Bohužel poslední předválečný film V+W - a pokud se nemýlím, poslední společný film obou komiků vůbec - patří ke skvostům navzdory tomu, že se dochoval ve filmovém polotovaru; originální kopie byly zničeny buď za druhé republiky, nebo za protektorátu. Burcující hra Osvobozených, symbolizující bojové odhodlání benešovského Československa, ve své filmové podobě ještě získává na působivosti. Ústřední melodie filmu neztratila svou strhující živost ani dnes. Za zmínku stojí, kdo to vlastně volá občany na obranu jejich republiky: je to hlas složité ženy a vynikající herečky Adiny Mandlové. Patos, odlehčovaný černým humorem, přibližuje film jeho potomkům ve filmové vlně šedesátých let. Nezapomenutelná je závěrečná scéna filmu, v níž V+W jsou nuceni držet sami za sebe a své domněle utracené životy minutu ticha. Díla tohoto typu burcovala v našich neprávem zapomínaných odbojářích vůli bojovat a připravenost obětovat své životy v boji proti nacistickému barbarství. Jejich zápal a pozitivně motivující patos nám dnes víc než zoufale chybí. Podle svědectví pamětníků lidé při zpěvu ústřední stejnojmenné melodie povstávali na svých místech. SVĚT tvoří jakýsi umělecký "předvětek" slavného amerického Hackenschmiedova filmu KRIZE, natáčeného především na jaře a v létě 1938.(26.8.2007)

Svět patří nám trochu moc tlačí na pilu, žádné náznaky nebo alegorie, prostě týpek, co chce svrhnout demokracii. Ale pořád tam je dvojka V+W a jejich přihlouplé postavy a skvělé písničky. Za ti písničky přidávám hvězdičku. Některé scény jsou opravdu geniální - šermování, lovení holuba nebo otvírání "turistické konzervy šouletu" :D(6.6.2012)

• pytlik...

Postavy dělníků i jejich fašistických protivníků jsou velmi ploché, klišéovité, a navíc silně přehrávané. I když... nemožno vinit herce, těžko se dobře zhostit špatně napsané role. Nevím, proč se Černý se svým zjevem pořád cpe mezi dělnickou třídu, pasovala by mu spíš úloha hnusných kapitalistických vykořisťovatelů. V + W jsou z celého obsazení nejlepší, i když, co si budeme nalhávat, skutečně legračních scén se ve filmu nachází pomálu. Nevím, jestli to bylo špatnou kvalitou snímku nebo avantgardní úmysl režisérův, ale ty dlouhé minuty, které se odehrávaly ve tmě a na obrazovce nebylo nic vidět, mě také nijak zvlášť nenadchly.(31.7.2013)

Nemyslím si, že je treba príliš diferencovať filmy dvojice V+W. Sú zväčša zložené zo skvelých výstupov komickej dvojice, brilantných dialógov a chytľavých pesničiek rozriedené naivnými a zostarnutými výstupmi ich nahrávačov. V posledných rokoch som si viac všímal prejavy ich naivných ľavicových názorov, ktoré boli v medzivojnovom období v intelektuálskych kruhoch značne rozšírené.(30.12.2014)

Zábavně vtipná a zároveň i trochu děsivá satira o věcech tehdy současných a budoucích. Filmařsky kvalitní varování před lživou demagogií a propagandou mocichtivých spekulantů, kteří využívají těžkou hospodářskou situaci, aby mohli nastolit svoji zrůdnou vládu diktatury a nesvobody a likvidovat všechny nepohodlné. Filmu nechybí příjemný humorný nadhled, který se s neutuchajícím nadšením životních optimistů vypořádává s obrovským nebezpečím, aby byla demokratická forma státního zřízení zachována. Dva kameloti (skvělí Jiří Voskovec a Jan Werich) jsou náhodní průvodci a pozorovatelé bouřlivého vývoje událostí, aby pak spíše dílem náhody odhalili obrovské spiknutí mocichtivých pučistů, za nimiž stáli vlivné osobnosti hospodářství. Josef Forman (dobrý Vladimír Šmeral) je jediným, kdo má pochybnosti o slibech blahobytu spiklenecké skupiny. Stále vytrvale a houževnatě svolává všechny slušné lidi na obranu svobody. Však také zná skutečný charakter hlavního organizátora spiklenců, Dexlera (dobrý Bohuš Záhorský), který vše dělá pouze ze ziskuchtivosti a touze ovládat ostatní. Z dalších rolí: rozhlasová moderátorka Markétka (Adina Mandlová) a její romantický vztah s Formanem, technický ředitel továrny podporující spiknutí Antonín Hart (Jaroslav Průcha), který neváhá postavit se na stranu dobra, pohůnek spiklenců Berger (Miroslav Svoboda), obětovaný ve prospěch jejich věci, další pohůnek Holister (Ladislav H. Struna), který je rozčarován ze skutečné situace a znovu se staví na stranu dobra, guvernér státu (Zdeněk Štěpánek), snažící se hájit demokracii, tajemník firmy Noel (Karel Dostal), zaštiťující celé připravované spiknutí, členové strany dobra Bidon (František Černý) a Pinker (František Filipovský), a členové spiklenecké bandy (Jan W. Speerger a Michel Elaguine). Hospodářská krize je živnou půdou pro všelijaké extremistické a nedemokratické skupiny, pro které není hlavní věcí blahobyt prostého lidu, ale jejich vlastní prospěch. Poslušnost je někdy odměňována, nespokojenost brutálně potírána a likvidována. Hystericky vyvolané masové xenofobní stavy prostých lidí spolu se sliby krásných zítřků pak dokonají dílo zkázy. Alespoň v tomto díle narazili na odpor, který odhalil jejich skutečné plány a zájmy. Zábavné, skutečné, půvabné, a nádherně ironické ve způsobech života.(16.8.2012)

• - Už vtedajšia cenzúra Filmového poradného zboru si vyžiadala zmeniť mená postáv, pripomínajúcich mená nacistických pohlavárov. Nariadila aj zmenu príliš podobného úboru pripomínajúcich fašistov. (Raccoon.city)

• - V poslední scéně filmu se objeví režisér filmu Martin Frič sedící za kamerou a rozezleně naznačující dvojici V+W, aby mu uhnuli ze záběru. (sarianna)

• - Během natáčení filmu přejel parní válec asistenta režie, kvůli čemuž musel Martin Frič na půl roku do vězení. (Jurkodak1)