Insidious 2

Insidious: Chapter 2

Insidious: Kapitola 2

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2013, 106 min

Vždy jsem měl velké averze vůči režírování Jamese Wana, například jeho V zajetí démonů, který se mi líbil jako hororový celek, ale bohužel nenaplnil to, co jsem od něho očekával. To samé se dá povídat o prvním Insidious, nebo o krátkometrážním snímku Saw. Po všech těch obavách musím prohlásit, že Insidious: Chapter Two je minimálně nejlepším hororem roku 2013 a s jistotou by se vešel do mé TOP5 duchařských hororů. Naposledy jsem si takto užíval duchařský horor v listopadu v roce 2011 (4.11.2011), kdy jsem navštívil Sinister. Myslím si, že až teď jsem pochopil, že James Wan je (byl) v současné době tím nejlepším hororovým režisérem, protože snad nikdo nedokáže tolik brnkat na nervy a vytvářet takovou atmosféru, že by se dala krájet jako on, James Wan. Nicméně je fakt, že mi celkem výrazně vadila jedna věc. Nelíbilo se mi propojování akční části s části hororovou (duchařskou). Při gradující a dechberoucí atmosféře se příběh mnohdy pozastavil a přepnul se na jakousi akční stopáž. Stopáž která mě malinko nudila, ale je pravda, že bez těchto (skoro až bondovských) akčních scén by se film neobešel. To bylo dle mého úsudku jediné drobné negativum, které decentně ovlivnilo mé hodnocení. Jak už jsem se zmiňoval, druhý Insidious měl velice kvalitní atmosféru, obdivuji Wana za to, jak skvěle dokáže naložit s hororovými prostředky, např. scéna se skříní a telefonem na provázku, nebo způsob zjevování se duchů, ale nejvíce mě uchvátilo to nádherné až nechápajíc natočené scény, kde se propojují dva světy, dva pohledy na svět, reálný a ten z očí "mrtvých". To bylo naprosto famózní a když se postupem času vysvětlovala pointa za pointou, mozek mi najednou "pracoval" na 100%, protože mnohdy jsem musel i hodně myslet, což si u hororů velice vážím. To jsou zřejmě největší atributy k mému vysoce kladnému hodnocení. Všechny scény, které měli diváka vystrašit, fungovali stoprocentně, při jedné scéně jsem se lekl, až jsem málem spadl ze sedačky. Ukončení hororové kariéry Jamese Wana je sice pro fanoušky hororu velice bolestivý krok, nicméně si myslím, že v nejlepším se má přestat a druhý Insidious je rozhodně (aspoň podle mě) tím nejlepším co kdy Wan natočil. ___ (Jiráskovo divadlo, Nový Bydžov)(23.11.2013)

• Hrabka

Dvojka je srovnatelná s jedničkou, ale protože to je vlastně opět to samé, tak si nemůžu pomoct a musím hodnotit o stupeň hůř. Přestože některé ty scény, které by měly vyděsit, působí spíš směšně (Wan se u mě stává "mistrem" v rozpohybování neživých věcí a především přeborníkem na pomalu se zavírající dveře se skřípotem, pomalu se otevírající dveře se skřípotem, rychle se otevírající a zavírající dveře bez skřípotu, velmi rychle až prudce se otevírající a zavírající dveře, probourávání dveří, vyrážení dveří, různé druhy dveří, různé barvy dveří apod.), tak umí celkem zručně navodit hororovou atmosféru, kterou ale kazí podivuhodně divný děj. Problém vidím stejně jako u jedničky nebo u Conjuring hlavně v příběhu a ve stylu vyprávění. Ta story mi prostě přijde nezajímavá, a to i přesto, že je snaha o propletení s prvním dílem. Nějak to na mě nezapůsobilo, je to takový chaotický s celou řadou divných a nelogických situací. A to co předvádí duo "krotitelů duchů" s "vrhačem kostek" to je víceméně trapas. Kde jsou ty napínavé horory s výbornými pointami dob minulých? Wan měl zůstat u krimi-thrillerů jako bylo Saw, i když tam tomu hodně přidal hlavně skvělý scénář Whannella. Škoda, že ten samý člověk nedokázal vymyslet něco poutavého a originálního také do série Insidious. Uvidíme jak si poradí u trojky, kde to bude celé v jeho rukách. Moc dobře to ale nevidím.50%(13.10.2014)

Takže pocikané nohavičky od strachu sú už v koši na prádlo. Nachystala som si ich 5 stačili mi však len tri. Začiatok som čakala dáky pre strachopudov ako som ja, niečo ako "Ó, my sme tak šťastná rodinka, kríza je zažehnaná, nám sa už nič nemôže stať." a začne bububu neskôr. No ale prerátala som sa bububu bolo hneď na začiatku. Prvú polovicu som musela chodiť na záchod (buďte prekliate Escherichia coli) a budem úprimná rozsvietila som si všade kde sa dalo. Takže od druhej polovice filmu som si sľubovala, niečo viac. A pozrimeže mne sa toho viac akosi nedostalo. Proste môj spínač strachu zrejme zoskratoval, a dokonca som si dovolila vystrčiť nohy spod paplóna. Cítila som sa ako dáky novodobý hrdina. Inak už prvý krát keď to zasraté chodítko (pavúk alebo pičovina pre deti čo nevedia chodiť, neviem nazvite si to ako chcete) začalo vyhrávať som povedala, že majú to vyhodiť. No jasné o chvíľu si to už samovoľne kráčalo po dome. Dobre tak nekráčalo ale ešte 2x dostalo to chodítko scénu. A pri predstave, že duchov treba ignorovať som sa fakt musela smiať. To viete duch po mne hodí panvicu a ja si to nebudem všímať. Nabudúce to možno bude nôž ale šak čo nebudem si ich všímať. A čo tam po tom, že v izbe mi lieta paplón a vankúš s posteľou. Veď ja si ľahnem na zem šak nie som z cukru. Hlavne aby som si ich nevšímala veď ich to prestane baviť ako keď sa malé deti predvádzajú.(17.12.2013)

Zpočátku jsem k filmu přistupoval s notnou dávkou nedůvěry a nezdál se mě nikterak vydařený. Přišlo mě jakoby se James Wan viděl již spíše v sérii Rychle a zběsile a byl již z hororů trošku otrávený. Nicméně, v polovině nastává zlom. Jednotlivé dílky do sebe začínají zapadat, děj se stává zajímavý a spousta momentů se vysvětluje. Film začíná dávat smysl a vhodně doplňuje nejen první díl, ale doplňuje, v mých očích slabý, úvod. Insidious: Chapter 2 není klasickou dvojkou na jakou jsme v posledních letech zvyklí. Kdy je všeho víc, více lekaček, více postav, více duchů. Ač se mě zdálo téměř nemožné, že by v prvním díle chyběly nějaké dílky, dvojka si našla tyto mezery, vhodně doplnila a děj více rozvinula. Nezbývá než se těšit na trojku. Pevně doufám že si James Wan ponechá i nadále určitý dohled. 75%(13.12.2013)

• Slasher

Jednička se mi doteď plete, žadný zázrak to nebyl, co chtít od dvojky víc než slátanější, samoúčelnější, odfláklejší a zbytečnější duchařskou pakárnu... Dle očekávání. Zlatý slasherový remakey kde člověk dostal aspoň kozy a pár krvavých smrtí, tohle je trapárna na úrovní strašidelnýho domu na matějský (toho nudnějšího). Jako kdyby se Wan dokonale vyčerpal a točil čistě z rozumu.(16.8.2015)

• - Fotky malého Josha sa v prvej a druhej časti nezhodujú. V prvej časti ho hral Josh Feldman, v druhej ho stvárnil Garrett Ryan. (lylka2296)

• - Film byl natočen za 25 dní. (Tasartir)

• - Během scény, kde Specs (Leigh Whannell) a Tucker (Angus Sampson) analyzují záběry mladého Joshe (Garrett Ryan), je možné vidět, že logo Panasonicu bylo místy kvůli opotřebení nečitelné a na kameře tak zbylo pouze slovo "Panic", v překladu "panika". (MultiTobi)