Očista

Očista

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

• Peytl

No, tak to byla zase myšlenka roku, co roku, desetiletí! Takže zatímco si imperialisté z USA budou za osm let v klidu vraždit kdejakého kulhajícího penzistu, tak u nás opět hovno. A to si už stačili vypěstovat tradici jak na Díkůsrání, museli tedy začít někdy... počkej... tak zhruba předloni. Tolik kravin v jednom filmu, to je snad opravdu důkaz paranormálních aktivit a aktivistů. U nás v dubnu jen pomlázka... začínám mít trauma a nezdravě žárlit a závidět, Očista v nedohlednu, tak si snad jen umeju prdel solvinou a hodím se do klidu froté ručníkem. Ježiš, námět tak (ale TAK) abnormálně dementní a hloupej, že se až stydim na nějakou protiargumentaci (pro zasvěcené protiargumentáž) a raději budu držet jen dvanáct hodin ticha za padlé neurony scénáristů. Ok, vyvražďovačka v domě , ač tedy opět neskutečně ubohoučká a blbá, proč ne, to už jsme všichni viděli do harekrišna, ale proč, u svatého kokota, tam cpát takové, hehe, psychologické nelogismy (děkuji Mačeto), vždyť je to již tak vzdálené realitě, že můj pes hrající žolíky je mnohem uvěřitelnější. Psychotické výrazy, masky, kurvičky tahající sekery a manící brousící kudly na zahradní brusce... taková mozková impotence může jednoho dohnat na Nuselák.(5.8.2014)

• lamps

Námět je luxusní jako pivní oáza v saharské poušti (jo, až tak bídně na tom dnešní horory jsou) a tvůrci dokázali párkrát navodit uvěřitelnou atmosféru strachu a morálních dilemat, ale proč je z toho nakonec takové béčko?? Tuctové schéma home invasion je to poslední, co bych si při představě nesvázaného vražedného řádění v lawless ulicích velkoměsta přál vidět, navíc ještě s tak dobrým obsazením a řemeslným potenciálem. Následující díly jsou sice ještě blbější, ale v případě trojky už alespoň uspokojivě zábavné a správně morbidní, tohle je prostě jenom nadějně se rozjíždějící a velkohubý fail...(28.10.2013)

• Jordan

lena headey je veľmi seduktívna milfka a dobre sa pozerá aj na jej filmovú dcérku, plus úvodné titulky človeka navnadia, plus samotný "nápad" je vo svojom jadre naozaj potentný, no samotná realizácia je veľmi fádna, nemá to gule, lavíruje to medzi náznakmi akejsi kritiky s etickým zameraním, no sú to tak priesvitné náznaky, že si ich človek ani nevšimne a na miestach, kde by to mohlo začať byť v tomto smere zaujímavé, sa to zastaví a vydá úplne opačným smerom; tak som si povedal, že gro bude nie v snahe o výpoveď ale autori ťažisko presunú na "zábavnú" stránku: no nekoná sa napätie, nekoná sa "nekorektnosť" ani iné atribúty guilty pleasure, nekoná sa ani horor, nekoná sa akcia, na všetky smery sa rozprestiera iba mdlosť; v konečnom dôsledku som sa pri nudení začal zamýšľať nad niektorými nelogickosťami samotného nápadu/námetu, konkrétnymi iritujúcimi prejavmi jednotlivých postáv a morálne sporným posolstvom, ktoré autori (či už úmyselne alebo nevdojak) zakódovali do tohto filmu - že každý človek operuje na báze skrytého zvieraťa, ktoré túži zabíjať; v neposlednom rade: takáto utópia je zaujímavá na diskusiu (ktorú však film výrazne a vedome neiniciuje, no zrodí sa v hlave diváka celkom spontánne), pretože si osobne myslím, že niečo také by skrátka nemohlo fungovať (nielen po stránke etickej, ale ani ekonomickej); odhliadnuc od všetkého kvázi-intelektuálna, ktoré pri tomto filme môžeme (navzdory zdravému rozumu) nájsť ci vytvoriť, pozrime sa na samotný fakt, že autori chceli vytvoriť skrátka popcornový kino.horor - a to sa im nepodarilo;(2.5.2014)

• Isherwood

Jestliže servírujete takovou exploataci do interiéru jediného domu, musíte si zatraceně ohlídat, jak moc zajímaví budou vaši hrdinové a jak moc uvěřitelné jejich počínání bude, jinak totiž v jejich hlouposti může dost vyniknout fakt, že tu zbožnou myšlenku spousty ultrapravicových stoupenců vlastně budete obhajovat.(5.7.2016)

Monstrózně nevyužitý potenciál. Myslel jsem si, o jakou půjde řežbu a místo toho se vše točilo jen v kruhu rodinném, což byla docela škoda. Určitě by to mělo větší grády, kde by na jedné straně byla parta mladistvých sympaťáků se svými specifickými charaktery místo rodiny a na straně druhé nějací násilníci. No jo, musel jsem se spokojit i s touto verzí, která taky nebyla špatná, ale opravdu se z toho dalo vymačkat o hodně víc.(14.11.2013)

• - Ve scéně, kdy mluví James Sandin (Ethan Hawke) s vůdcem gangu (Rhys Wakefield) přes bezpečnostní sklo barikády, vystřelí vůdce na svého společníka s pistolí v levé ruce. V dalším záběru však pistoli drží v pravé ruce. (Dalfor)

• - Pracovným označením filmu bol názov Vigilandia. (MikaelSVK)

• - Námět na film se zrodil v hlavě Jamese DeMonaca poté, co mu manželka připomněla jeho zkušenost s agresí za volantem. (Mrs.Blue)