Očista

American Nightmare

Očista

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

Provokatívna myšlienka bez realizácie. Náznak dobrého námetu ma spočiatku vtiahol do deja, ale postupom času vyšumel pôvodný zámer a koncept sa neudržateľne blížil k stereotypnej záležitosti horrorového thrilleru. Horrorové thrillery mám rád, ale na tak malom mieste s tak malým počtom postáv to chce zručnosť aj za kamerou, nestačili len dobrí herci. Chýbala atmosféra, napätie gradovalo len dobrou prácou kamery a klišé zvraty ma nechali chladným. Navyše napriek krátkej stopáži je film pomerne nudnou jazdou, keď sa konečne začne niečo diať až takmer za polovicou filmu. Takže žiadny zázrak sa nekoná, ale napriek tomu sa nečudujem dobrým ohlasom z pokladníc kín. Lacný mainstream s dobrým nápadom a tuctovým obsahom sa dobre predáva. 55%.(19.12.2013)

• Lima

Oč originálnější má námět, o to blbější je jeho uchopení a průběh filmu. Celá druhá půle je jedna velká haluz, kde se klišé vrší na další klišé. Jestli vás ještě baví sledovat modelovou, tisíckrát ohranou situaci – v ohrožení přichází finální záporákův úder a ejhle, spása na poslední chvíli je tu! – pak si poslužte. Zde se toho dočkáte asi v pěti případech, s mírnými obměnami, podle toho, jakou zbraň ruka zrovna třímá. Nemluvě o tom, že hlavní postavy se chovají jako totální idioti. A když se trochu zapřemýšlí a vezme se to do důsledku, tak i ten námět je vlastně jeden velký nonsens. Divím se inteligentnímu Ethanu Hawkovi, že do toho šel.(11.8.2013)

Je to mierne nadpriemerný thriller. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch, keď majú americkí občania možnosť na dvanásť hodín v roku vykonávať takmer akýkoľvek zločin, aby sa vylepšila celková životná úroveň a morálka obyvateľstva. Úspešný obchodník s bezpečnostnými systémami sa práve chystá stráviť tento čas tak ako vždy, kľudne so svojou rodinou v zdanlivo bezpečnom dome, lenže všetko sa pokazí, keď syn domov pustí muža na úteku pred skupinou zabijakov a tí sa nezastavia, až kým nedostanú to, čo chcú. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak mám z neho dosť rozporuplné pocity. Samotný nápad s jednou vražednou nocou v roku, keď sa ľudia môžu spoľahnúť len na seba je rozhodne veľmi zaujímavý a ponúka slušný potenciál, ale tvorcovia sa rozhodli dej sústrediť prakticky len do jedného domu, čo je škoda, no nanešťastie ani toto nezvládli práve najideálnejšie. Chválim hlavne prvú polovicu, keď sa to prakticky len rozbieha, keďže ten pocit nadchádzajúcej vražednej noci je podaný dobre, ale keď sa už začne diať to hlavné, tak to paradoxne skôr upadne. Niektoré postavy a hlavne syn sa správajú až príliš hlúpo a otravne a rovnako až príliš veľa času je venovaných hľadaniu obete po dome, čo mi prišlo úplne mimo a toto ma len nudilo. Ale celkový dojem zachraňuje posledná dvadsaťminútovka, kedy sa to nielen slušne rozbehne, ale hlavne vo finále príde niekoľko vydarených situácií, len škoda, že to neskončilo o trochu skôr, pretože tvorcovia to ukončia klasickejšie a s tým koncom, ktorý to mohlo mať by som mal z toho teda omnoho lepšie pocity. Čo sa týka tej hororovejšie ladenej stránky, tak to pôsobí skôr len priemerne. O atmosféru tu vôbec nejde, napätie som tiež ani raz nepocítil, ale aspoň akcia je celkom slušná, no skôr v rámci akčného žánru, keďže tu nejde o nápadité likvidácie a krv, ale skôr streľbu a súboje. Herecké obsadenie je na tom dobre, Ethan Hawke mi v týchto hororovejších úlohách sedí, k tomu sympatická Lena Headey a chválim aj hlavného záporáka. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, po vizuálnej stránke tomu nemám moc čo vytknúť, len by to chcelo aj to napätie. Škoda, dopadlo to prakticky presne tak, ako som aj očakával, nie je to zlý film, na ten lepší priemer to stačí, ale dalo sa z toho získať aj omnoho viac. 58%(28.7.2013)

Aniž bych jakkoli hodnotil nebo dumal na celým tím konceptem "očisty", který je už sám o sobě plný potenciálu jak k poskytnutí slušné porce hororové zábavy, tak ke strhání, musím říct, že z výsledku jsem na vážkách a inklinuju víc k té horší variantě. Herci jsou sice kvalitní, ale skoro všichni vypadají jak jedna velká nesympatická banda buzíků, režie je slušná, ale scénář s postupem čas dost vyhasíná, což je strašná škoda. Největším problémem je pro mě absence pořádných hororových prvků, kdy až se film konečně rozjede od obrátek, tak se omezuje na maximálně průměrnou akční střílečku. Stejně je na tom i s napětím, které se tam teda pohledat dá, ale nějaké to znepokojení v souvislosti s home invasion se vůbec nekoná. Čekal jsem mnohem lepší záležitost....60%(22.6.2013)

Dostal jsem od toho co jsem cekal a tudiz je na moji strane spokojenost uznavam ze ten skvelej napad se dal vyuzit mozna jeste o neco lip a nakonec z toho byla jenom vyvrazdovacka ale k certu s tim v ramci moznosti ma tenhle film i vzhledem k mensimu rozpoctu vsechno co ma mit a navrch pozitivum nejvetsi je ze si zkratka na nic nehraje ja jsem si to uzil a presvedcil jsem se ze v dnesny zatuchle hororove dobe je lepsi se podivat na nenarocnej projekt z malym rozpoctem zato delany z nadsenim a je fajn kdyz se do toho jeste nevklada ta desna rutina ktera dneska zanru vladne takze jak jsem uvedl jsem spokojeny a muzu klidne prohlasit ze Lesni puch a podobny slataniny se muzou jit zahrabat(16.7.2013)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 91. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - Henry (Tony Oller) má ve filmu zbraň Makarov IJ-70 ráže 9x18mm Makarov. (dc125)

• - Spoiler: V závěru filmu přijde Dwayne (Edwin Hodge) zachránit rodinu a zastřelí pana Caliho (Tom Yi), poté chytně kolem krku Grace (Arija Bareikis). Její ruce jsou prázdné, v dalším záběru však drží v ruce nůž. (Dalfor)