu a tolerance. Bohužel tohle jde činit, až od určitého věku. Navíc každý není mentálně či intelektuálně vybaven v dostatečné míře, aby byl schopen dlouhodobě udržet sebekázeň. Některé myšlenky jsou podnětné, avšak jako celek je to pro většinovou (nejen) českou společnost nefunkční. 57%. PS: J. Dušek je jako intelektuální rétor vynikající.(20.7.2014)

Skvělé,nejen,že jsem se bavil od začátku do konce, ale zároveň jsem si z této hry odnesl obohacující životní myšlenky, které jsem našel až opakovaným posloucháním záznamu, kdy každé další poslouchání mi dalo více a více. Konečně viděno živě a musím uznat, že si to člověk užije ještě daleko více. Perfektní, není co vytknout.(21.12.2013)

• - Knihu "Čtyři dohody" napsal Don Miguel Ruiz jako průvodce životem inspirovaný moudrostí Toltéků. Čtyři dohody jsou: 1) Nehřešme slovem, 2) Neberme si nic osobně, 3) Nevytvářejme si žádné domněnky a 4) Vždy dělejme vše, jak nejlépe dovedeme. (Zdroj: Verbascum Imago)

• - Záznam vznikl z představení uvedených již v květnu 2006. (Zdroj: Verbascum Imago)