Dark Was the Night

Jack Heller

Tyler Hisel

Ryan Samul

Darren Morze

Takmer 70 %. Scenár nás prvú hodinu napína, kladie otázky a ponúka náznaky zlovestných odpovedí. Mestečko v zovretí ponurých zimných hôr a so starými indiánskymi poverami, je ideálne prostredie pre takýto typ hororu. Super je i dvojmetrový, rešpekt budiaci „tichý Kanaďan“ Kevin Durand. Bohužiaľ, ku koncu to začne skĺzavať k hororovým klišé. Nepoteší ani vzhľad pôvodcu záhadných stôp z úvodu snímky. A koniec mi, vzhľadom na sympatické postavy, pripadal neférový a zbytočne krutý.(8.12.2016)

Heller není bez talentu, což ukázal už ve svém debutu Enter Nowhere. Jako svůj druhý film dodal solidní monster horor, v němž malé městečko terorizuje stvůra vraždící nejprve domácí mazlíčky a posléze i samotné obyvatelstvo. Je to pomalé, zádumčivé, s vyblitými barvami. Atmosféru Heller kouzlí docela schopně, jen je škoda, že v závěru odhalený celistvý vzhled monstra mě docela zklamal. Dokud z něj byly vidět jen pařáty nebo silueta, působilo lépe. Hlavní problém, který ale s filmem mám - a proč zůstanu bezpečně na třech hvězdách, je to, že vzhledem k námětu a prostotě scénáře je Dark Was the Night až absurdně vážné. Dějově je film naprosto obyčejné monster béčko, scénář se ani nesnaží být nějakým způsobem originální či vynalézavý, ale postavy se při tom občas tváří a mluví, jako kdyby byly v Dostojevském.(25.7.2015)

Když nic jiného, tak je Dark Was the Night příjemným překvapením.Atmosféra je hned ze začátku naprosto parádní a hodně příjemně jsem se bál a nepotřeboval jsem k tomu ani žádný lekačky, který jsou sice ve filmu jen tři, ale za to parádní, stejně jako atmosféra kterou režisér kouzlí díky výtečný vizuální stránce, ani mi nevadil ten modrej filtr kterej se ve finále k tý celkový depresi hodil perfektně.Kevin Durand je sympaťák a roli utrápeného otce/šerifa zvládl na jedničku a myslím si jednoznačně ukázal, že nemusí hrát jen psychopaty a vojáky, ale že má i na dramatický žánr.K dobru si určitě musíte připočíst to, že monstrum není celou dobu vidět a jen tesáky a kopyta odvedou půlku hororové práce.Do první hodiny jsem byl dokonce možná na 5* a celou stopáž přemýšlel, proč že to je zase na ČSFD tak hrozně podhodnocené, no ono od přesunu do kostela to jde bohužel rapidně dolu a když se ukáže ta digitální ještěrka jak vystřižená z Pavučiny snů, je po srandě.Potom ale režisér udělal něco, co mě zase nakoplo a ten poslední záběr mě docela dostal, to bylo nečekaný a odvážný a režisérovi muselo být jasné, že tím hodně diváků nasere.Upřímně, kdyby stvůra vypadala jako Tim Curry v Legendě a příběh nabyl jiného směru a opravdu se jednalo o nějaké prokletí města a ďábla, asi by tu bylo víc procent a víc spokojených hororových fanoušků, ale i tak si tenhle malý horor zaslouží pozornost.Bál jsem se a bavilo mě to, škoda toho neukočírovaného konce.69%.(31.8.2015)

Príjemný malý horor, ktorý mi pocitovo pripomenul opatrnejšie monster kúsky ako Fessendenove "Wendigo" (lepšie) či Bousmanove "The Barrens" (slabšie). A tak ako ma dokáže zabaviť vydarená, intenzívna monster vyvražďovačka, tak si viem užiť aj takýto pomalší, atmosférický prístup k žánru, pokiaľ to v ňom teda funguje. A tu to fungovalo; fajn postavy, hustnúca atmosféra, obstojné mystérium a vygradované finále, v ktorom našťastie nesklamalo ani finálne odhalenie monštra. Síce to kľudne mohlo byť o 15-20 min. kratšie a filmu by to nijako neublížilo, ale aj tak dobre.(25.7.2015)

Dokud se jede v náznacích, tak to funguje velmi dobře. Klasické neznámým zlem terorizované maloměsto je jistota a tady to po stránce atmosféry šlape jak hodinky. Jakmile se odhalí původ, už to takové terno není a naháněčka je to spíš průměrná. A ten cheesy závěr, který tvoří asi posledních 5 sekund, si mohli teda klidně odpustit úplně, to bylo dost pod úroveň filmu.(23.10.2018)

• - Film je založen na reálné báji o tajemné bytosti windigo, která je v severoamerických indiánských kmenech tradována ještě z předkolumbovskych dob. Tato bytost se měla vyskytovat na pomezí dnešní Kanady a USA a naposledy ji byla připisovana úmrtí na začátku 20. století. Podoba windiga se liší dle toho kterého kmene, avšak spojuje vždy zásadní věc a tou je vysoká postava cca 3-4 metry s třiprstými pařáty na nohách a drápy na horních pažích, mrtvolným dechem a nadlidskou silou. V některých bájích má mít i rohy a popelavou kůži a hluboko posazené žhnoucí oči. (SsgtJira)