Dark Was the Night

Tyler Hisel

Ryan Samul

Darren Morze
  • maddy

Dark was the Night, Boring was the Movie. B-éčkový monster horor, ktorý sa snaží byť atmosférickým kúskom s postupne budovaným napätím, ale v závere sa celá tá snaha rúca ako domček z karát. Zo začiatku to ešte fungovalo, malebná dedinka, večne zamračené počasie, hustý priľahlý les a v ňom niečo zlovestné. Pomalé, nikam sa neponáhľajúce tempo a postupné náznaky. V tom je film najsilnejší. Bohužiaľ, postupne sa zameria na neustále riešenie obohraných rodinných problémov, až nakoniec divák zistí, že sa v ňom vyše hodiny nič nestalo a celé to dianie je vyslovene o ničom. To sa film snaží dohnať v záverečných pätnástich minútach, kde dôjde na hororové akčné finále, ktoré akoby vypadlo z iného filmu. Odhalí sa ohavne digitálne monštrum a celý film sa zmení až na také lacné monster C-éčko, ktoré sa už ani na sekundu nedá brať vážne. Vo výsledku tak úplne lacné ako monster horor v závere a úplne nezaujímavé ako pokus o atmosférický kúsok z predošlých minút kvôli neustálemu odbiehaniu k riešeniu nepodstatnej rodinnej drámy, navyše tieto dva prístupy k sebe absolútne nepasujú. Pokiaľ by sa pracovalo len s náznakmi, ktorý by sa postupne zintenzívňovali mohol Dark Was the Night dopadnúť omnoho lepšie, stačilo keby si Jack Heller zobral príklad zo svojho predošlého filmu Enter Nowhere, ktorý nepotreboval žiadne CGI a dokázal pracovať iba so samotnými postavami. Takto vlastne ani neviem čo chcel režisér v prípade Dark Was the Night natočiť, pretože film tak nefunguje ani v jednej rovine. A ten trápny záver, pri ktorom som už strhol aj tú zamýšľanú druhú hviezdu radšej ani nespomínam, to už bolo vyslovene na smiech. CELKOVO: 1,5* (3/10)(12.8.2015)

Normálne by som hodnotila tromi hviezdičkami, ale ten koniec ma rozsekal. Vlastne veľká časť filmu je o chlapoch so zbraňami, ktorí behajú po lese a hľadajú krvilačnú beštiu. Pobavil ma lovec, ktorý vybehol nariekajúc z lesa a zúfalo líčil, ako beštia zabila jeho kamarátov, tiež lovcov, a aké to bolo strašné všetka tá krv, strach a umieranie...nie že by predtým nevraždili a nesposobovali by presne toto všetko oni nevinným zvieratám. Vždy sa mi páči, keď sa minca obráti a z lovca sa stáva korisť. Aspoň vo filme občas títo zbabelci dostanú to, čo im patrí.(29.10.2015)

• Gilmour93

Zajímavý K.Durand jako šerif v městečku, kde by lišky dávaly dobrou noc, kdyby zrovna neutekly před velkopopovickým vrchním.. I když měl Heller v zádech atraktivní pověsti středo atlantických kmenů Severní Ameriky (Wendigo) či historku o devonském ďáblovi, mizerným budováním atmosféry je postupně znehodnotil (popelavý filtr a lekačky pro nedoslýchavé opravdu nejsou vše). Nedostatek explicitnosti neuměl autor využít ve svůj prospěch, scény sbližování (traumatizovaný šerif a jeho žena) vůbec nefungovaly, trapně patetický závěr působil směšnější, než ten digitální lichokopytník mezi kostelními lavicemi a nic na tom nemění ani fakt, že u pípy bude ten večer poněkud narváno. Spoiler: Nenechte se zmást ušima deputyho z New Yorku, on není vlkodlak!(18.11.2015)

Heller není bez talentu, což ukázal už ve svém debutu Enter Nowhere. Jako svůj druhý film dodal solidní monster horor, v němž malé městečko terorizuje stvůra vraždící nejprve domácí mazlíčky a posléze i samotné obyvatelstvo. Je to pomalé, zádumčivé, s vyblitými barvami. Atmosféru Heller kouzlí docela schopně, jen je škoda, že v závěru odhalený celistvý vzhled monstra mě docela zklamal. Dokud z něj byly vidět jen pařáty nebo silueta, působilo lépe. Hlavní problém, který ale s filmem mám - a proč zůstanu bezpečně na třech hvězdách, je to, že vzhledem k námětu a prostotě scénáře je Dark Was the Night až absurdně vážné. Dějově je film naprosto obyčejné monster béčko, scénář se ani nesnaží být nějakým způsobem originální či vynalézavý, ale postavy se při tom občas tváří a mluví, jako kdyby byly v Dostojevském.(25.7.2015)

Dokud se jede v náznacích, tak to funguje velmi dobře. Klasické neznámým zlem terorizované maloměsto je jistota a tady to po stránce atmosféry šlape jak hodinky. Jakmile se odhalí původ, už to takové terno není a naháněčka je to spíš průměrná. A ten cheesy závěr, který tvoří asi posledních 5 sekund, si mohli teda klidně odpustit úplně, to bylo dost pod úroveň filmu.(23.10.2018)

• - Scenár filmu bol zaradený do zoznamu Hollywood Blacklist 2009 (ročný prehľad 100 najlepších nezrealizovaných scenárov). Film je voľne založený na skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali v anglickom Topshame v roku 1855 a ktoré sú známe ako "Diablova stopa". Mestečko sa ráno prebudilo a na cestách našlo čerstvo napadnutý sneh a na ňom otlačky divných veľkých rozrezaných kopýt, ktoré sa tiahli až do ďaleka. (Scraffy)

• - Film je založen na reálné báji o tajemné bytosti windigo, která je v severoamerických indiánských kmenech tradována ještě z předkolumbovskych dob. Tato bytost se měla vyskytovat na pomezí dnešní Kanady a USA a naposledy ji byla připisovana úmrtí na začátku 20. století. Podoba windiga se liší dle toho kterého kmene, avšak spojuje vždy zásadní věc a tou je vysoká postava cca 3-4 metry s třiprstými pařáty na nohách a drápy na horních pažích, mrtvolným dechem a nadlidskou silou. V některých bájích má mít i rohy a popelavou kůži a hluboko posazené žhnoucí oči. (SsgtJira)