Číst počasí

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2011, 26 min

Snahy porozumět počasí provází lidstvo od jeho počátků. A ačkoliv na něm v současnosti nejsme zcela existenčně závislí jako naši předci, stále má na nás zásadní vliv. Proto také patří předpovědi počasí k nejsledovanějším zprávám. Uzpůsobujeme mu svoje denní plány, ovlivňuje naši psychiku a je také vděčným námětem konverzace. Klára Tasovská ve svém dokumentu sleduje několik lidí. Počasí vnímají výrazněji než ostatní a stalo se také náplní jejich práce a často i mimopracovního života. Počasí silně působí na naše emoce, v tom je podobné hudbě nebo abstraktnímu umění, a při intenzivním prožívání může v člověku navodit až stavy změněného vědomí. To ilustruje dokument statickými nebo naopak zrychlenými záběry krajiny a proměn počasí ve vypjatých situacích. Dokument se zabývá nejen působením podnebí a přírody na člověka, ale i procesem opačným, tedy otázkou změn klimatu v důsledku činnosti neustále se rozrůstající lidské populace. V těchto případech ale musí klimatologové spolupracovat s ekonomy a vždy vytvořit několik variant zohledňujících růst populace, výši HDP a řadu dalších faktorů. (Academia Film Olomouc)