poster

I quattro dell'apocalisse

 • USA

  Four of the Apocalypse

Western

Itálie, 1975, 87 min (Director's cut: 105 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • YURAyura
  **

  4/10 No western, nic vic, nic min... i kdyz pravda ne zcela tipicky, na coz jsme ale u talianu zvykli. Co me kapku rozhodilo byl samotny nazev, brz je vic nez zavadejici. Zrejme to bude neco na zpusob predchazejicich bilych tesaku - uz ta prapodivna porodni osada - a spousta charakteru, ktere jsou vsechno jen ne vzor slusneho cloveka, takze by to vlastne melo byt ok, ale bohuzel tomu tak neni. Cele se to vlece od niceho k nicemu, a pak to rychle zkonci.(24.5.2005)

 • RetroMan
  ***

  Na to, že moc westernům neholduju, milé překvapení. Hezounek Stubby, černošskej blázen Butt, ochlasta Clem a šlapka Bunny se setkávají na cestě po americkém středozápadě s mnoha ojedinělými situacemi. Nejdříve švýcarští pionýři, poté desperát Chaco, liduprázdné deštivé město duchů a na závěr zasněžené město mužů. Nesourodá čtveřice se nakonec tak sourodí, že Stubby se zamiluje do Bunny, avšak Bunny už některý ze zákazníků stihnul otěhotnět. Situace kolem porodu ve městě mužů byla asi nejsilnější scéna filmu. A ten Chaco, to byl teda parchant a jak mu to střílelo. Díky za výborné titulky KUBASO.(30.9.2012)

 • PetrPan
  ****

  Fulciho žánrově nezařaditelné cosi zasazené do westernových kulis se mimo dobu, kdy se odehrává, podobá koltovému žánru i klasickým motivem msty, který se ale vyloupne až zjevením se vynikajícího záporáka Miliana někdy v polovině. Do té doby a vlastně i poté sledujeme jen lehký, ale smutný, příběh čtyř existencí - falešného hráče, kurvy, blázna a výpitka, které bojují především se svým vlastním já. Pro milovníky klasického, ale ani italského westernu, tohle asi nebude zrovna tím pravým ořechovým, snad jen ten Milian musí potěšit i ošlehanou duši pravověrného. Mne jako multižánrového mixera tenhle koktejl nemohl nepotěšit, a tak i za tu jednu flákotu krvavého lidského masa za čtyři.(19.10.2014)

 • movie
  ***

  Fulciho pozdní take na uhasínající vlnu spaghetti westernu se nese v jeho vypravěčské tradici, tedy trochu vleklé tempo a hodně psychedelický narativ obalený do přiměřeného množství gore. Maniakální antagonista Chaco (skvělý Tomas Milian) je určitě jedním z vrcholů filmu. Kdyby Fulci ubral na epice, přidal na tempu a akci, mohla z toho být příjemná kultovka, takto pouze chutná jednohubka, kterou se v určitou chvíli malinko zajíte. Frizzi, Bixio a Tempera už taky uměli skládta lépe.(19.2.2019)

 • Kubaso
  ****

  Hodně neortodoxní westernová road movie o skupině zkrachovalců (falešný hráč, šlapka, ochlasta a blázen) donucených okolnostmi odjet do pustiny, kde na každém rohu čeká násilná smrt. Cestou se k nim připojí Mexičan Chaco (skvělý Tomas Milian), ale výprava až příliš pozdě zjistí, že má co dočinení se sadistickou, manipulativní sviní, která jim řádně zamíchá hodnotami... Na filmu bohužel ulpěla pověst o brutálních scénách (pár jich je, ale žádná jatka se nekonají), jakoby se v něm už nic dalšího nevyskytovalo. Přitom je dost často dojemný a má podmanivou atmosféru budící dojem, že se odehrává mimo prostor a čas. Country rocková hudba je sice nezvyklá, ale mně osobně k filmu seděla. Jenže poslední třetina je zpackaná a bez výraznější pointy. Sotva se dění přesune do hor, začne být film moc zdlouhavý, moc sentimentální... a moc dlouho bez Chaca. Ten se sice ve finále objeví, ale moc důstojný epilog ho nečeká. Dost mě mrzí, že Fulci neudržel laťku až do konce. Přesto má jeho film moje sympatie a ačkoliv bych se ho zdráhal kvůli tomu slabému závěru někomu jednoznačně doporučovat, určitě patří mezi jeho nejoriginálnější a nejpozoruhodnější snímky.(15.7.2009)