Očista

Očista

The Purge

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

Pud sebezáchovy kontra díra v charakteru aneb jednou v roce na Vánoce strejda kolta popadne (!!!) Děsnej bordel po baráku a The Purge jedním dechem jako né tak fany Funny Games v přístavbě. Jediný tvor na planetě, který má ze zabíjení požitek je člověk a tak když člověku jako James DeMonaco dají natočit absurditu s pravidly, i já číhal na prožitek. Upřímně, úvodní atmosféra byla plíživě působivá, ale už po pár minutách mi došlo, že charaktery postav jsou napsané a zahrané tak, aby vás nebetyčně štvaly. Jenže Rhys Wakefield rozhodně není tak sadisticky slizkej jako Michael Pitt a provázanost i sledování jednotlivých scén stává se čistě pudovou záležitostí (něco jako "Nedává to smysl, ale víme, že to s váma cukne"). Hah, někdo dokurvil pojistky, máme tmu, ledkový baterky, černocha v khaki bundě a dvě retardovaný děcka, který bych utlouk teflonovou pánví už v půlce děje. Co se děje? Tahle moralita není, ku své škodě, (chytře) absurdní ad absurdum, nedrží jednoznačnou žánrovou linku a tempo zbrkle šroubuje především ktatší stopáží. Ano, člověk zavírá oči před zvráceností, až do chvíle, kdy se dotkne jeho samého nebo jeho blízkých. Jenže ani nadstandardní Ethan Hawke nedotáhne Očistu dál než do průměru, protože s každou minutou ve mě sílil dojem, že z tohohle se dalo vymáčkout víc, mnohem víc. Očista má do čista ještě daleko a vyvolává jen ty pocity, které musí a mě se chce jen na [final rate: 55%](31.1.2014)

The Purge je úplný opak The Conjuring (co se očekávání týče). Od The Conjuring každý očekával velké věci a sebemenší chybička hned ovlivňovala výsledné hodnocení filmu. Od The Purge se naopak moc neočekávalo a pro mnohé (včetně mě) se stal tento hororový benjamínek velkým překvapením tohoto roku. Sice musím uznat, že mi přijde poněkud zvrácené zlegalizovat na jednu noc v roce zločin, kde se po dobu 12 hodin může vraždit hlava nehlava, ale na druhou stranu je to něco nového a nová myšlenka v tomto žánru se převelice cení! Jen jsem se pousmál při vysílání nouzových zpráv, kde reportérka zmínila, že všeci politici mají imunitu. Myslím si, že pro všechny účastníky tzv. Očisty by byli politici hlavním terčem (a řekl bych, že by to tak bylo i v jiných zemích, že Češi?). Já pevně doufám v to, že se do budoucna nic takového nezlegalizuje, protože to už by náš svět šel do kytek a mohli by jsme se dohadovat na datu zániku země, protože by jsme tu všichni prošli "očistou". Od zaznění výstražné sirény měl film dosti kvalitní atmosféru. Pořád jsem myslel na to jak to vlastně celé skončí. Ten malý kluk by si zasloužil pořádnou facku přes ústa, za to že pustil do domu vetřelce, ale kdyby ho dovnitř nepustil, neměli by jsme se pomalu na co dívat, protože by noc proběhla v poklidu. Po příchodů psychopatů v maskách se začali dít velké věci a závěrečná vyvražďovačka byla famózní. Vskutku pěkný thriller s pořádným hororovým nádechem. Zřejmě nejlepší horor roku 2013, společně s The Conjuring a Mama.(30.7.2013)

Zatraceně originální námět, ale to zpracování již pokulhává, velmi klišovité, typicky americké, ale skvostně kritické.!! Umím si představit, že podobná realita se jednou na této zemi nastolí...(12.11.2013)

Ó, tak toto bola celkom krutá lahôdka. Námet potešil, spracovanie nesklamalo. Pomerne solídna "zábavka", pri ktorej som sa vôbec nenudil. Akurát nechápem miestne podhodnotenie užívateľov čšfd, ale to už tu tak občas býva.(9.8.2013)

Ale jo, docela pěkná vybíjená. Škoda jen paní Spravedlivé, která necítí nenávist a nechce se mstít ani poté, co jí zabijí manžela. Být v její kůži asi bych se ve finále pěkně vyřádil. Jinak jsem docela zvědavý na dvojku, která má vyjít letos. Že by Sandinovi vrací úder? 3-4*, 14.7.2014, pc(14.7.2014)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v kalifornských mestách Los Angeles a Chatsworth. (MikaelSVK)

• - V Německu z noci ze 30. 4. na 1. 5. probíhá tzv. "Freinacht". Má stejný princip jako očista, nesmí však být mj. nikdo zabit či něčí majetek odcizen. "Freinacht" byl pro film velikou inspirací. (NormanBates)

• - Henry (Tony Oller) má ve filmu zbraň Makarov IJ-70 ráže 9x18mm Makarov. (dc125)