Očista

American Nightmare

Očista

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

The Purge je úplný opak The Conjuring (co se očekávání týče). Od The Conjuring každý očekával velké věci a sebemenší chybička hned ovlivňovala výsledné hodnocení filmu. Od The Purge se naopak moc neočekávalo a pro mnohé (včetně mě) se stal tento hororový benjamínek velkým překvapením tohoto roku. Sice musím uznat, že mi přijde poněkud zvrácené zlegalizovat na jednu noc v roce zločin, kde se po dobu 12 hodin může vraždit hlava nehlava, ale na druhou stranu je to něco nového a nová myšlenka v tomto žánru se převelice cení! Jen jsem se pousmál při vysílání nouzových zpráv, kde reportérka zmínila, že všeci politici mají imunitu. Myslím si, že pro všechny účastníky tzv. Očisty by byli politici hlavním terčem (a řekl bych, že by to tak bylo i v jiných zemích, že Češi?). Já pevně doufám v to, že se do budoucna nic takového nezlegalizuje, protože to už by náš svět šel do kytek a mohli by jsme se dohadovat na datu zániku země, protože by jsme tu všichni prošli "očistou". Od zaznění výstražné sirény měl film dosti kvalitní atmosféru. Pořád jsem myslel na to jak to vlastně celé skončí. Ten malý kluk by si zasloužil pořádnou facku přes ústa, za to že pustil do domu vetřelce, ale kdyby ho dovnitř nepustil, neměli by jsme se pomalu na co dívat, protože by noc proběhla v poklidu. Po příchodů psychopatů v maskách se začali dít velké věci a závěrečná vyvražďovačka byla famózní. Vskutku pěkný thriller s pořádným hororovým nádechem. Zřejmě nejlepší horor roku 2013, společně s The Conjuring a Mama.(30.7.2013)

• *CARNIFEX*

Amerika, rok 2022. Kriminalita minimálna. Nezamestnanosť 1%. Prichádza však deň "D". Deň, kedy každý môže zhrešiť. Okrádať, zničiť, rozbiť, znásilni - dokonca i zabiť. James so svojou rodinou je na tento večer pripravený. Okolo domu má nainštalovaný najpredávanejší bezpečnostný systém, ktorý osobne ponúka na trhu. Ale čo ak systém niekto naruší? Tvárme sa chvíľočku tak, že berieme tento film realisticky a režisér nám ponúka zápletku, ktorá by sa naozaj mohla stať. To ozaj sú tí Američania tak opitý sebaklamom, že sa ešte aj v tomto žánri snažia vzbudiť čistú lásku a súcit mladého neskazeného človeka, ktorý chce stoj čo stoj pomôcť "žobrákovi" aj za cenu obetovania svoje rodiny?? Retardované chovanie postáv ani v tomto snímku nemá konca kraja. Záver hodný poučenia, ktoré môže zosnovať len krajina, ktorej Boh žehná. Kto, kedy toto konečne zastaví! Kŕmenie týchto sračiek podávané na zlatom podnose prehltne len "fajnšmeker". Vzhliadnuť tento film v kine, podrežem v deň očisty hrdlo prvému predajcovi pukancov - 40%.(1.8.2013)

Je to parádní, když si člověk vůbec nepřečte, o čem má film vlastně být ... což se mi náhodou povedlo ... Ten nápad s jedním dnem "očisty", kdy je povoleno všechno násilí na světě, zcela ujetá, bizardní pseudofilosofie, která nás sice nechá na chvíli zahloubat "jestli-kdyby-co by", ale brzy rozjede film na plný koule klasickou obrany baráku rodiny proti maskovaným šmejdům, kteří si šli "den očisty" pořádně užít ... Parádní byl otec, Ethan Hawke se na nějaký herectví zcela vykašlal a působil na mne zcela nejvíc chladně a "podivně", klasicky ke konfrontaci byl donucen okolnostmi, ale moc přemítání mu to rozhodně nedalo, aby se do obrany baráku pustil i s rodinkou a jasně vedl v "body countu" ... Závěr filmu fakt slušnej nářez když se tam řezaly ženský, chlapi, hlava nehlava vším, a o všechno co bylo zrovna po ruce (..projet chlapovi xichtem skrze rozbitý sklo pinballu a ještě o všechny ty cinkrlátka, to musí krutě bolet a nápad fakt suprovej!! :-D ) ... Jo, slušně chladný, drsný, pár zajímavejch překvapení ... no a ta myšlenka, sice je to totální blbost, ale tak neuvěřitelná, až úsměvná ... Napadá mě jen "Rodina je základ státu ..." a "Není nad kvalitní sousedské vztahy..." ... Milé překvapení ...(25.7.2013)

• Shakers

Námet nieje zlý a rozhodne je zaujímavý, ale tie hlavné postavy sú tak strašné, nudné a otravné, že by som ich najradšej zabil aj sám. V polke filmu som prešiel na temnú stránku sily a začal som fandiť tým Bad Guyom, pretože to boli jediné postavy, ktoré vedeli čo chcú a nenudili. Inak ten príbeh je s časti zaujímavý, ale je to slabé zrežírované, bez nejakého strhujúceho finále, bez napätia, čo je základ v tomto žánri. Taká polovičná nuda. Dúfam, že aj u nás bude niekedy očista, rád by som zabil svojich susedov. 50% - 2*(7.8.2013)

Funny games v Posledním domě nalevo dotahují k naprosté perfekci přesně to, co oběma chybělo. Skvělá zábava, výborná dramatizace, sympatický, uvěřitelný Uhlovodík, herecky dokonalá mamá Lanisterová a morální dilema, jestli si vpustit do baráku negra zrovna v lovecké sezóně, když nejsou hájení a nasrat pár myslivců, nebo raději vytrhat svému příliš benevolentně vychovanému fakanovi nehty, mi po dlouhé době způsobili opravdu lahůdkový večer. A pak to v téhle stoce erudovaných pětkovačů Avengerů a Supergayů uvidím v modrých číslech, tep mám zpátky na sto čtyřiceti a chce se mi jednoho po druhém začít posílat v abecedním pořadí do zevního genitálu. Naštěstí však rozličností diváckého vkusu z duše pohrdám, a tak si jen místo toho skáknu ven zmlátit bejsbolkou nějakého opilého bezdomovce a trochu se očistit.(16.7.2013)

• - Podľa záznamov bezpečnostných kamier je zrejmé, že každoročná "Očista" sa koná v noci z 21.3. na 22.3. (GTS_PUNK)

• - Ethan Hawke o Leně Headey prohlásil, že je to v současnosti jedna z nejvíce podhodnocovaných hereček. Řekl také, že málokterá herečka je zároveň tak drsná a tak krásná a že se mu ještě s nikým nepracovalo líp. (mandella)

• - Ethan Hawke (James Sandin) začiatkom júna 2013 v interview na otázku, aké ilegálne aktivity by prijal, keby boli bez následkov, odpovedal: „Mám tajnú túžbu byť ekoteroristom. Keď vidím tie ropné znečistenia a všetky tie mŕtve ryby a odlesňovanie, rád by som niekde podhodil dynamit. Skrytí démoni vo mne myslia presne na to." (whack)