Mother: Caring for 7 Billion

všechny plakáty

Film ukazuje jadro problému narastajúcej environmentálnej, humanitárnej a sociálnej krízy, ktorým je preľudňovanie a s ním spojená nadmerná spotreba. Beth, matka pochádzajúca z 12-člennej americkej rodiny, cestuje do Etiópie, kde stretáva Zinet, najstaršiu z dcér veľmi chudobnej, takisto 12-člennej rodiny. Tento príbeh nenásilným spôsobom búra mýty, ktoré chrlia obchodníci a vlády, podľa ktorých môžeme rásť donekonečna, konzumovať ešte viac, a že táto planéta je naša bezodná zásobáreň a smetný kôš zároveň. Prístupným spôsobom vysvetľuje, že ignorovaním faktov a pokračujúcim tempom nezodpovedného konania ohrozujeme budúcnosť na Zemi pre nás samých. (whack)

whack

Stámilióny hladujúcich, miliarda ľudí na pokraji chudoby, otrávené rieky, civilizačné choroby, smog, odlesňovanie, odrybňovanie, ozónové diery, toxíny – to nie sú iba dôsledky kapitalizmu a nespravodlivej hierarchie v spoločnosti, ale aj preľudnenia. Samozrejme, že preľudnenie nie je jedinou príčinou. Mali by sme spotrebovávať menej, používať surovinové zdroje podstatne efektívnejšie a distribuovať ich takým spôsobom, aby mal väčší počet ľudí prístup aspoň k základným potrebám. Niet však pochýb, že tieto problémy by sme vyriešili oveľa ľahšie, ak by svetová populácia nevzrástla o ďalšiu miliardu, či päť. Chýbala mi v tomto dokumente už iba zmienka o nejakej neziskovke zaoberajúcej sa týmto problémom, napr The Rewilding Institute, IPPF, Population Connection, Population Matters, Negative Population Growth, Population Action International, Population Media Center, Context Institute, a pod. Podobný skvelý film: Endgame 2050. ()

ManusiaLiar

Toto je jeden z najdôležitejších dokumentov, lebo otvorí ľuďom oči a umlčí to hlúpe spoločenské tabu, kvôli ktorému sa ľudia hanbia hovoriť o preľudnení. Ako jeden z mála sa venuje tomuto kľúčovému problému a všetkému okolo toho. V dokumente hovoria vedci, ktorých si veľmi vážim (Paul R. Ehrlich, Albert Bartlett a Lester Brown). Treba vidieť, a aj Surviving Earth (Peter Charles Downey, 2014). ()

filmharmony

...matka Země... a nevděční spratci... ...ano, je nás moc... ...ale - kdybychom byli vychovatelní, poradili bychom si... ...zatímco nejsme schopní se postarat o děti, které už tu jsou, máme ego potřebu mít děti vlastní... ano, je to přirozené... ale je tomu skutečně tak? jaké jsou naše skutečné důvody vlastní děti mít... ...většina velikánů, kteří se snažili a snaží pohnout kolem beznaděje, věnuje čas a své síly pro druhé... ...kolik z nich zůstalo bezdětnými? důvody? opravdu je nás moc a kdo se postará a ty další, kteří dál a dál přicházejí bez ohledu na kapacitu země... samozřejmě, kromě jiného cesta vede uvědoměním každého z nás, že vybočit z šílenství nadspotřeby je zásadní pochopení, že vysátí zdrojů matky Země až už nebude mít sílu dávat dál, je naprosto slepé... jsme skutečně slepá větev vývoje? ...měli bychom si uvědomit, kdo z nás zanechá na její další tváři jizvu nebo bude její rány drásat dál... ()

ChArLeNe

Tento dokument mi ukázal inú perspektívu problematiky preľudnenia, než akú som mala doteraz (že každoročne sa zabíja okolo 60miliard dobytka, a že 7+miliard ľudí je oproti tomu nič). I keď aj to je dôležité, ale určite sa nemôžeme rozmnožovať len tak hala-bala, bez negatívneho dopadu či už spoločenského, ekonomického alebo ekologického. No vadí mi, že dokument akoby podporoval myšlienku, že ťarcha je na ženách, že to ony musia brať antikoncepciu, dať si podviazať vaječníky atď. Pričom, podľa môjho pohľadu, ak sa chceme posunúť k spoločnosti bez dominancie a ega, je potrebné posilniť obidve pohlavia (nie len jedno) - ženy tým, že nie sú rodiace mašiny a že nemusia mať deti keď nechcú, a mužov tým, že hodnota muža sa neurčuje jeho plodnosťou, a že aj oni môžu zabraňovať tehotenstiev podstúpením vasektómie. A myslím si, že práve v tomto ohľade by trebalo ľudí viac vzdelávať, keďže o stereotypov obklopujúcich mužské pohlavie sa veľmi nehovorí, a tiež sa nehovorí o ničení hormonálneho systému žien braním antikoncepcie. ()

Khalesi

Je nás priveľa. Čísla uvedené v tomto dokumente sú alarmujúce aj vzhľadom k tomu, akou rýchlosťou sa rozmnožujeme. Kedysi slabší jedinci umierali a tým sa prirodzene regulovala veľkosť populácie. Dnes je veda a medicína na takej úrovni, že je úmrtnosť minimálna. Naučili sme sa využívať prírodné zdroje takým sposobom, že sme získali mylný dojem, že sa možeme nekontrolovateľne rozmnožovať. Považujeme za normálne 3 aj viac detí na rodinu. Takýto vzrast populácie však nie je trvalo udržateľný. Viac ľudí viac spotrebuje. Chová sa viac hospodárskych zvierat, obhospodáruje sa viac zeme a lesy sa menia na polia a mestá. Potrebujeme viac ropy pre naše autá, viac uhlia, dreva a viac priestoru pre naše potreby. Nepremýšľame však nad tým, kam tento deštruktívny životný štýl smeruje. Nehľadiac na to, že redukujeme životný priestor ostatných živých tvorov, ktorí s nami zdieľajú našu planétu a majú rovnaké právo žiť na nej dostojným životom, tak ako my ľudia. Jedného dňa vyčerpáme všetky zdroje a nebude už nič, čo by nás zachránilo. Nebude už cesty spať. Aj keď sa nám tento scenár zdá katastrofický, nemení to nič na tom, že je reálny a nevyhnuteľný. Jedinou cestou je kontrola porodnosti. Nesmieme dovoliť, aby naše sebectvo bolo našou záhubou. Aspoň v tomto musíme byť rozumný a ohľaduplný a myslieť dopredu. Naša planéta nám poskytuje všetko, čo k životu potrebujeme, nie je však nafukovacia a nevyčerpateľná. ()