Očista

American Nightmare

Očista

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

Funny games v Posledním domě nalevo dotahují k naprosté perfekci přesně to, co oběma chybělo. Skvělá zábava, výborná dramatizace, sympatický, uvěřitelný Uhlovodík, herecky dokonalá mamá Lanisterová a morální dilema, jestli si vpustit do baráku negra zrovna v lovecké sezóně, když nejsou hájení a nasrat pár myslivců, nebo raději vytrhat svému příliš benevolentně vychovanému fakanovi nehty, mi po dlouhé době způsobili opravdu lahůdkový večer. A pak to v téhle stoce erudovaných pětkovačů Avengerů a Supergayů uvidím v modrých číslech, tep mám zpátky na sto čtyřiceti a chce se mi jednoho po druhém začít posílat v abecedním pořadí do zevního genitálu. Naštěstí však rozličností diváckého vkusu z duše pohrdám, a tak si jen místo toho skáknu ven zmlátit bejsbolkou nějakého opilého bezdomovce a trochu se očistit.(16.7.2013)

• Isherwood

Jestliže servírujete takovou exploataci do interiéru jediného domu, musíte si zatraceně ohlídat, jak moc zajímaví budou vaši hrdinové a jak moc uvěřitelné jejich počínání bude, jinak totiž v jejich hlouposti může dost vyniknout fakt, že tu zbožnou myšlenku spousty ultrapravicových stoupenců vlastně budete obhajovat.(5.7.2016)

• liborek_

Už samotná konstrukce, na níž stojí celý film (=jeden den, během nějž je - takřka - vše povoleno), je šíleně chatrná; žádný zajímavý nápad, originální námět nebo "silný potenciál", ale pouze spektakulární neschopnost domyslet nejzákladnější konsekvence jediné myšlenky. Na tuto myšlenku je pak už jen naroubována prvoplánová akčňárna s primitivním rádoby-sociálním vyvrcholením (SPOILER: Pronásledovaným nešťastníkem je černoch a ve výsledku ty největší svině jsou závistivé sousedky... Konec spoileru). Jinými slovy: myšlenka "očisty" je zde použita jen jako slabá záminka k vražednému dramatu odehrávajícího se uvnitř domu, a to bez nějakých dalších ambicí tuto myšlenku nějak hlouběji řešit a bez ohledu na to, že celá myšlenka je blbost v reálném světě a v tom fikčním je extrémně nepřesvědčivá. Komicky působí už oficiální TV zahájení "očisty", během níž moderátorka zdůrazňuje, že se stávají legálními všechny zločiny "...including murders!" Nemůžu si pomoct, ale na mě tohle zbytečné upozornění působí tak, že divák je úplně blbý, a proto se mu to musí říct polopaticky... Ale nejen proto je film (i v rámci žánru) dost mizerný. Veškeré (ale opravdu doslova veškeré) napětí ve filmu je budované na základě naprosto chybných až hloupých rozhodnutí postav; napětí vzniká pouze z toho, že se divák nedokáže srovnat s tím, že někdo může být tak hloupý (např. SPOILER: vpuštění cizího pronásledovaného člověka do zabarikádovaného domu; řešení dilematu jestli nechat zabít jeho, nebo jeho a celou svoji rodinu; snažit se zavraždit otce své milé a myslet si, že milá mě bude mít ještě radši... apod. Konec spoileru). Nelogičnosti nebo přinejmenším strategické chyby útočníků jsou už jen takové drobnosti... Suma sumárum, součet součtů: Dost hloupý film, který je ale inspirativní v domýšlení absurdních důsledků "očisty" (což měla ale být DeMonacova práce) a zábavný při hledání nejrůznějších klišé.(18.8.2013)

Proklet kino za nehorázné ceny a příště pečlivěji vybírat, je jedna věc. Nechat se nalákat opravdu zajímavým námětem věc druhá. Do kina jsem díkybohu nešel. Ono to do něj totiž tak trochu zabloudilo omylem. Nic není neproniknutelné. Ani bezpečnostní systémy, kterými velmi královsky živí svou rodinu Ethan Hawke. Díky tomu má z domu úctyhodný labyrint, který se už brzy neprodyšně uzavře a bude hrát o jedné očistné noci do karet černochovi, kvůli kterému je rodinka náhle v ohrožení života. Protože u dveří začne nervózně přešlapovat partička vraždících teenagerů, kteří toho negra prostě chtějí. A když to nepůjde po dobrém.. Ale zpět k až anarchickému námětu. Jedna noc v roce slouží za oceánem k upuštění páry. Tam něco čmajznu, tam někoho rozmašíruju basebalovou pálkou. A ono mi to projde. Tahle Očista totiž dokázala v dokonalé Americe srazit kriminalitu na minimum. Zbytek roku je v ulicích téměř ráj. Nevyužitý!! Zhruba tak mi připadal námět téhle jednohubky. Po slibném rozjezdu se postavy začnou chovat jak klienti nějakého ústavu (dcera by chtěla přítele pustit do kalhotek a zatemní jí to mozek, syn se zase chová jako nejotravnější blbeček na světě), tvůrci zajímavé scény zabíjí předvídatelností a vždy na poslední chvíli zmáčkne spoušť někdo za rohem. S každou další minutou přichází horší a horší rozhodnutí – postav, střihače, scénáristy i režiséra (jedna a ta stejná osoba – James DeMonaco nicméně kdysi napsal solidního Vyjednavače). Závěr (se sousedy) je už nesmírně úsměvný, kde už se šroubuje nesešroubovatelné. Ale ty tři slabé hvězdy dám. Nicméně si půjdu pustit Fincherův Úkryt!!(23.11.2013)

Provokatívna myšlienka bez realizácie. Náznak dobrého námetu ma spočiatku vtiahol do deja, ale postupom času vyšumel pôvodný zámer a koncept sa neudržateľne blížil k stereotypnej záležitosti horrorového thrilleru. Horrorové thrillery mám rád, ale na tak malom mieste s tak malým počtom postáv to chce zručnosť aj za kamerou, nestačili len dobrí herci. Chýbala atmosféra, napätie gradovalo len dobrou prácou kamery a klišé zvraty ma nechali chladným. Navyše napriek krátkej stopáži je film pomerne nudnou jazdou, keď sa konečne začne niečo diať až takmer za polovicou filmu. Takže žiadny zázrak sa nekoná, ale napriek tomu sa nečudujem dobrým ohlasom z pokladníc kín. Lacný mainstream s dobrým nápadom a tuctovým obsahom sa dobre predáva. 55%.(19.12.2013)

• - Podľa záznamov bezpečnostných kamier je zrejmé, že každoročná "Očista" sa koná v noci z 21.3. na 22.3. (GTS_PUNK)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v kalifornských mestách Los Angeles a Chatsworth. (MikaelSVK)

• - Spoiler: V závěru filmu přijde Dwayne (Edwin Hodge) zachránit rodinu a zastřelí pana Caliho (Tom Yi), poté chytne kolem krku Grace (Arija Bareikis). Její ruce jsou prázdné, v dalším záběru však drží v ruce nůž. (Dalfor)