Colt cantarono la morte e fu... tempo di massacro, Le

Colt Concert

The Brute and the Beast

Massacre Time

Western

Itálie, 1966, 85 min

Stylový, zábavný western s obstojnou dávkou násilí a akce bez zbytečných keců. Začátek je spíš průměrný, ovšem jakmile druhý z bratrů ve zbrani zvolá: "Hey, gentlemen!", je z toho skvělá akční jízda až do konce. Podle mě jde o daleko vydařenější film než mnohem slavnější Django a narozdíl od pozdějších Fulciho westernů má i konzistentní příběh. Určitě patří mezi to lepší, co Italové v tomto žánru spáchali. Pokud film něco hyzdí, je tím Nerův absolutně mdlý výkon. Na druhou stranu je tím nejzábavnějším na celém filmu sledovat, s jakou chutí jej přehrává Hilton.(14.7.2009)

• Mariin

Další z mnoha dekadentních spaghetti westernů s anarchistickým pozadím, s ne příliš duchaplným scénářem a celkově destruktivním vyzněním. Nejen italská cenzura v 60. letech (nutno říci, že oprávněně) vystříhala zbytečně násilné scény a detaily, dnes se to už šíří v plné, původního Fulciho verzi. Je to hodně blízké současnému Corbucciho westernu "Django", přičemž Fulciho film vznikl dokonce o něco dříve! (V německém názvu se i zde jméno Django objevuje - "Django - jeho zpěvníkem byl kolt"). George Hilton je -na rozdíl od Nera- dobrý herec s velkou výrazovou škálou, ale pro taková špinavá béčka je ho škoda.(8.1.2011)

Pokud máte rádi pomalé tempo, výbornou kameru (jeden z vrcholů žánru) a kvalitní herecké výkony budete naprosto spokojeni. Fulci měl ohromný cit pro scénu, ale obsahově trošku pokulhával. Že se toho ve filmu většinu času moc neděje? Díky výborně zvládnutým scénám mi to tady téměř vůbec nevadilo. Hilton jako opilec podáva svůj životní výkon a Nero je typicky málomluvný - ale to není výtka, ono to k němu perfektně sedí. Záporák je šílený a úplně zkažený. Výborně! Atmosféra je dost temná, aby zaujala i hororového nadšence (ovšem s láskou pro western :) Hudba je melancholická a sedne skvěle. Fulci dal westernu svůj osobitý rukopis, zejména nezapomenutelnou kultovní scénu s bičováním a vytvořil tak jeden z nejlepších italských westernů. (TOP 20) Myslím, že film dost doplatil na to, že ve stejný rok natočil Leone nejlepší spagetti western vůbec. *Tak a po čase jsem musel dát ještě pátou hvězdu. Mám ho hodně rád. Scénář je opravdu dobrý (Di Leo) a asi i nejkvalitnější z celé Fulciho filmografie.(31.8.2011)

Asi budu jediným z davu, ale mě se tu Franco líbil a nezdál tak napodobující Djanga. Jeho role holt už v tomto roce byly takové. Jeho postava je až nečekaně mírumilovná, sympatická, až si člověk postupem času počíná přát: Vzchop už se a zmydli či zastřel všechny, co si do tebe do teďka kopali… To jde však těžko s takovým rodinným zázemím. Doma ho totiž čeká brácha Hilton. A, opět jediný z davu, ten se mi tu zase nelíbil. Vyloženě odporných charakter nesnášející Franca z neurčitých důvodů, jehož opilost přetrvává po dobu dosti dlouhou a poté, co vystřízliví, usuzuji, že měl radši zůstat pod parou. Výkřik: "Haló, gentlemani…!", zůstává jako ukázka jeho pokryteckého frajerství. Záporák magor Nina Castelnuova (zde bez vousů) je úchyl k nezaplacení. Vše tedy adekvátní, Fulciho rukopis bezpochyby zajímavý a úžasná píseň. Jen ten Hilton jim to zkazil.(22.1.2013)

Ze zdejšího hodnocení a názvu filmu jsem očekával velký masakr. Bohužel, jde jen o další ničím nevyčnívající Spagetti western, režírovaný slavný mistrem hnusu. Na snímku není nic vyloženě špatného, Fulci měl v rukou dokonce konzistentní scénář, ale vše je hrozně průměrné a chybí Luciův pozdější rukopis. Malý náznak skýtá snad jen počáteční scéna se psi, která je spolu s výkonem Hiltona to nejlepší z filmu.(22.10.2009)