Stříbrné sedlo

• italský

Sella d'argento

Western

Itálie, 1978, 100 min

Spaghetti westerny sa objavili behom šesťdesiatych rokov minulého storočia ako špecifický subžáner snímkov o divokom západe. Pochádzali z talianskej produkcie. Ich najvýraznejším znakom bol násilný a minimalistický dej. Kráľom tohto filmového fenoménu bol jednoznačne Sergio Leone. To všetko mi je už dávno jasné. Avšak veľmi som zostal prekvapený, keď som zistil, že i kultový horrorový režisér Lucio Fulci má na svojom konte jeden klasický spaghetti western - "Strieborné sedlo". Natočil ho v roku 1978. V rámci žánru je to dosť dobre podarený priemer. ***(9.7.2015)

• Mariin

Vždycky jsem si myslel, že Fulci není dobrý režisér. Přehrávání, zvláště u banditů trapné házení těly při zásahu, směsice drsnosti a sentimentu, protivně tklivá opakující se melodie... Jsem celkem zklamán a Gemma se mi tu tentokrát také nelíbil, chyběla mu odlehčenost komiksového superhrdiny. Něco mezi 2-3 hvězdičkami.(24.11.2011)

Takový obyčejný celkem příjemný western na nedělní odpoledne. Na to, že ho režíroval Lucio Fulci celkem nekrvavý, i když po zásazích se krev objevuje. V hlavní roli Giuliano Gemma, mohli vybrat někoho lepšího, ale zase nehraje typickýho drsňáka. Příběh je v podstatě jednoduchý - Gemma je najat, aby zabil malého kluka, ovšem zželí se mu ho, takže se ho pak snaží dostat do bezpečí. zatím je na něj vypsaná odměna, protože ten, co si tu vraždu objednal, rozhlásil, že Gemma toho kluka unesl. Nakonec Gemma dá kluka na misii, jenže tam přijede banda mexičanů, která kluka unese. V podstatě taková šeď, nijak nevybočuje - jediná postava, která byla opravdu dobrá, byl zlodějíček hraný Geoffrey Lewisem. Ten kluk byl dost otravnej. Jak píše Kubaso, nakonec ho zbičovali mexikáni, ale ten infantilní konec si už mohli tvůrci odpustit.(10.3.2009)

Rodinný Western od Fulciho. To jsem prostě musel vidět. A jsem spokojen. Jednoduchá zápletka , skvělý Geoffrey Lewis a dokonce i ten Gemma je sympatický. Bixio , Frizzi , Tempera jsou vždy zárukou originality a to nemluvě o Salvatim jehož kameru pokaždé maximálně žeru. Poslední maestrovo Spaghetti je důstojné zakončení jedné skvělé éry Italské kinematografie.(22.10.2009)

• Kubaso

Uvědomím-li si, že tenhle western je určen spíš dětem, tak se to dá vydržet. Když dojde na přestřelky, je vlastně docela slušný a je mi sympatické, že ani tady nenechává Fulci padlé jen tak bez krve. Jen by tu nemusel být ten otravný spratek a Gemma by nemusel vypadat jak z reklamy na perfektní oholení. Ke kladům patří povedená hudba (i když by se ta úvodní odrhovačka nemusela opakovat tak často), krásná Cinzia Monreale (kterou později vypreparoval D'Amato v Buio Omega, zatímco Fulci ji pro změnu nechal zakousnout vlčákem v Beyondu) a hlavně sympaťák Geoffrey Lewis. Žádná klasika to není, ale na zabití času stačí. A toho kluka nakonec alespoň zbičovali mexikáni...(14.7.2009)

• MR007

Fulci bohužel tímto filmem nepřekvapil, opravdu nebyl dobrý režisér.(20.2.2014)

vcelku slušný western:-)(8.9.2008)