• Karlos80

Rozverná, konzervační, jinak ale slabší (námět, herecké výkony) a méně známá komedie kterou Marc Frič natočil podle původního námětu Václava Wassermana. Hlavní roli si zde střihl jeho přítel-režisér Karel Lamač, který se nezřídka objevoval i před kamerou. Většinou to byly role inteligentních, ale současně i potrhlých a pro praktický život naprosto nepoužitelných mužů, tedy přesně takové které jsem nikdy nemusel a tudíž je ani moc nevyhledával. Takový je i nesmělý, naivní a neobratný na druhou stranu ale také čestný a dobrotivý Anatol Brynda, který se proti své vůli zaplete hned s první klientkou. Tu si zas ve filmu zahrála mladičká temperamentní Ljuba Hermanová (Helena), která se ve filmu objevila již počtvrté. Oba hlavní představitelé si tu spolu zazpívali písničku "Není všechno zlato, co se zlatem zdá" od Járy Beneše (píseň) a Václava Špilara a Mírovského (text). V dalších rolích se zde také objevili (určitě jste poznali) ještě další dva režiséři - kasaře Lašťovku si zahrál Josef Rovenský a roli oddávajícího úředníka Jan S. Kolár, známý režisér z éry němého filmu nebo vždy standardně noblesně hrající Čeněk Šlégl (Jára Marek) .(29.1.2008)

A je to tady, aby začala česká veřejnost vnímat Trudu více jako následovnici Anny - vzal si ji do filmu i Karel Lamač a nebylo cesty zpět. Povedlo se to náramně a nezůstalo jen u jednoho projektu. Navíc se našel čas i na malý film ve filmu aneb Ljuba řádí. Nadto moderní bydlení, šlágry, zejména Není všecko zlato, co se zlatem zdá... (není vždycky štěstí, když se děvče vdá) a populární herci. Skvělé. Bezkonkurenční.(15.2.2009)

Film sice nepředstavuje žádnou perlu, ale když uvážím, že se jedná o frašku, je její výsledek víc než dobrý. Téma jezdící postele a pomyslné nevěry bohužel představovalo velmi slabý podklad pro filmový scénář. Ač jsem skalním fanouškem Karla Lamače, přiznávám, že se moc nesnažil, a vytvořil pouze další šablonu nepraktického mládence, kterého ta správná dívka přivede k rozhodnosti (už jméno hlavního hrdiny Anatol Brynda je na hranici diváckého vkusu). Jako celek Vás ovšem tenhle film nemůže urazit a neškodí si ho občas připomenout, už kvůli jedné z mála hlavních rolí Ljuby Hermanové v jejích naprostých začátcích.(7.11.2003)

• burina

Truda je zlato a zachraňuje celý film. Karlovo neherectvo ho zase potápa.(5.2.2013)

S vyloučením veřejnosti je relativně podprůměrný film , ze kterého ale člověku utkví v paměti několik výrazných detailů. Prvním je Ljuba Hermanová. Ta zde sice předvádí silně afektovaný herecký projev, ale na druhou stranu díky svému vlezlému chování vůči Karlu Lamačovi také získá něco zvláštního co na mě působí jako magnet a její komentování nedostatků domácnosti Karla Lamače jsou opravdu nezapomenutelné. Dál stojí za zmínku ještě hádka Ljuby Hermanové s Čeňkem Šléglem a vybílení jejich domácnosti. Jinak scénář celého filmu je docela slabý a film táhnou nahoru jen některá světlá vtipná místa. Opravdu těžko jde vystavět děj kvalitního filmu na zápletce s jezdící postelí a domnělou nevěrou, ale i tak je jméno Karel Lamač zárukou jisté kvality a ubezpečení, že natáčený film nebude stejně kvalitní jako například Osada mladých snů.(20.12.2007)

"Co je to za klíč a nač mi tohoto klíče přinášíte?" "To je od domu, bez toho byste se nedostal ven" "Netřeba, neb po hodině desáté již neopouštím domova a nyní běžte, ženo domovní, beztoho čekám houf klientů". Velmi vytříbený sloh a humor na úrovni, sice s prvky úletu, nicméně stále vtipné a na svou dobu i velmi povedená Macova režie. Z jistého pohledu lze zde vnímat i jakýsi obraz nestoudně rozmařilého života celebrit třicátých let, kteří po svatbě ničí svatební dary a ve stejném obleku, ve kterém si slíbili lásku, sepisují rozvod. Zřejmě to takto nebylo myšleno, ale kouzlo těchto veseloher je i v tom, že si je divák (přinejmenším já:) může upravit k obrazu svému. V mém hodnocení mě utvrzuje i milá, rozverná melodie, doprovázející tuto pohodovou komedii, ve které mi k dokonalosti chyběla jen Anny Ondráková.(4.2.2018)

S nápadem na nový film tehdy přišel scénárista Václav Wasserman, který napsal vcelku jednoduchou šablonu o vzájemných milostných nedorozuměních a novomanželských omylech. Režisér Mac Frič pak z tohoto banálního příběhu stvořil svižný zábavný film, záměrně stylizovaný do podoby crazy komedie. V hlavní roli nepraktického advokáta Bryndy se suverénně uplatnil Karel Lamač, kterému podobný typ postav zajistil určitý přechodný stav v jeho herecké mezihře. Scénář obsahuje i několik vskutku vypilovaných gagů v podobě jezdící postele a vybílení luxusně zařízeného bytu. A konečně, sňatky bez lásky jsou stále aktuální, stále přítomné.(3.10.2008)

I po letech velmi svěží komedie o trampotách dvou čerstvých manželských párů, které se záhy trochu vymění. Vynikající je v hlavní roli Karel Lamač jako novodobý don Quijote, advokát Anatol Brynda. Spousta dobrých gagů, které pramení jak ze spousty nedorozumění, tak z moderního vybavení Bryndova novomanželského bytu.(24.9.2008)

Situační komedie s Karlem Lamačem v hlavní roli jako začínající advokáta , který se ožení , ale díky svému tchánovi , který jim v novém domě udělá pojízdnou postel se začnou dít všemožné věci , které vedou až k rozvodu. Opravdu pohodvá komedie o dvou párech, kteří se posléze prohodí partnery. Film pobaví a skvělé herecké výkony to jen podtrhují.(23.1.2009)

• otík

Komedie o začínajícím doktoru práv, který se má brzy oženit, jenže jednoho večera vpadne do jeho bytu novomanželka, která bydlí ve vedlejším bytě a těžce se rozhádala se svým novomanželem. Rozpad manželství je nasnadě a doktor se do případu zaplétá více, než by bylo zdrávo. Tato komedie bohužel nedisponuje oním kouzlem starých dobrých filmu, nikdo z herců nedokáže výrazně připoutat naší pozornost. Přeci jen slabší komedie hodna zapomnění. Hudba: Jára Beneš(15.10.2009)

• Skuby47

Tuto méně známou starou pamětnickou komedii bychom v současnosti mohli spíše přirovnat k televizní inscenaci či sitkomu. Celá fraška plná omylů se točí kolem různých nedorozumění, domnělé nevěry a střídání partnerů. Odehrává se jen v interiérech a stojí pouze na vtipných dialozích a jedné pojízdné posteli. Herecky nic moc, všichni přehrávají, možná cíleně. Karel Lamač v roli nesmělého potrhlého právníka je docela roztomilý a Ljuba Hermanová jako divoká dračice je mu dobrým protipólem. Pro pamětníky celkem zábavné, pro současníky nudné.(21.3.2016)

Tento film začal, ako dosť naivná komédia. Herecké výkony to je kapitola sama o sebe. Najmä Ljuba Hermanová je vyslovene "chutná". No aj som sa zasmial - na svadobnom dni, keď mladomanželia rozbili celý byt. Karel Lamač pôsobil ako päťdesiatnik , no on bol mladý mladoženáč. Lenže film bol natočený v roku 1933 a preto sa nemôžeme na toto dielo dívať dnešnými očami. Aj preto dávam 60%.(5.6.2013)

• pytlik...

Ťulul Lamač prokazuje, že nikdy nebyl dobrým hercem, i tu svou prkennost hraje pěkně prkenně a nepřesvědčivě. Ale ta jeho tvář, že by se František Smolík někde zapomněl? No i když teď koukám na jejich data narození, tak by to spíš mohli být bratři. Děj byl i na předválečné poměry doost chatrný a ultranereálný, i když nejedno ženské srdce muselo zaplesat hned nad dvěma svatbama najednou. No a když koukám na Ljubu Hermanovou... to bych si snad radši vzal Čeňka Šlégla než si domů nasadit takovouhle dračici!(6.5.2013)

Není to žádné veledílo, ale Lamač je autorem mnoha horších filmů a naštěstí to není Slavínského operetka. Také afektované diblíky naštěstí nepotkáme. Zápletka je řídká až žádná, ale objeví se prvek absurdního humoru (kasař, který se považuje za oběť krize) a neuvěřitelné dialogy. Jen konec je poněkud trapnější, sekvenci ze soudní síně si mohli tvůrci odpustit.(29.1.2008)

• jakoby

Lamac je sice prkneny ale snesitelne a roztomile. Avsak vterne vnucena se neprijemna Hermanova zpusobila ze jsem se podivala s odporem jen jednou. Kde byla Grosova nebo Ondrakova , ktere jsou dobre i v roli potvory ? Film nezachrani ani napad s posuvnyma postelema.(11.5.2011)

Dobře jsem se bavil. Pan Lamač jako vždy skvělý. Měl jsem pocit, že devadesát procent filmu je stavěno na něm. *** A PŮL(1.4.2018)