Očista

Očista

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

• -bad-mad-wolf-

A vítězem karnevalu hovadin, ročník 2013, se stává... James DeMonaco! A že v závěru unikl pelotonu vskutku majestátním zrychlením! Ty vado, tohle tu vážně nemáme každej den! Pokud pomineme základní myšlenku, která je ze sociologickýho hlediska přinejmenším přitažená za vlasy, stejně nám zbyde příšerně debilní film, což je problém poměrně kolosální - no, vlastně docela nepoměrně! Ale dobře, nebudeme pitvat filozofii, morálku a intělechtuální podtexty a tvůrci zvolená pravidla přijmeme, vždyť je to jen film, že jo. Oukej. Sledujeme filmovej standart americký rodiny, která se sestává z úspěšnýho tatínka, jeho moralistický ženušky, dcerky, kterou píchá tatínkem nesnášený bouchač a nakonec taky poněkud vyšinutýho synka, kterej si staví úchylný hračky s kamerou. Tatínek je machr přes zabezpečovací techniku, takže svůj barák v průběhu Očisty přeměňuje v opancéřovanou pevnost. Přejdeme nějaká ta seznamovací klišé a vyčkáváme chvíli, kdy začne akce. Až sem je všechno relativně v pořádku a divák si oprávněně říká, že sleduje řemeslně standartní dílo. Pak to přijde. Synkovu stupiditu, který bez skrupulí vpustí dovnitř úplně cizího člověka, omluví buď slovo dítě, nebo slovo stupidita (spíš to bude plichta). Přesně tady nastává nejsilnější moment filmu - těch několik sekund poté, co je anonymní černoch uvnitř, dveře se opět zavírají a všichni po sobě koukají v očekávání, co teda bude, je zdaleka nejnapínavější a nejnevyzpytatelnější scénou filmu. Pak jde všechno do kopru. Záhy se totiž na scéně objevuje boyfriend dcerušky, v ruce má bouchačku a snaží se sejmout nepřejícího tatínka. Představoval jsem si, co by bylo dál, kdyby se mu záměr povedl: Objal by se se svou dívkou, jíž právě popravil tátu, usmáli by se na sebe a žili spolu šťastně až do smrti? Mezitím se v nastalém zmatku kdesi v domě ztratí náš anonymní černý návštěvník, což by snad nebyla taková tragédie, kdyby krátce poté na dveře nezaťukala banda mladých maskovaných magorů a nezačala se dožadovat svého obětního beránka - a tím není nikdo jiný, než onen černoch. Nastává čas pro porci jednoduchých morálních dilemat, na jejímž konci maskovaní magoři vtrhnou do domu a debilita na hranici svých sil šplhá na pomyslný vrchol. Tady se mi na mysl vtírala další neodbytná myšlenka: jsem expert přes zabezpečovačku, miluju svou rodinu, vím, co se při Očistě každý rok venku odehrává a nakonec ze mě rezignovaně vypadne, že můj proslulý systém domovní ochrany je vlastně jen důmyslnou maketou? Kterou si navíc prozíravě namatlám i na svůj barák, aby jí parta magorů mohla za pět sekund strhnout svým žigulikem? Parta magorů je ovšem partou magorů skutečně profesionálních, takže jejich útok na dům probíhá zhruba následovně: Strhnou kryty na oknech a dveřích, vlezou dovnitř a následně začnou bezcílně courat či pomateně poskakovat chodbami jako zfetovaný gazely, přičemž jim vůbec nevadí, že se v domě ozývají výstřely a sami mají v rukou povětšinou sotva mačetu. Co to je? Útok sebevražedného komanda? Pythoni si s tím poradili líp. V závěru se dočkáme jednoho zvratu, o jehož smyslu raději polemizovat nebudeme a dostaneme se do vtipně moralistického závěru. Mimochodem, je tam zcela vážně myšlená scéna, v níž jedna mamina praští druhou maminu do držky pažbou pušky, vyrazí jí všechny zuby a zahlásí: "Už žádný násilí!" S tím se dá nakonec souhlasit, jelikož tenhle film spáchal tolik násilí na mojí chatrný trpělivosti, že to hraničí s genocidou. Poznámka pro případné zájemce z kruhů exploitation: Kozy nikdo neukáže, nikdo nikoho neznásilní, krve je málo a pomsta není sladká.(9.8.2013)

Titulní rodina mi nebyla moc sympatická. Naštěstí měli fešnou dceru oblečenou ve školní uniformě, jak z porna. Bohužel to, v první půlce, nebylo napínavé, strašidelné, ani nějak extradobře natočené. Všichni tam jen bloudili ve svym vlastnim baráku a byla tma. Po ataku zlaté mládeže to konečně začalo být zábavné. Z Ethana Hawka se stal badass, co střílel ženský brokovnicí do bachoru a bylo to fajn. Hlavní záporák byl dobrej, a líbilo se mi, jak opravdu ctil den očisty. Díky němu jsem tomu světu začal věřit.(23.10.2015)

Provokatívna myšlienka bez realizácie. Náznak dobrého námetu ma spočiatku vtiahol do deja, ale postupom času vyšumel pôvodný zámer a koncept sa neudržateľne blížil k stereotypnej záležitosti horrorového thrilleru. Horrorové thrillery mám rád, ale na tak malom mieste s tak malým počtom postáv to chce zručnosť aj za kamerou, nestačili len dobrí herci. Chýbala atmosféra, napätie gradovalo len dobrou prácou kamery a klišé zvraty ma nechali chladným. Navyše napriek krátkej stopáži je film pomerne nudnou jazdou, keď sa konečne začne niečo diať až takmer za polovicou filmu. Takže žiadny zázrak sa nekoná, ale napriek tomu sa nečudujem dobrým ohlasom z pokladníc kín. Lacný mainstream s dobrým nápadom a tuctovým obsahom sa dobre predáva. 55%.(19.12.2013)

Dobrej nápad s absurdní myšlenkou zfilmovanej za pár babek s opět skvěle hrajícím Hawkem a několika silnými momenty. Takovým, jako je Sinister či Insidious to sice nesahá ani po kotníky, ale přesto se jedná o celkem kvalitní (ne)horor. Hodně mi to připomnělo béčkovej Stash House nebo na podobný úrovni, i když možná trochu víc hororový, The Strangers. Čistě jako horor bych tomu lupnul 3 hvězdy bez debaty, ale za finální slušně natočenou akční řež musím jednu hvězdu navíc přihodit.(14.7.2013)

Pud sebezáchovy kontra díra v charakteru aneb jednou v roce na Vánoce strejda kolta popadne (!!!) Děsnej bordel po baráku a The Purge jedním dechem jako né tak fany Funny Games v přístavbě. Jediný tvor na planetě, který má ze zabíjení požitek je člověk a tak když člověku jako James DeMonaco dají natočit absurditu s pravidly, i já číhal na prožitek. Upřímně, úvodní atmosféra byla plíživě působivá, ale už po pár minutách mi došlo, že charaktery postav jsou napsané a zahrané tak, aby vás nebetyčně štvaly. Jenže Rhys Wakefield rozhodně není tak sadisticky slizkej jako Michael Pitt a provázanost i sledování jednotlivých scén stává se čistě pudovou záležitostí (něco jako "Nedává to smysl, ale víme, že to s váma cukne"). Hah, někdo dokurvil pojistky, máme tmu, ledkový baterky, černocha v khaki bundě a dvě retardovaný děcka, který bych utlouk teflonovou pánví už v půlce děje. Co se děje? Tahle moralita není, ku své škodě, (chytře) absurdní ad absurdum, nedrží jednoznačnou žánrovou linku a tempo zbrkle šroubuje především ktatší stopáží. Ano, člověk zavírá oči před zvráceností, až do chvíle, kdy se dotkne jeho samého nebo jeho blízkých. Jenže ani nadstandardní Ethan Hawke nedotáhne Očistu dál než do průměru, protože s každou minutou ve mě sílil dojem, že z tohohle se dalo vymáčkout víc, mnohem víc. Očista má do čista ještě daleko a vyvolává jen ty pocity, které musí a mě se chce jen na [final rate: 55%](31.1.2014)

• - Henry (Tony Oller) má ve filmu zbraň Makarov IJ-70 ráže 9x18mm Makarov. (dc125)

• - Spoiler: V závěru filmu přijde Dwayne (Edwin Hodge) zachránit rodinu a zastřelí pana Caliho (Tom Yi), poté chytně kolem krku Grace (Arija Bareikis). Její ruce jsou prázdné, v dalším záběru však drží v ruce nůž. (Dalfor)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 91. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)