Očista

The Purge

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

• choze

STRAŠÁCI, PŘEPADENÍ 13. OKRSKU (v jehož remaku si Hawke zahrál)... tak po těchto klasikách tenhle podprůměrný thriller jen smutně z dálky pokukuje. Zajímavý je jen svým provokativním (a pohříchu nesmyslným) nápadem s očistnou nocí, který musel obzvlášť v amerických divácích silně zarezonovat. Kromě něj, záblesků atmosféry a dobře vybraného a zahraného uhlazeně mrazivého záporáka už nabízí jen ploché a idiotsky se chovající postavy a nepříliš záživný děj - rozhodně nečekejte nějakou rafinovanou hru kočky s myší, protože tady hraje prim chaotické pobíhání po zhasnutém baráku a ani závěrečné zúčtování nemá nijak pamětihodné parametry.(1.11.2013)

Monstrózně nevyužitý potenciál. Myslel jsem si, o jakou půjde řežbu a místo toho se vše točilo jen v kruhu rodinném, což byla docela škoda. Určitě by to mělo větší grády, kde by na jedné straně byla parta mladistvých sympaťáků se svými specifickými charaktery místo rodiny a na straně druhé nějací násilníci. No jo, musel jsem se spokojit i s touto verzí, která taky nebyla špatná, ale opravdu se z toho dalo vymačkat o hodně víc.(14.11.2013)

Pozor, komentář obsahuje spoilery. Na počátku byl scénář. Tuctový scénář o bandě psychopatů, kteří se dobývají do domu bohaté rodiny za účelem ji zmasakrovat. Pak ale investor scénáristům děl "tohle už tu bylo, ozvláštněte to něčím", a tak se zrodila myšlenka Očisty (což je mimochodem skutečně jediná věc, která činí film jakž takž zajímavým). Ve finále toho z Ní ale stejně moc nevidíme, protože de facto celý film se odehrává v náhodně vybrané rodině, která Očistu (až na svého nejmladšího člena) bez větších vytáček podporuje. Tedy alespoň do chvíle, než se plus minus desítka na první pohled šílených studentů rozhodne očistit je. To pak křičí, brečí, prosí, no prostě typický lidský NIMBY syndrom.;-) Racionálně se chová pouze jedna osoba, samozřejmě je to ta, která v závěru jako jediná zemře (XD), zbytek rodiny dělá vše proto, aby je zmasakrovali... Mimochodem, až se něco podobného stane skutečností, zamkněte děti do sklepa, protože jinak je napadne odemknout nějakému zkrvavenému, křičícímu nebožákovi, čímž nepřímo zapříčiní totální devastaci domu a smrt někoho z rodiny. Na druhou stranu ale taky zbaví svět party imbecilů, takže si, drazí rodičové, určete priority.;-) Palec nahoru za závistivé a krvežíznivé sousedy, ale jinak stoprocentní průměr.(31.7.2014)

Dobrej nápad s absurdní myšlenkou zfilmovanej za pár babek s opět skvěle hrajícím Hawkem a několika silnými momenty. Takovým, jako je Sinister či Insidious to sice nesahá ani po kotníky, ale přesto se jedná o celkem kvalitní (ne)horor. Hodně mi to připomnělo béčkovej Stash House nebo na podobný úrovni, i když možná trochu víc hororový, The Strangers. Čistě jako horor bych tomu lupnul 3 hvězdy bez debaty, ale za finální slušně natočenou akční řež musím jednu hvězdu navíc přihodit.(14.7.2013)

• Eawy

Zaujímavý námet hodný dobrého filmu, skončil v stoke. No nebolo to až také zlé, vždy tvrdím, že to môže byť aj horšie. Ale vážne, to mohli takýto istý "horor" natočiť aj bez toho námetu. Rodinu ohrozujú lupiči, majú zbrane a je ich veľa. A bodka. Nie, oni do toho strčili krásny vizionársky sci-fi námet. V dnešnej dobe si pozrieť poriadne sci-fi s originálnym námetom je nemožné. A oni super námet premenia na podpriemernú drámu s niekoľkými mrtvolami. Ajajaj. 40% a z toho 30% za námet a 10% za Ethana.(2.1.2014)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v kalifornských mestách Los Angeles a Chatsworth. (MikaelSVK)

• - Pracovným označením filmu bol názov Vigilandia. (MikaelSVK)

• - Na začiatku filmu je James Sandin (Ethan Hawke) dohladka oholený, v polovici má jemnú briadku a na konci je znova oholený. (kubqo)