Očista

• Nizozemsko

The Purge

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

James DeMonaco si natočil svoj "národný film", v ktorom s hymnou na perách a americkou vlajkou v ruke nastavuje zrkadlo samotnej podstate násilia a zločinu v Amerike, zakotveného v ústave, a pritom divákovi predkladá klasické, sympatické štýlové hororové béčko, nie nepripomínajúce Funny Games USA a mnohé iné, ktoré však svojou filozofiou a niektorými mimoriadne zaujímavými scénami vybočuje z rady a ponúka o poznanie iný zážitok. Viac v recenzii.(27.2.2014)

Vcelku nervák. Pri filmoch ako Battle Royale alebo najnovšie toto, je hlavné neriešiť absurditu námetu, ale ako sa s ním tvorcovia vysporiadali. A po priemerných hodnoteniach som čakal omnoho menej. Má to atmosféru, ústredná dvojica je (ako manželský pár) perfektne vybratá, navyše Hawkeov prestup do hororového žánru vítam s nadšením. Slabé miesta by sa našli; hlavne pri rozhodnutiach ich syna som skoro rozbil počítač a Rhys Wakefield je očividne jedným z najtrápnejších hercov súčasného Hollywoodu (typ Bret Harrison, keď je herec bez štipky talentu presvedčený, že každú emóciu možno podať s výrazom úsmevu a ešte to považuje za svoju výhodu.Proste chudák). Tieto dve veci, resp. tieto dve postavy, môj dojem trochu kazia, inak som ale spokojný. A záverečná pointa potešila, aj keď priznávam že som ju čakal asi od polovice. 70%(23.7.2013)

Aniž bych jakkoli hodnotil nebo dumal na celým tím konceptem "očisty", který je už sám o sobě plný potenciálu jak k poskytnutí slušné porce hororové zábavy, tak ke strhání, musím říct, že z výsledku jsem na vážkách a inklinuju víc k té horší variantě. Herci jsou sice kvalitní, ale skoro všichni vypadají jak jedna velká nesympatická banda buzíků, režie je slušná, ale scénář s postupem čas dost vyhasíná, což je strašná škoda. Největším problémem je pro mě absence pořádných hororových prvků, kdy až se film konečně rozjede od obrátek, tak se omezuje na maximálně průměrnou akční střílečku. Stejně je na tom i s napětím, které se tam teda pohledat dá, ale nějaké to znepokojení v souvislosti s home invasion se vůbec nekoná. Čekal jsem mnohem lepší záležitost....60%(22.6.2013)

• Davies182

Ne. To nebyl Ethan Hawke. Musel to být jeho klon. Odmítám uvěřit tomu, že by racionálně uvažující člověk dobrovolně souhlasil s angažováním se v podobné zhovadilosti. Dovedu si to celkem bez problémů představit jako povídku nebo krátkou novelu, naživo ovšem selhání. P.S. Další hřebík do rakve mým představám o koupi velikého domu - než bychom se totiž podle scénáristy v takovém rozlehlém příbytku dokázali sejít s rodinou k obědu, byl by už večer. "Kde je můj syn, kde je moje dcera, ženo?!?" (rozušeně) "Nevím, neviděla jsem je, máme moc velkej barák!" W-T-F.(21.10.2013)

• Jordan

lena headey je veľmi seduktívna milfka a dobre sa pozerá aj na jej filmovú dcérku, plus úvodné titulky človeka navnadia, plus samotný "nápad" je vo svojom jadre naozaj potentný, no samotná realizácia je veľmi fádna, nemá to gule, lavíruje to medzi náznakmi akejsi kritiky s etickým zameraním, no sú to tak priesvitné náznaky, že si ich človek ani nevšimne a na miestach, kde by to mohlo začať byť v tomto smere zaujímavé, sa to zastaví a vydá úplne opačným smerom; tak som si povedal, že gro bude nie v snahe o výpoveď ale autori ťažisko presunú na "zábavnú" stránku: no nekoná sa napätie, nekoná sa "nekorektnosť" ani iné atribúty guilty pleasure, nekoná sa ani horor, nekoná sa akcia, na všetky smery sa rozprestiera iba mdlosť; v konečnom dôsledku som sa pri nudení začal zamýšľať nad niektorými nelogickosťami samotného nápadu/námetu, konkrétnymi iritujúcimi prejavmi jednotlivých postáv a morálne sporným posolstvom, ktoré autori (či už úmyselne alebo nevdojak) zakódovali do tohto filmu - že každý človek operuje na báze skrytého zvieraťa, ktoré túži zabíjať; v neposlednom rade: takáto utópia je zaujímavá na diskusiu (ktorú však film výrazne a vedome neiniciuje, no zrodí sa v hlave diváka celkom spontánne), pretože si osobne myslím, že niečo také by skrátka nemohlo fungovať (nielen po stránke etickej, ale ani ekonomickej); odhliadnuc od všetkého kvázi-intelektuálna, ktoré pri tomto filme môžeme (navzdory zdravému rozumu) nájsť ci vytvoriť, pozrime sa na samotný fakt, že autori chceli vytvoriť skrátka popcornový kino.horor - a to sa im nepodarilo;(2.5.2014)

• - Lídr očišťovací party mladých studentů (Rhys Wakefield) si nabije svojí brokovnici předtím, než vstoupí do domu, následně ji však znovu nabije, když se chystá zastřelit člena rodiny, přestože z brokovnice ani jednou nevystřelil. (dandislav1991)

• - Námět na film se zrodil v hlavě Jamese DeMonaca poté, co mu manželka připomněla jeho zkušenost s agresí za volantem. (Mrs.Blue)

• - Pracovným označením filmu bol názov Vigilandia. (MikaelSVK)