Očista

American Nightmare

Očista

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

Výborný nápad, bohužiaľ nie celkom využitý. Komornosť snímku neodsudzujem, uzavreté priestory mi vyhovujú. Atmosféra sa v nich buduje podstatne lepšie. Obsadenie som pred zhliadnutím bližšie neskúmal, preto ma "lady Lannister" - L. Headey, známa prevažne zo série Hra o tróny veľmi milo prekvapila. V závere potvrdila povesť tvrdej ženy, s ktorou sa neradno zahrávať, inak vám rozfláka lebku o stôl...Film je vlastne klasickou vyvražďovačkou, akých vznikli tisícky. Od iných sa odlišuje práve spomínaným dobre osadeným príbehom a pozadím, ktoré celý film rámuje. Tvorcovia vycítili príležitosť, úspech filmu tiež nebol zanedbateľný, preto už v tejto chvíli letí sieťou kín druhé pokračovanie , ktoré vraj podstatne lepšie využíva alternatívnu budúcnosť a chaos v uliciach. Neviem ako vy, ale ja sa na pokračovanie celkom teším a mám tušenie , že sa rodí nová hororová séria...70%.(24.9.2014)

CO lepšího zvolit pro ukrácení svátečního večera, než pěknou idylku z hnUSA let příštích? Totáček se rozrostl a přišel s novou hrou na Ofčany a ty druhé. Popis vynechám, to už zvládli jiní, já se jen raduju, že jsme si tou mou pěkně stvrdili, že i po těch letech spolu stále vyznáváme stejné hodnoty a alarm byste u nás nenašli:-D(30.12.2014)

Na tomhle filmu jde naprosto krásně vidět rozdíl mezi premisou a scénářem - zatímco námět je zajímavý, scénář je naprosto dementní. Věci se prostě dějí, aby se děly, nebo abychom se posunuli v příběhu. Nebudu originální a taky to napíšu - trailer mě nalákal, málem jsem na to i šel do kina, ale poté, co mi spolubydlící řekl, že film jako takový nestojí za nic, jsem se rozhodl si počkat pěkně na doma. Jediné, co tenhle film vytahuje do toho alespoň průměru je Lena Headey a Ethan Hawke. Speciálně díky Leně jsem se na tohle vydržel dokoukat až do konce. O druhém dílu zatím slyším většinu pozitivních věcí, takže tomu dám šanci, ale na druhou stranu, nebude zas tak těžké překonat tenhle rozpačitý film. 50 %.(6.8.2014)

• Shakers

Námet nieje zlý a rozhodne je zaujímavý, ale tie hlavné postavy sú tak strašné, nudné a otravné, že by som ich najradšej zabil aj sám. V polke filmu som prešiel na temnú stránku sily a začal som fandiť tým Bad Guyom, pretože to boli jediné postavy, ktoré vedeli čo chcú a nenudili. Inak ten príbeh je s časti zaujímavý, ale je to slabé zrežírované, bez nejakého strhujúceho finále, bez napätia, čo je základ v tomto žánri. Taká polovičná nuda. Dúfam, že aj u nás bude niekedy očista, rád by som zabil svojich susedov. 50% - 2*(7.8.2013)

Je to parádní, když si člověk vůbec nepřečte, o čem má film vlastně být ... což se mi náhodou povedlo ... Ten nápad s jedním dnem "očisty", kdy je povoleno všechno násilí na světě, zcela ujetá, bizardní pseudofilosofie, která nás sice nechá na chvíli zahloubat "jestli-kdyby-co by", ale brzy rozjede film na plný koule klasickou obrany baráku rodiny proti maskovaným šmejdům, kteří si šli "den očisty" pořádně užít ... Parádní byl otec, Ethan Hawke se na nějaký herectví zcela vykašlal a působil na mne zcela nejvíc chladně a "podivně", klasicky ke konfrontaci byl donucen okolnostmi, ale moc přemítání mu to rozhodně nedalo, aby se do obrany baráku pustil i s rodinkou a jasně vedl v "body countu" ... Závěr filmu fakt slušnej nářez když se tam řezaly ženský, chlapi, hlava nehlava vším, a o všechno co bylo zrovna po ruce (..projet chlapovi xichtem skrze rozbitý sklo pinballu a ještě o všechny ty cinkrlátka, to musí krutě bolet a nápad fakt suprovej!! :-D ) ... Jo, slušně chladný, drsný, pár zajímavejch překvapení ... no a ta myšlenka, sice je to totální blbost, ale tak neuvěřitelná, až úsměvná ... Napadá mě jen "Rodina je základ státu ..." a "Není nad kvalitní sousedské vztahy..." ... Milé překvapení ...(25.7.2013)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v kalifornských mestách Los Angeles a Chatsworth. (MikaelSVK)

• - James Sandin (Ethan Hawke) nosí hodinky značky Mossimo. (dyfur)

• - V Německu z noci ze 30. 4. na 1. 5. probíhá tzv. "Freinacht". Má stejný princip jako očista, nesmí však být mj. nikdo zabit či něčí majetek odcizen. "Freinacht" byl pro film velikou inspirací. (NormanBates)