Očista

American Nightmare

Očista

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

Funny games v Posledním domě nalevo dotahují k naprosté perfekci přesně to, co oběma chybělo. Skvělá zábava, výborná dramatizace, sympatický, uvěřitelný Uhlovodík, herecky dokonalá mamá Lanisterová a morální dilema, jestli si vpustit do baráku negra zrovna v lovecké sezóně, když nejsou hájení a nasrat pár myslivců, nebo raději vytrhat svému příliš benevolentně vychovanému fakanovi nehty, mi po dlouhé době způsobili opravdu lahůdkový večer. A pak to v téhle stoce erudovaných pětkovačů Avengerů a Supergayů uvidím v modrých číslech, tep mám zpátky na sto čtyřiceti a chce se mi jednoho po druhém začít posílat v abecedním pořadí do zevního genitálu. Naštěstí však rozličností diváckého vkusu z duše pohrdám, a tak si jen místo toho skáknu ven zmlátit bejsbolkou nějakého opilého bezdomovce a trochu se očistit.(16.7.2013)

I když těžká rutina, pořád celkem obstojná chill zábava. Navíc s fajn obsazením, mrazivou závěrečnou třetinou a jedním nečekaným surprisem. Škoda je naopak některých pohnutek jednotlivých členů Hawkeho rodiny (obzvlášť synátora) a lehce nevyužitýho potenciálu námětu. Ale díky úspěchu se toho třeba dozvíme víc v pokračování s podnázvem Anarchie.(15.7.2013)

• Pilda17

Dobrý nápad s naprosto nevyužitým potenciálem. Vkusný začátek, který se posunul pouze na typickou vyvražďovačku v domě. Purge i přes příjemné herecké obsazení neumí téměř ničím zaujmout. Převážná část filmu byla předvídatelná. Na začátku přátelé, na konci černoch, vše se dalo snadno prohlédnout a to byla největší chyba. Musím pochválit psychopaty, protože ti byli vybrání vkusně a je to největší klad. Bohužel se klady hledají jen těžce, takže se musím přiklonit k tomu, že se jedná o lehký podprůměr na který snadno a rychle divák zapomene. Škoda těch spousty nelogičností .. 4/10 = 45%(15.7.2013)

Na tomhle filmu jde naprosto krásně vidět rozdíl mezi premisou a scénářem - zatímco námět je zajímavý, scénář je naprosto dementní. Věci se prostě dějí, aby se děly, nebo abychom se posunuli v příběhu. Nebudu originální a taky to napíšu - trailer mě nalákal, málem jsem na to i šel do kina, ale poté, co mi spolubydlící řekl, že film jako takový nestojí za nic, jsem se rozhodl si počkat pěkně na doma. Jediné, co tenhle film vytahuje do toho alespoň průměru je Lena Headey a Ethan Hawke. Speciálně díky Leně jsem se na tohle vydržel dokoukat až do konce. O druhém dílu zatím slyším většinu pozitivních věcí, takže tomu dám šanci, ale na druhou stranu, nebude zas tak těžké překonat tenhle rozpačitý film. 50 %.(6.8.2014)

• Peytl

No, tak to byla zase myšlenka roku, co roku, desetiletí! Takže zatímco si imperialisté z USA budou za osm let v klidu vraždit kdejakého kulhajícího penzistu, tak u nás opět hovno. A to si už stačili vypěstovat tradici jak na Díkůsrání, museli tedy začít někdy... počkej... tak zhruba předloni. Tolik kravin v jednom filmu, to je snad opravdu důkaz paranormálních aktivit a aktivistů. U nás v dubnu jen pomlázka... začínám mít trauma a nezdravě žárlit a závidět, Očista v nedohlednu, tak si snad jen umeju prdel solvinou a hodím se do klidu froté ručníkem. Ježiš, námět tak (ale TAK) abnormálně dementní a hloupej, že se až stydim na nějakou protiargumentaci (pro zasvěcené protiargumentáž) a raději budu držet jen dvanáct hodin ticha za padlé neurony scénáristů. Ok, vyvražďovačka v domě , ač tedy opět neskutečně ubohoučká a blbá, proč ne, to už jsme všichni viděli do harekrišna, ale proč, u svatého kokota, tam cpát takové, hehe, psychologické nelogismy (děkuji Mačeto), vždyť je to již tak vzdálené realitě, že můj pes hrající žolíky je mnohem uvěřitelnější. Psychotické výrazy, masky, kurvičky tahající sekery a manící brousící kudly na zahradní brusce... taková mozková impotence může jednoho dohnat na Nuselák.(5.8.2014)

• - Spoiler: V závěru filmu přijde Dwayne (Edwin Hodge) zachránit rodinu a zastřelí pana Caliho (Tom Yi), poté chytně kolem krku Grace (Arija Bareikis). Její ruce jsou prázdné, v dalším záběru však drží v ruce nůž. (Dalfor)

• - Ethan Hawke (James Sandin) začiatkom júna 2013 v interview na otázku, aké ilegálne aktivity by prijal, keby boli bez následkov, odpovedal: „Mám tajnú túžbu byť ekoteroristom. Keď vidím tie ropné znečistenia a všetky tie mŕtve ryby a odlesňovanie, rád by som niekde podhodil dynamit. Skrytí démoni vo mne myslia presne na to." (whack)

• - Henry (Tony Oller) má ve filmu zbraň Makarov IJ-70 ráže 9x18mm Makarov. (dc125)