Očista

American Nightmare

Očista

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

Pozor, komentář obsahuje spoilery. Na počátku byl scénář. Tuctový scénář o bandě psychopatů, kteří se dobývají do domu bohaté rodiny za účelem ji zmasakrovat. Pak ale investor scénáristům děl "tohle už tu bylo, ozvláštněte to něčím", a tak se zrodila myšlenka Očisty (což je mimochodem skutečně jediná věc, která činí film jakž takž zajímavým). Ve finále toho z Ní ale stejně moc nevidíme, protože de facto celý film se odehrává v náhodně vybrané rodině, která Očistu (až na svého nejmladšího člena) bez větších vytáček podporuje. Tedy alespoň do chvíle, než se plus minus desítka na první pohled šílených studentů rozhodne očistit je. To pak křičí, brečí, prosí, no prostě typický lidský NIMBY syndrom.;-) Racionálně se chová pouze jedna osoba, samozřejmě je to ta, která v závěru jako jediná zemře (XD), zbytek rodiny dělá vše proto, aby je zmasakrovali... Mimochodem, až se něco podobného stane skutečností, zamkněte děti do sklepa, protože jinak je napadne odemknout nějakému zkrvavenému, křičícímu nebožákovi, čímž nepřímo zapříčiní totální devastaci domu a smrt někoho z rodiny. Na druhou stranu ale taky zbaví svět party imbecilů, takže si, drazí rodičové, určete priority.;-) Palec nahoru za závistivé a krvežíznivé sousedy, ale jinak stoprocentní průměr.(31.7.2014)

Funny games v Posledním domě nalevo dotahují k naprosté perfekci přesně to, co oběma chybělo. Skvělá zábava, výborná dramatizace, sympatický, uvěřitelný Uhlovodík, herecky dokonalá mamá Lanisterová a morální dilema, jestli si vpustit do baráku negra zrovna v lovecké sezóně, když nejsou hájení a nasrat pár myslivců, nebo raději vytrhat svému příliš benevolentně vychovanému fakanovi nehty, mi po dlouhé době způsobili opravdu lahůdkový večer. A pak to v téhle stoce erudovaných pětkovačů Avengerů a Supergayů uvidím v modrých číslech, tep mám zpátky na sto čtyřiceti a chce se mi jednoho po druhém začít posílat v abecedním pořadí do zevního genitálu. Naštěstí však rozličností diváckého vkusu z duše pohrdám, a tak si jen místo toho skáknu ven zmlátit bejsbolkou nějakého opilého bezdomovce a trochu se očistit.(16.7.2013)

• Lima

Oč originálnější má námět, o to blbější je jeho uchopení a průběh filmu. Celá druhá půle je jedna velká haluz, kde se klišé vrší na další klišé. Jestli vás ještě baví sledovat modelovou, tisíckrát ohranou situaci – v ohrožení přichází finální záporákův úder a ejhle, spása na poslední chvíli je tu! – pak si poslužte. Zde se toho dočkáte asi v pěti případech, s mírnými obměnami, podle toho, jakou zbraň ruka zrovna třímá. Nemluvě o tom, že hlavní postavy se chovají jako totální idioti. A když se trochu zapřemýšlí a vezme se to do důsledku, tak i ten námět je vlastně jeden velký nonsens. Divím se inteligentnímu Ethanu Hawkovi, že do toho šel.(11.8.2013)

• Isherwood

Jestliže servírujete takovou exploataci do interiéru jediného domu, musíte si zatraceně ohlídat, jak moc zajímaví budou vaši hrdinové a jak moc uvěřitelné jejich počínání bude, jinak totiž v jejich hlouposti může dost vyniknout fakt, že tu zbožnou myšlenku spousty ultrapravicových stoupenců vlastně budete obhajovat.(5.7.2016)

S tímhle filmem jsem měl problém od prvního traileru. Onen námět, o kterém tu většina diváků hovoří jako o "dobrém nápadu", mi přijde naprosto debilní. Mé politologické já se okamžitě pouští do úvah, které vedou k závěru, že takovýhle režim by nefungoval a neprosperoval. Tvářit se po 364 a půl dne jako liberální demokracie a pak na dvanáct hodin zavést jakýsi hobbesovský přirozený stav, to je tak politologicky, filosoficky a morálně šíleně ujeté a nepřesvědčivé, že se o tom nemůžu alespoň nezmínit. No ale budiž, nehodnotím filmy jen podle námětu, ale snažím se přistoupit na pravidla hry daného filmového vesmíru. S takovým přístupem The Purge hezky funguje zhruba do okamžiku vypršení časového limitu, který dali útočníci Hawkeově rodině. S vlámáním se agresorů do baráku se ale celá konstrukce zbortí jak domeček z karet jen proto, aby na sebe kladné a záporné postavy mohly jedna po druhé narážet a vzájemně se likvidovat. Opravdu perfektní taktický výkon ze strany útočníků :-D ... V závěru pak tvůrci přijdou s jedním celkem zajímavým zvratem, ale jeho provedení není příliš přesvědčivé. The Purge je solidně řemeslně zvládnutý, navzdory problematickému námětu se mu po zhruba polovinu stopáže daří fungovat a vzbuzovat napětí. Škoda, že zvlášť v závěru působí ta společensko-kritická linie až směšně.(28.7.2013)

Rozpočet $3miliónyTržby USA $64,473,115Tržby Celosvetovo $91,100,541Tržby za predaj Blu-ray v USA $3,133,240 //počet predaných kusov 138,269Tržby za predaj DVD v USA $4,007,679 //počet predaných kusov 217,303║ námet ako taký nie je zlý ale padol do rutinnej réžie a tam to všetko hasne, ešte prvá polovica filmu má čosi do seba ako také napätie tu je vybudované ale potom keď príde na likvidáciu príde na jednu banálnu obohranú scénu za druhou a tým konečný dojem dosť padne, škoda, herci v celku ušli /videl v kine: 45%/(22.8.2013)

• Marigold

Kolosální ztráta času a zajímavého nápadu. Očistit by potřeboval hlavně tenhle monackej šmoula, možná by se mu pak podařilo nacpat do filmu aspoň jeden zvrat, který bych neuhádl i se sekerou zaparkovanou v pěšince. Herecký death match mezi pány Hawkem a Wakefieldem skončil krásnou plichtou, měl jsem chuť jim oběma narvat do nosu kulečníkovou kouli. Patnáct minut na začátku plus závěrečné titulky docela fajn. Jinak marha.(13.8.2013)

Titulní rodina mi nebyla moc sympatická. Naštěstí měli fešnou dceru oblečenou ve školní uniformě, jak z porna. Bohužel to, v první půlce, nebylo napínavé, strašidelné, ani nějak extradobře natočené. Všichni tam jen bloudili ve svym vlastnim baráku a byla tma. Po ataku zlaté mládeže to konečně začalo být zábavné. Z Ethana Hawka se stal badass, co střílel ženský brokovnicí do bachoru a bylo to fajn. Hlavní záporák byl dobrej, a líbilo se mi, jak opravdu ctil den očisty. Díky němu jsem tomu světu začal věřit.(23.10.2015)

// Distribútor: Universal // Počet premietajúcich kín v USA: 2,591 // Otvárací Víkend v USA: $34,058,360 //(4.9.2013)

Viděl jsem nezajímavý poster a říkal jsem si, to bude o nějakém blbci v masce. Dnes mi to ale nedalo a na film jsem se podíval a musím uznat, že docela jsem byl v napětí, jak to dopadne. Toho haranta bych na místě utloukl. Položil jsem si otázku, jestli já sám bych takový den využil k očistě a popravdě, odpověď je "ANO" a zřejmě by to byla hromadná vražda.(16.7.2013)

• tron

"Tradičné" home invasion v čele s nie príliš sympatickou rodinkou (Ethan Hawke skoro nikdy nebol pohodičkovým týpokom do problémov) a čudnými zlosynmi, ale i zdatnou tvrdou atmosférou a s nápadom s Očistou. Ten je absolútne výborný a mimoriadne kreténsky v jednom. Niečo také by proste nemohlo fungovať. Sfleku mi napadá aspoň milión dôvodov prečo. Na strane druhej je to do takej miery blbo úžasný nápad, že treba uznanlivo prikyvovať hlavou. A nepremýšľať. Pozoruhodné každopádne je, že dom špeciálne vybavený práve na útok počas očisty nájazdu magorov odolá presne dve a pol minúty. Ale logika nikdy nebola hnacím motorom tejto série.(27.11.2016)

Je to parádní, když si člověk vůbec nepřečte, o čem má film vlastně být ... což se mi náhodou povedlo ... Ten nápad s jedním dnem "očisty", kdy je povoleno všechno násilí na světě, zcela ujetá, bizardní pseudofilosofie, která nás sice nechá na chvíli zahloubat "jestli-kdyby-co by", ale brzy rozjede film na plný koule klasickou obrany baráku rodiny proti maskovaným šmejdům, kteří si šli "den očisty" pořádně užít ... Parádní byl otec, Ethan Hawke se na nějaký herectví zcela vykašlal a působil na mne zcela nejvíc chladně a "podivně", klasicky ke konfrontaci byl donucen okolnostmi, ale moc přemítání mu to rozhodně nedalo, aby se do obrany baráku pustil i s rodinkou a jasně vedl v "body countu" ... Závěr filmu fakt slušnej nářez když se tam řezaly ženský, chlapi, hlava nehlava vším, a o všechno co bylo zrovna po ruce (..projet chlapovi xichtem skrze rozbitý sklo pinballu a ještě o všechny ty cinkrlátka, to musí krutě bolet a nápad fakt suprovej!! :-D ) ... Jo, slušně chladný, drsný, pár zajímavejch překvapení ... no a ta myšlenka, sice je to totální blbost, ale tak neuvěřitelná, až úsměvná ... Napadá mě jen "Rodina je základ státu ..." a "Není nad kvalitní sousedské vztahy..." ... Milé překvapení ...(25.7.2013)

Slibný a zajímavý koncept, pár napínavých míst, ale bohužel - když chcete film, který máme brát vážně, tak musí být v první řadě uvěřitelný. Což právě PURGE není. Díky celkové realitě, chování postav, nablblým zvratům a různým nasrávajícím drobnostem. A nějak tuším, že ten potenciál nenaplní ani dvojka.(20.7.2014)

I když těžká rutina, pořád celkem obstojná chill zábava. Navíc s fajn obsazením, mrazivou závěrečnou třetinou a jedním nečekaným surprisem. Škoda je naopak některých pohnutek jednotlivých členů Hawkeho rodiny (obzvlášť synátora) a lehce nevyužitýho potenciálu námětu. Ale díky úspěchu se toho třeba dozvíme víc v pokračování s podnázvem Anarchie.(15.7.2013)

• H34D

Super nápad, dobří herci a přesto tak neinvenční zpracování. Postavy se chovají naprosto nelogicky, tvůrci se vyhýbají jakýmkoli potenciálně zajímavějším momentům. Ve výsledku je z toho tupé béčko, které o horor ani nezakoplo. 5/10(5.8.2017)

• Dadel

Film je založen na premise, že v blízké budoucnosti bude na jeden den v roce dovoleno vraždit, aby si lidé mohli vzájemně vyřídit účty, čímž se společnost jakoby očistí, a ve zbytku roku je kriminalita na minimu a všichni jsou happy. Což je samozřejmě totální kravina, ale jako námět pro film to jistý potenciál má. Bohužel je ale celý film jen o tom, jak se banda klaunů snaží dostat do jednoho domu. Palec dolů.(17.11.2014)

"Dnes v noci, až lidi dají průchod té bestii v sobě, se americké ulice zbarví krví." Já tedy Očistu podporuju, ale nehodlám se jí účastnit. Pokud se Američané chtějí zbavit prohnilých jablek, tak jim v tom fandím a věřím v co největší krveprolití. Kdybych se však špatně narodil a stal se kvůli tomu proti své vůli Američanem, tak bych nakoupil modré baptisie na podporu Očisty a odjel bych se do zahraniční ciziny podívat na noční legitimní občanskou válku v televizi. Sandinovi se však spolehli na svůj trapný bezpečnostní systém a já si tu Očistu v jejich domě celkem užil. Zejména odhalení upřímnosti sousedských vztahů mne pobavilo, ale kdybych měl za syna takového sluníčkářského Charlieho, tak bych poprvé v životě proklínal kvalitu svého spermatu.(14.7.2016)

Příjemný Thriller,který je občas přehnaný a přitažený za vlasy, ale díky solidní dávky napětí jsem si tuhle svižnou,sladkou jízdu poměrně užil. Představte si zkombinovat Hunger games a Funny games a dostaneme Purge! Ovšem dalo se z toho vytřískat více, místo střílení z pistolí, se mohly házet sekery či nože a poté bych své hororové chouťky uspokojil na Maximum,ale přesto spokojenost ! 75%(26.7.2013)

• Dudek

Nemá smysl se na Očistu dívat jako na vizi blízké budoucnosti, ale spíše jako na fikční svět. Nevychází totiž z našich kulturních tradic, takže je velmi těžké akceptovat, že podobný prostředek/režim by v naší realitě byl možný či funkční. Inspirací pro snímek klidně mohl být neustále se zvyšující počet agresivních lidí na internetových diskuzích. Ti většinou pod zpravodajskými články hromadně kamenují pachatele trestných činů, menšiny či známé osobnosti a téměř vyzívají k jejich mučení či smrti. Samozřejmě lze očekávat, že většinu takových lidí nedrží na uzdě zákony, ale spíše zakořeněné morální zásady. Ač tedy premisa z hlediska našeho chápání morálky značně pokulhává, nelze jí odepřít velký (i mezi žánrový) potenciál. Bez zajímavosti není ani fakt, že jediným nositelem morálky je tu postava syna, která však i v některých zdejších komentářích sklízí zejména kritiku a pohlavky. Co se týče samotného řemeslného zpracování, zcela dle očekávání se o žádnou velkou slávu nejedná. Tvůrci jen málo využívají potenciálu, a nápad slouží jen jako kulisa ospravedlňující následující děj a snaha o nastolení atmosféry beznaděje – neboť pomoci se dovolat nelze. Obří dům se v interiérovém ději stane jen bytem o několika místnostech a dějištěm zmateného pobíhání, které vzhledem k možným následkům nedává ani od jedné strany smysl. Což by nevadilo, kdyby byla Očista zábavná (není, protože je laciná a vychází z ohraných scén), napínavá (není, protože k potenciálně napínavým scénám vedou absurdně nelogické kroky), případně atmosférická (není, protože spíše inklinuje k akci). Nelze však popřít fakt, že snímek je díky svému rychlému střihu a krátké stopáži poměrně svižný, a vzhledem k základní myšlence nutí diváka, aby tomu ještě chvilku dával šanci.(5.1.2014)

• choze

STRAŠÁCI, PŘEPADENÍ 13. OKRSKU (v jehož remaku si Hawke zahrál)... tak po těchto klasikách tenhle podprůměrný thriller jen smutně z dálky pokukuje. Zajímavý je jen svým provokativním (a pohříchu nesmyslným) nápadem s očistnou nocí, který musel obzvlášť v amerických divácích silně zarezonovat. Kromě něj, záblesků atmosféry a dobře vybraného a zahraného uhlazeně mrazivého záporáka už nabízí jen ploché a idiotsky se chovající postavy a nepříliš záživný děj - rozhodně nečekejte nějakou rafinovanou hru kočky s myší, protože tady hraje prim chaotické pobíhání po zhasnutém baráku a ani závěrečné zúčtování nemá nijak pamětihodné parametry.(1.11.2013)

Pud sebezáchovy kontra díra v charakteru aneb jednou v roce na Vánoce strejda kolta popadne (!!!) Děsnej bordel po baráku a The Purge jedním dechem jako né tak fany Funny Games v přístavbě. Jediný tvor na planetě, který má ze zabíjení požitek je člověk a tak když člověku jako James DeMonaco dají natočit absurditu s pravidly, i já číhal na prožitek. Upřímně, úvodní atmosféra byla plíživě působivá, ale už po pár minutách mi došlo, že charaktery postav jsou napsané a zahrané tak, aby vás nebetyčně štvaly. Jenže Rhys Wakefield rozhodně není tak sadisticky slizkej jako Michael Pitt a provázanost i sledování jednotlivých scén stává se čistě pudovou záležitostí (něco jako "Nedává to smysl, ale víme, že to s váma cukne"). Hah, někdo dokurvil pojistky, máme tmu, ledkový baterky, černocha v khaki bundě a dvě retardovaný děcka, který bych utlouk teflonovou pánví už v půlce děje. Co se děje? Tahle moralita není, ku své škodě, (chytře) absurdní ad absurdum, nedrží jednoznačnou žánrovou linku a tempo zbrkle šroubuje především ktatší stopáží. Ano, člověk zavírá oči před zvráceností, až do chvíle, kdy se dotkne jeho samého nebo jeho blízkých. Jenže ani nadstandardní Ethan Hawke nedotáhne Očistu dál než do průměru, protože s každou minutou ve mě sílil dojem, že z tohohle se dalo vymáčkout víc, mnohem víc. Očista má do čista ještě daleko a vyvolává jen ty pocity, které musí a mě se chce jen na [final rate: 55%](31.1.2014)

<< předchozí 1 2 3 4 12 24 35 46