Jak vyřešit alarmující míru kriminality? Legalizací všech zločinů. Na jednu jedinou noc v roce se Amerika blízké budoucnosti proměňuje v nejnebezpečnější místo na Zemi. Když se vás někdo rozhodne zabít, nikdo vám nepomůže, protože všechny složky záchranného systému jsou během Očisty mimo provoz. Funguje to náramně, i díky tomu život v téhle zemi v ostatní dny připomíná ráj. Jen se ho nemusíte dožít. Krvavý thriller s hororovými prvky natočili tvůrci série Paranormal Activity, kteří vás budou děsit tak, jak je jim vlastní. Úspěšní a bohatí Sandinovi se na Očistu připravují v bohorovném klidu. James (Ethan Hawke) prodává bezpečnostní systémy, díky nimž svůj dům proměnil v nedobytnou tvrz. Jeho manželka (Lena Headey) a děti, teenageři Charlie a Zoey, proto mohou nerušeně pozorovat prostřednictvím bezpečnostních kamer svět tam venku a výjimečná dramata, která tahle specifická noc přinese. Všechno změní jeden cizinec, který se znenadání objeví u jejich dveří a úpěnlivě prosí o záchranu. Pustit ho dovnitř, nebo nepustit? Rozhodnutí, které učiní, obrátí jejich život naruby. Z nezúčastněných pozorovatelů se stanou hlavními postavami v mimořádně krvavém dramatu, které nemusí ani jeden z nich přežít. Tahle noc bude zatraceně dlouhá. (oficiální text distributora)

Vančura

Námět zajímavý, ale zpracování už mě tolik neoslovilo. Moc mě nebavilo obsazení (byť Adelaide Kane v roli nezbedné dcerunky - školačky je oslňující), děj mi přišel strašně předvídatelný (v mnoha scénách jsem přesně odhadl další vývoj událostí), a k postavám jsem si nenašel žádný vztah, bylo mi proto lhostejné, jak to s nimi dopadne (přičemž závěrečné rozuzlení mě spíše zklamalo). Místy je to navíc nelogické, některé věci tam nedávají moc smysl a celé to působí strašně odtrženě od reality - takže největší slabinou je zde asi vlastně scénář. Těch 85 minut ovšem uteče jako nic, a nenáročného fandu žánru to asi uspokojit může. ()

mzss1

Tak to mám za sebou a celkově se to docela povedlo. Upoutal mojí pozornost už trailer v kině. V kině jsem na tomhle nebyl, ale i tak jsem se dost bavil. Očista - dost zajímavý název a rovněž zajímavý film. Jak to shrnout do pár vět ? Napínavý thriller s minimum prvků či dávkou hororů, které občas mírně zafungují, což je jedno. Má to obstojný vyvraždovačky, které mohly mít lepší nápady, ale v rámci možnosti pohodě. Film si hraje hodně na napínavost a děj či nápad je hodně originální, avšak potenciál nebyl využit naplno. No, asi takhle bych to zkrátil. No, trochu víc se to pokusím přiblížit, jinač to u mě nejde. Takže co znamená přesně očista ? Je to krásně vysvětleno v úvodu filmu, který se dle mého názoru vydařil. Děj je zasazen do blízké budoucnosti, přesněji do roku 2022. Každý rok na 12 hodin od 19:00 do 7:00 proběhne takzvaná očista, kterou schválila vláda USA. Účelem očisty je očistit ulice od kriminality, takže během této pravidelné metody, která se odehrává každý rok je minimální zločinost v Usa, přesněji pouze 1% jak je uvedeno v úvodu. No, abych se vyjádřil k této myšlence, která je vnesena v tomto snímku. No, není to špatný nápad, přesto v něm vidim slabiny, aby zlločinci zabíjeli na ulicích nevinné, no nevím, ale ve filmu to fungovalo dobře. Bylo dobře promyšlené, že většina obyvatel (těch slušnějších) se v průběhu očisty zabezpečují bezpečnostním systémem u sebe doma. Takže osud tohoto filmu sleduje rodinu Sandinovi. Jsou bohatí a jejich manžel je na velmi dobré pracovní pozici - zabezpečuje bezpečností systémy, které se používají pro zabezpečení v průběhu očisty. Takže takové seznámení ve filmu trvá tak do 20 minuty, kdy započne 19:00 a začne velké napětí, které jsem už hezky cítil hned na začáku, jak zbývalo lidem pár minut už do zahájení oné očisty. Takže tato neakční část mě celkem baví a rozhodně nenudí. V necelé 1/3 filmu dojde k tomu jak už je popsáno v obsahu, že jednoho uprchlého člověja pustí rodina dovnitř. Kdo a proč ? To nepovím. :-) Pak se okolo domu budou shromaždovat nebezpečný zločinci a něco budou chtít. Co ? Opět nepovím. Takže 2/3 filmu je velmi napínavá. Občas zafungujou trochu hororové prvky. Strašidelnost v temném domě, pár lekaček atd. No a herecké obsazení je na tom výborně. Každý mě zabavil. Nejvíc asi Lena Headey a Ethan Hawke. I záporáci jsou správně slizký a hnusný. Poslední dvacetiminutovka už je vyvraždovací. Najde se tu pár efektných zabití. Většnou pistolí nebo brokovnicí. Mohlo to být krvavější, ale když už se chýlil konec tak to bylo aspon dostatčně brutální jak zacházeli s rodinou, nebo praštění brokovnice ženské do obličeji bylo také hezky krvavé. Přístupnost R teda byla tak akorát využita. Potěší ve filmu 2 solidní zvraty. Jeden menší v 1/3 filmu a druhý téměř až na konci. Úplný konec se nedá nazvat jako finále. Bylo to takové rozporuplné, čekal jsem vyvrcholení akce, to se nedostavilo, ale i tak si myslím, že to bylo zvláštně a celkem obstojně ukončeno. Nějaké nelogičnosti ? No, vypouštím z hlavy, v průběhu filmu ani ne, ale na konci jsem jednu zaznamenal, která mi dost vadila. Potenciál. No, nebyl využut úplně, ale až tak to nevadí. Nenudil jsem se vůbec a nezaznamenal jsem žádnou hlubší chybu ve filmu. Ikdyž to samozřejmě chtělo nějakou zapamatovatelnou situaci. Ale i tak si myslím ta panika a chování malého kluka a hysterické chování dospívající dcery - to vše bylo pěkně zahrané. Finále kdy běžely závěrečné titulky, kde v USA zprávách zněly prospěšné aspekty této očisty a i negativní ohlasy, to vše je kladem. Takže zvlášní film, ale měl dobré nápady a originální příběh. 1/3 napětí před očistou. 2/3 hlubší a depresivní napětí. A 3/3 vyvraždovačkly. Krásně teda rozloženo po celém filmu. Takže zápory se najdou, spíš to mohlo být ještě nápaditější, ale proč být přehnaně kritický, když jsem se bavil. Hudba byla celkem dobrá, v každé scéně splnila svůj účel. Takže takové obyčejné, ale každá obyčejná scéna byt už neakční, třeba jen mírně napínavá mě bavila. Takže celkově hodnotím na velmi obstojných 78% = **** () (méně) (více)

kingik

Bože požehnej této rodině, aby přežila tuto krutou noc, kdy jednou v roce je vraždění legální a nehrozí žádný postih, protože to sama vláda schválila. Je rok 2022 a čtyřčlenná zbohatlická rodina Sandinů se připravuje ve svém domě na násilnou noc, ve které budou očištěny všechny nepravosti, a každý americký občan si svoji frustrovanost může vybít na komukoliv, kdo se mu zamane, a nelze se obrátit na žádný bezpečnostní orgán, včetně policie. Tahle myšlenka filmu je originální, ale ne dostatečně využitá. Především není komu fandit, protože zbohatlická rodina bohatne na druhých a nečiní jí problémy své bohatství stavět na odiv. A pak také ani nelze fandit mladým násilníkům, kteří přijdou před jejich dveře ztropit "tyjátr" a dožadovat se vydání černocha, kterého Sandinovi mají v domě díky synově neuváženosti. Násilníci jsou vesměs prezentováni jen jako efektní, hodně drzé a zhusta nasrané figurky, které jsou divákovi fuk. Ostatně s emocemi je to tady hodně na levačku. U diváka film skoro žádné nevyvolá, i když se o to horentně snaží, ale poměrně průhlednou a primitivní formou. A když nejsou emoce, tak pak se zaměří divák na do očí bijící nelogičnosti, kterými je film doslova přehuštěný. Snad všechny postavy do jedné jednají hloupě, pud sebezáchovy jako by měl jen nálepku toho, že něco takového člověk má, ale neví, co si s tím počít, a nějaké extra kompenzace se divák v závěru nedočká. Nabízí se srovnání s kontroverzním Funny Games, oproti nimž je tenhle snímek o třídu lépe natočen, je svižnější, má výborně hrající herce, kterým vévodí spolehlivý Ethan Hawke, ale moc logiky nepobral a emoce z něj vyšumí do ztracena. Právě proto, že už obdobný film existuje, se u mě stalo, že mě moc ničím nepřekvapil, kontroverze sklouzla po povrchu, a když není žalobce, není ani soudce. 60% ()

dr.horrible

Vcelku nervák. Pri filmoch ako Battle Royale alebo najnovšie toto, je hlavné neriešiť absurditu námetu, ale ako sa s ním tvorcovia vysporiadali. A po priemerných hodnoteniach som čakal omnoho menej. Má to atmosféru, ústredná dvojica je (ako manželský pár) perfektne vybratá, navyše Hawkeov prestup do hororového žánru vítam s nadšením. Slabé miesta by sa našli; hlavne pri rozhodnutiach ich syna som skoro rozbil počítač a Rhys Wakefield je očividne jedným z najtrápnejších hercov súčasného Hollywoodu (typ Bret Harrison, keď je herec bez štipky talentu presvedčený, že každú emóciu možno podať s výrazom úsmevu a ešte to považuje za svoju výhodu.Proste chudák). Tieto dve veci, resp. tieto dve postavy, môj dojem trochu kazia, inak som ale spokojný. A záverečná pointa potešila, aj keď priznávam že som ju čakal asi od polovice. 70% ()

Omnibus

Kam se poděla ta solidně znepokojivá atmosféra traileru? Zbyla jen podprůměrná vyvražďovačka typu „Zachraň se kdo můžeš!“ aneb „Táhněte mi z baráku, bastardi!“ K samotné Očistě: Prý originální sociální inženýrství? Leda tak prd. Už ten námět „Vykuchej si souseda, dnes můžeš!“ je blbej, jak Vánoce v kriminále. Si to vyzkoušejte ve vaší čtvrti. Jedenkrát do roka vyhlašte Očistu. Při ní nakopněte sousedovi psa, opíchejte mu ženu (případně naopak, proti gustu žádnej dišputát) a rozbijte mu hubu. On vám na revanš třeba rozmlátí satelit a jako bonus se vám vysere do bazénu. A zbytek roku hezky v klídku, jako staří kámoši, kecejte v hospodě o politice a o fotbale. A pak dejte vědět, jak vám to šlo, ju? No nic. Z debilního (ale uznávám, že chytlavého) námětu se povedlo vytřískat aspoň ten tísnivý trailer. Bohužel film šel do kopru. Teď si trochu zaSPOILERuju, jo? Na úvod „vrčící milovník“ Henry. To byl fakt komik. Kdyby se trefil, tak čekal jako co? Hned po pohřbu svatební noc? :-) Hlavní záporák si v masce zřejmě připadal blbě, takže si ji furt sundával. Kristova noho, tak proč si ji vůbec bral?! Synáčka pošleme do sklepa, tam ho určitě nikdo hledat nebude... A další a další WTF momenty. Ovšem pokud je divák skromný a navíc na dvanáct hodin vypne nejen linku 911, ale i logické uvažování, a pokud zkousne i kreténismus útočníků, s jakým se mrcasí po domě při hře na „Máš babu!“, může si člověk Očistu i užít. A taky někoho zabít, např. DeMonaca.  Ale že se jim cukal, maník... Nechtěl si sednout na křesílko! Za tuhle realisticky natočenou scénu dávám hvězdu navíc. ()

Jordan

lena headey je veľmi seduktívna milfka a dobre sa pozerá aj na jej filmovú dcérku, plus úvodné titulky človeka navnadia, plus samotný "nápad" je vo svojom jadre naozaj potentný, no samotná realizácia je veľmi fádna, nemá to gule, lavíruje to medzi náznakmi akejsi kritiky s etickým zameraním, no sú to tak priesvitné náznaky, že si ich človek ani nevšimne a na miestach, kde by to mohlo začať byť v tomto smere zaujímavé, sa to zastaví a vydá úplne opačným smerom; tak som si povedal, že gro bude nie v snahe o výpoveď ale autori ťažisko presunú na "zábavnú" stránku: no nekoná sa napätie, nekoná sa "nekorektnosť" ani iné atribúty guilty pleasure, nekoná sa ani horor, nekoná sa akcia, na všetky smery sa rozprestiera iba mdlosť; v konečnom dôsledku som sa pri nudení začal zamýšľať nad niektorými nelogickosťami samotného nápadu/námetu, konkrétnymi iritujúcimi prejavmi jednotlivých postáv a morálne sporným posolstvom, ktoré autori (či už úmyselne alebo nevdojak) zakódovali do tohto filmu - že každý človek operuje na báze skrytého zvieraťa, ktoré túži zabíjať; v neposlednom rade: takáto utópia je zaujímavá na diskusiu (ktorú však film výrazne a vedome neiniciuje, no zrodí sa v hlave diváka celkom spontánne), pretože si osobne myslím, že niečo také by skrátka nemohlo fungovať (nielen po stránke etickej, ale ani ekonomickej); odhliadnuc od všetkého kvázi-intelektuálna, ktoré pri tomto filme môžeme (navzdory zdravému rozumu) nájsť ci vytvoriť, pozrime sa na samotný fakt, že autori chceli vytvoriť skrátka popcornový kino.horor - a to sa im nepodarilo; ()

JosefGruber

Ale jo, docela pěkná vybíjená. Škoda jen paní Spravedlivé, která necítí nenávist a nechce se mstít ani poté, co jí zabijí manžela. Být v její kůži asi bych se ve finále pěkně vyřádil. Jinak jsem docela zvědavý na dvojku, která má vyjít letos. Že by Sandinovi vrací úder? 3-4*, 14.7.2014, pc ()

Socrates

Nejdřív mě vytáčel ten jejich fracek, pak jejich naprostá neschopnost coby obranářů na vlastním hřišti a nakonec přiblble zfanatizovaní sousedé. Ten záporňáček - vzdělanej, mladičkej, ironicky se usmívající "očišťovatel" - ten mi taky neseděl. A ještě nesmím opomenout to, že během celýho filmu se mi pouze jednou stalo, abych špatně předpověděl vývoj děje, a to bohužel při absolutně nepodstatný záležitosti. ()

Anderton

Námet znie zaujímavo, ale po chvíľke premýšľania vám dojde, že je to extrémna blbosť. Paradoxne ale práve s tým, že niečo podobného by bolo absolútne nefunkčné, sa dalo pekne pracovať. Napríklad, že by sme boli svedkami prvej očisty. Hrdinovia vlastne na konci zisťujú to, čo pred nimi zistili mnohí iní. Osobne by som film zasadil do ďalekej budúcnosti a dodal mu satirický nádych. Tak by aj lepšie vyznela paralela s dnešnou americkou spoločnosťou, kde má každý blbec zbraň. Ani sa mi nechce rozpisovať nelogickosti vo filme, ide ale o to, že ak sa vyskytujú vo filme, kde je uväznených pár ľudí v jednom dome, tak to fungovať nemôže. Jedna za všetky....chlapík navrhuje bezpečnostné systémy, ale nakoniec vlastne povie, že až tak dokonalé nie sú, veď na čo. Akože to nemal záujem stopercentne zabezpečiť bezpečnosť svojej rodiny? Inak film je husto šovinistický, ak to dobre chápem, znásilnenia sú tiež povolené a prečo by teda zlí chlapi išli riskovať svoje životy zoči voči napr. nejakému debilnému šéfovi so zbraňou, ktorý asi útok na seba čaká,keď si môžu užiť....no a tak ďalej a podobne, prečo to celé nefunguje. ()

Frajer42

The Purge je film o jedné noci plné naprosto debilních rozhodnutí. Debilní jsou tato rozhodnutí z pohledu zúčastněných i z pohledu diváků. Máme jedinečnou možnost si tuto noc prožít z pohledu naprosto imbecilní rodiny, jejíž všichni členové mají minimálně Downův syndrom. Úplně nejdementnější mi přišla pubertální dceruška Zouí, která je mnohosetkrát dementnější než průměrně dementní puberťačky. Demencí se jí vzdáleně mohl rovnat pouze její přítel. Třetí největší dement mi přišel synáček, jehož ctěné jméno jsem zapomněl, ale vzhledem k tomu, že mají synátora jediného, tak by neměl být problém pochopit koho myslím. Svoji demenci si zasloužil nejen tím, že pustil domů negříka. Čtvrtý největší dement je na neochvějné pozici hysterická matka dětí, která mě v závěru neskutečně nasrala, když se rozhodla, že ten večer již nikdo nezemře. A poslední dement je otec, který vyrábí zabezpečení pro domy, které se dá odstranit asi během jedné minuty. Zahrané je vše totálně uboze. Oceňuji nápad, ale už neoceňuji to, jak debilně je zpracován. Pokud by se podobný den bez pravidel podařilo zrealizovat u nás, tak si nedovedu představit, že by sklidil takový úspěch, a to zejména proto, že veškeří politici měli pro tento den imunitu a nemohlo jím být ublíženo. Jsem přesvědčen, že právě politici by byli v hledáčku mnoha lidí. Téměř jistě by se naplnil čas pana Nečasa a jistě by nebyl sám. Také jsem svůj názor mohl shrnout jednou větou. Fajn nápad, ale všechno ostatní je totální hnůj. Velmi slabá 1*. ()

MikeCool

The Purge je úplný opak The Conjuring (co se očekávání týče). Od The Conjuring každý očekával velké věci a sebemenší chybička hned ovlivňovala výsledné hodnocení filmu. Od The Purge se naopak moc neočekávalo a pro mnohé (včetně mě) se stal tento hororový benjamínek velkým překvapením tohoto roku. Sice musím uznat, že mi přijde poněkud zvrácené zlegalizovat na jednu noc v roce zločin, kde se po dobu 12 hodin může vraždit hlava nehlava, ale na druhou stranu je to něco nového a nová myšlenka v tomto žánru se převelice cení! Jen jsem se pousmál při vysílání nouzových zpráv, kde reportérka zmínila, že všeci politici mají imunitu. Myslím si, že pro všechny účastníky tzv. Očisty by byli politici hlavním terčem (a řekl bych, že by to tak bylo i v jiných zemích, že Češi?). Já pevně doufám v to, že se do budoucna nic takového nezlegalizuje, protože to už by náš svět šel do kytek a mohli by jsme se dohadovat na datu zániku země, protože by jsme tu všichni prošli "očistou". Od zaznění výstražné sirény měl film dosti kvalitní atmosféru. Pořád jsem myslel na to jak to vlastně celé skončí. Ten malý kluk by si zasloužil pořádnou facku přes ústa, za to že pustil do domu vetřelce, ale kdyby ho dovnitř nepustil, neměli by jsme se pomalu na co dívat, protože by noc proběhla v poklidu. Po příchodů psychopatů v maskách se začali dít velké věci a závěrečná vyvražďovačka byla famózní. Vskutku pěkný thriller s pořádným hororovým nádechem. Zřejmě nejlepší horor roku 2013, společně s The Conjuring a Mama. ()

Kothy

Nápad je to sice zajímavý, ale jinak je ta myšlenka dost zvrhlá. Nevím, jestli by něco takového mohlo fungovat. Každopádně mě to trochu zklamalo. Z tohohle tématu se určitě dalo vyždímat víc. Nejvíc mě dostali ti sousedi, to už jsem vůbec nechápal... Jo a hraje tam Cersei Lannister z GoT. :) ()

Kudly4

(Edit 19.5. 2022) První očista, která se mi ještě moc nelíbila, hlavně v tom, že se odehrávala v uzavřeném prostoru. Narozdíl od Anarchie, která už byla fakt perfketní a je to jediná Očista, které jsem dal plné hodnocení. Každopádně i tak, první The Purge, přinesl alespoň něco nového a svěžího do Hororového žánru a dočkali jsem se zatím pěti pokračování, během osmi let. ()

Dzeyna

Mega, mega, mega!!! Výborné zpracování i nápad. Herci jsou vybráni skvěle + masky zabijáků jsou excelentní! Má to ohromnou atmosféru a není to žádná sračka. Totálně mě to pohltilo a čekala jsem, jak to dopadne, byla jsem napnutá jak kšandy. Dalo by se říci, že to má i nečekaný konec, jelikož ne všichni lidé jsou bez mozku a srdce. Dobrý hody!! ()

Campbell

Takže já jsem zastáncem toho že ten nápad je debilní. Nejde ted o to jak se mi film líbil ale o to že nápad byl fakt tragickej. Noc kdy nefunguje nic, policie, záchranáři. Prostě nic. Přijde mi to praštěný. K samotnému film jsem přistupoval jako k béčku od kterého nic nečekám.Co mě ale nejvíce štvalo byl ten malej kluk byl otravnej a bože, jak já nesnáším ve filmech přechytralý děcka. To je moje největší výtka, nicméně herci byly celkem obstojný a líbí se mi jak Hawke je pomalu v každém filmu úplně jinej. Vždycky hraje jinou postavu a zvládne ji.Herci hrající záporáky byly celkem obstojný, jen bych chtěl více charakterizovat kdo vlastně jsou. Film je to dobrý o tom žádná ale není to nic co bych potřeboval vidět znova. ()

Eawy

Zaujímavý námet hodný dobrého filmu, skončil v stoke. No nebolo to až také zlé, vždy tvrdím, že to môže byť aj horšie. Ale vážne, to mohli takýto istý "horor" natočiť aj bez toho námetu. Rodinu ohrozujú lupiči, majú zbrane a je ich veľa. A bodka. Nie, oni do toho strčili krásny vizionársky sci-fi námet. V dnešnej dobe si pozrieť poriadne sci-fi s originálnym námetom je nemožné. A oni super námet premenia na podpriemernú drámu s niekoľkými mrtvolami. Ajajaj. 40% a z toho 30% za námet a 10% za Ethana. ()

PetrPan odpad!

Bravo ! Film postavený na tak nebetyčně hloupém základu se jen tak nevidí ! Ale tak od tvůrců Paraanálních aktivit asi nelze čekat něco víc. Systém, který je založen na každoročních dvanácti hodinách, kdy každý může zabít každého a dělat si co chce a tím je snížena míra kriminality na minimum, protože si lidé vybijí svou agresivitu právě během této doby...hmm, už přímo vidím ty tisíce Očistou postižených chudých, kteří si nemůžou dovolit "dokonalou" ( k tomu se vrátím) ochranu jak čekají rok na to, aby nějakým způsobem mohli pomstít smrt svých blízkých či spořádaně čekají jako ovce na porážku. Svým způsobem je to ale jedno, protože i ti, kteří si tento dokonalý systém ochrany mohou dovolit jsou úplně v prdeli, protože tento spočívá v zašupovacích ocelových přepážkách přes okna a dveře, byl jsem rád že Ethan měl alespoň zděný dům, protože ta většina amerických dřevěných haciend by obstála při zabezpečení ještě o trochu míň..ale tak možná je všechny zbourali, kdo ví... Nu prostě, to že někdo přijede během téhle noci s autem a ještě k tomu s tažným zařízením bylo asi nemyslitelné ! K Ethanovi taková partička přijede a ten brzy zjišťuje, že schovat negra se nevyplácí, naštěstí je partička složená z hluchoněmých idiotů, až asi na jednoho, a tak když Ethan dva odstřelí v jedné místnosti, další mu nakráčí z vedlejší místnosti přímo na mušku jako by se nechumelilo. Všichni ale nakonec zapomenou na sousedy a to se taky nevyplácí, protože nasranej soused je to nejhorší co vás může v životě potkat a tak se nám nakonec konec trochu zašmodrchá, ale pozor, doufám, že zase vy jste nezapomněli na negra, protože v americkým filmu se na něj nikdy nezapomíná... No a já nezapomenu vpálit Očistě čistý, a to až křišťálově, odpad. ()

silentname odpad!

Toto je jeden z filmov, ktorý maximálne nemôžem zniesť a doslova zúrim, keď sa tento film spomenie. V prvom rade je tu príbeh, kde sú všetky trestné činy legálne a medzi nimi aj vraždy. Miesto toho, aby sme ale videli čo sa deje vonku sme uzavretí v jednom sprostom baráku, kde máme postavy, ktoré sú nám maximálne ukradnuté a nijako sa tu nedá vytvoriť atmosféru. Potom je tu hlavná myšlienka, ktorá ale z konceptu vyznie úplne inak než tvorcovia chceli. Tí nám chcú povedať, že Očista je zlá a treba to zmeniť. Lenže to je niečo, čo vieme už predtým než film vôbec zapneme. A ak už to niekto chce dokázať, čo keby sme mali rozdelené tábory ľudí, kde sú aj tí, ktorí nesúhlasia s celou myšlienkou... ktorí sú proti nej a nechcú robiť to, čo im tento deň dovoľuje. Prečo neodídu ľudia na dovolenku počas tohto dňa a skôr to uctievajú ako nádherný sviatok? Celé to potom pôsobí, že ľudia majú v tejto realite absolútne potešenie z toho, že môžu vraždiť. A ešte horšie... ľuďom príde na konci úplne fantastické, koľko ľudí zomrelo. Nikomu nie je nikoho ľúto? Nenájde sa nikto, kto by chcel pomstu na niekom kto spáchal zločin? A nikomu očista neubližuje? Je to skutočne tak super? A z toho čo sa tu hovorí ide len o to čo najviac ľudí pozabíjať, lebo to všetci chceme. Môžete síce skúsiť urobiť argument, že sú aj ľudia, ktorí nechcú vraždiť, len chcú tento jeden deň prežiť. Ale problém toho je v tom, že nikde nie je vidno nikoho, kto by čo len mal jedinú zlú myšlienku o tom všetkom. Dokonca aj samotná rodina celý čas hovorí, že to funguje a nabaľujú sa na tom, nakoľko predávajú bezpečnostné systémy na domy. A keď už o nich hovoríme, ako sa dokážu toho tí zabijaci zbaviť jediným strhnutím všetkého autom? Jediný element čo film trošku zachraňuje je ten cudzinec, ktorý má pár dobrých momentov, ale keď si dám dokopy hlavnú myšlienku a príbeh a nulovú atmosféru, tak toto je jeden z filmov, ktorý ma vytočil do stavu zúrivosti. Hodnotenie: F ()

Ratemus odpad!

zajímavá myšlenka, ale scénář naprosto nulovej a děravej, postavy se chovají nelogicky a přitom z toho mohlo být něco suprového, možná kdyby to natočil například Shane Black. Ethan Hawke promarnil svůj talent, asi měl krizi, když na toto kývnul, opravdu jsem to dokoukal na sílu. ()

nash.

Po několika hororových pitomostech děsících především omšelostí použitého klišé, konečně originální premisa. Její logika sice nefunguje mimo rámec onoho osudného dne, ale velmi dobře jako kulisa a výchozí bod komorního thrilleru, který přes omezený prostor nepostrádá působivou atmosféru i slušnou porci napětí. Jeho gradaci dokáží tvůrci šponovat od úvodního záběru až do úplného závěru a po dlouhé době také potěšil charismatický a uvěřitelný záporák, který nepůsobí jako karikatura, což je v žánru spíš výjimka. V podvědomí tenhle malý film vyvolává mnohem víc nepříjemných otázek, než je tu, která se týká morálního dilematu tvořícího hlavní dějový motiv. Pozornost, tísnivou atmosféru a drajv se daří udržet až do úplného závěru. Rozhodně příjemné překvapení. ()

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (více)