Kahaani

• angličtina

Story

Drama / Thriller

Indie, 2012, 122 min

Parádně promyšlený příběh, film který není ani čistokrevým thrillerem nebo akcí, ale perfektně promyšleným dramatem, postupným detektivním pátráním, co vás vtáhne. Vidya Balan je charismatická herečka, která je prostě bezprostřední, skvělá ve své roli, ohromně sympatická,. Zvraty jsou napínavé a finále graduje, jak má, dobrá kamera, atmosféra přelidněné Kalkaty má také něco do sebe. Letos jsem překvapen nad míru, nejlepší filmy letošní sezóny 2011/12 pro mě totiž zatím jsou The Raid(Indonésie), Headshot(Thajsko), a nyní hodnocený kousek z Indie. Pánové z Koreje, HK, Číny, Japonska by se nad sebou měli zamyslet, protože jim roste tvrdá, kvalitní konkurence. A kdo ví, třeba se časem dočkáme i něčeho zajímavého z Malajsie(kde o sobě dali vědět kdysi tímto titulem http://www.csfd.cz/film/283523-laska-mezi-kapkami-ledove-triste/) nebo Filipín a regionů, které mají tradičně nálepku velkotováren na nekvalitní výrobky...(2.6.2012)

Ono vypustit sem tam v kalkatském metru nějaký ten neurotoxin není vůbec špatný nápad! Jedno z nejhnusnějších míst na planetě by možná zasloužilo i trochu toho obohaceného uranu. Viděl bych to tak na pět set kilotun. Ale dost snění a pojďme na to. Těhotné Arance se někde mezi sběrnou, zastavárnou a barem s automaty ztratil starý Tancoš. No a než mladý Dezider bude schopen vykuchat z Tata autorádio, nebude ho přece živit sama, no ne? A tak kvapně sbalí pár sendvičů z Azora a hurá do Kalkaty toho hajzla najít. A kupodivu zjistí, že tentokrát nezmizel proto, že nakrmil sockou jednorukého banditu! Za všechno totiž může ta kurva Milan a komplot Cigánské tajné služby!! No povím vám, příjemně překvapen jsem na to čuměl jak Žiga na hromadu nehlídaných měděných trubek. Perfektně natočené, napínavé, žádné přestřelky přerušované cigánskými tanečky, žádné jiné kokotění, jen strhující procházka romantickými zákoutími Chánova s Tři dny nasazeným kondomem. Určitě zase od těch přičmoudlých Indiánů něco zkusím!(25.5.2012)

Pátá hvězdička je sice kvůli problémům s polevujícím tempem a několikanásobným, zbytečně doslovným závěrem taková ušmudlaná, ale nakonec ji tam přece jenom nechám, neboť bollywoodské snímky tohoto typu mají mé vřelé sympatie. Ono už samo o sobě potěší, když člověk vidí indický film, kde je odkazování na hinduistickou mytologii nebanální a propracované. A pokud se jej ještě podaří natočit se suverénní řemeslnou zručností, napínavě, atmosféricky a s vizuálně i herecky úžasnou Vidyou Balan v hlavní roli, pak výsledkem nemůže být nic jiného, než naprostá divácká spokojenost. Je mimochodem velmi zajímavé si všimnout, jak komplexně Kahaani těží ze zasazení příběhu do svátečně naladěné Kalkaty. To je v době, kdy bollywoodští filmaři křižují svět kvůli lokacím, jejichž jediným účelem je vypadat cool, také velmi potěšující.(15.4.2012)

Za mě zcela určitě příjemný šok, co se indických filmů týká. Nejen stopáží, která byla přijatelně dlouhá, ale i atmosférou a v neposlední řadě napětím, které se stupňovalo až do závěrečného finále, kde mně nad koncem spadla brada, protože i když jsem mírné tušení a otázky vzhledem k některým okolnostem měla, tak až takový konec jsem nečekala. Zkrátka vůbec žádná nuda, plus výborné herecké obsazení v čele s krásnou Bidyí - Vidyí, slizským vrahounkem Bobem, Khanem s fascinujícím knírem, který byl jak podle šablony a s milým průvodcem Vidye Ranem, který je moc a moc zajímavý človíček. Najdou se určitě někteří nespokojenci, ale já k nim tentokrát rozhodně patřit nebudu.(20.4.2014)

Tak tohle je hodně příjemné překvapení. Čekala jsem, že i když se mi to třeba bude líbit, budu muset přimhouřit oči nad některými bollywoodskými manýrami, ale nakonec jsem se dočkala napínavého a scénáristicky dobře vystavěného thrilleru, který se prostě odehrává v Indii. Žádné zpěvy a tanečky, žádné kýčovité výjevy, zato atmosférické prostředí kalkatských interiérů i exteriérů, tajemství, komplot, dobré herecké výkony a co jsem se dočetla, tak v Indii už zkultovnělá postava nájemného vraha – pojišťováka (čemuž se vůbec nedivím). A pokud jsem měla o průběhu děje přeci jen nějaké pochybnosti, tak je zcela vyvrátil závěrečný zvrat, který se možná dal i předvídat, ale mě dokonale překvapil, protože jsem se nechala zmást přemýšlením vedeným jiným směrem. Což byl nejspíš promyšlený tah scénáristů, který se jim v mém případě vážně povedl. Co si ale mohli odpustit bylo zhruba posledních pět minut, kdy tam mermomocí museli propašovat sentiment a taky zbytečně doslovnou vysvětlovačku. Ale to už je vzhledem k tomu, že šlo o nadbytečný doslov, celkem nepodstatný detail. Filmová výzva 2016(10.9.2016)